UE planuje ćwiczenia morskie w celu ochrony krytycznej infrastruktury morskiej

0
69

Bruksela wezwała w piątek do wspólnych ćwiczeń i patroli morskich UE w celu ochrony krytycznej infrastruktury morskiej na morzu, powołując się na ostatnie wydarzenia geopolityczne, w tym agresję wojskową Rosji na Ukrainę.

Zaproponowana przez Komisję aktualizacja strategii bezpieczeństwa morskiego UE z 2014 r. przewiduje zwiększenie działań na morzu poprzez regularne ćwiczenia morskie na żywo na szczeblu UE, a także dalsze operacje straży przybrzeżnej.

Skutkowałoby to również wyznaczeniem nowych morskich obszarów interesów, które byłyby monitorowane przez Skoordynowane Obecności Morskie — złożone z zasobów morskich i powietrznych państw członkowskich — wzmocnionym bezpieczeństwem w portach UE oraz głębszą współpracą z sojusznikami z NATO i innymi partnerami międzynarodowymi w celu stać na straży opartego na zasadach porządku na morzu.

„Nasze morza mają znaczenie strategiczne”, komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa — powiedział Virginijus Sinkevičius. „Osiemdziesiąt procent światowego handlu odbywa się drogą morską, a do 99% danych przepływa przez kable podmorskie”.

Komisja argumentowała, że ​​aktualizacja jest konieczna ponieważ zagrożenia i wyzwania dla bezpieczeństwa zwielokrotniły się od 2014 r. i że „należy również zająć się rosnącą konkurencją geopolityczną, zmianą klimatu i degradacją środowiska morskiego oraz atakami hybrydowymi i cybernetycznymi”.

Pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę jest „mocnym przypomnieniem, że UE musi wzmocnić swoje bezpieczeństwo i zwiększyć swoją zdolność do działania nie tylko na własnym terytorium i własnych wodach, ale także w sąsiedztwie i poza nim”. “

Aktualizacja pojawia się sześć miesięcy po celowym akcie sabotażu na rurociągach Nord Stream, który spowodował, że przestały one działać i który zmusił UE do bliższego przyjrzenia się na sposób, w jaki chroni swoją infrastrukturę krytyczną, aw szczególności projekty transgraniczne.

Dochodzenia prowadzone przez specjalistyczne zespoły ze Szwecji, Danii i Niemiec w celu ustalenia, kto stał za zamachami bombowymi na Morzu Bałtyckim, wciąż trwają, ale zdawały się sugerować ostatnie informacje wywiadowcze winne może być ugrupowanie proukraińskie. Ukraiński rząd zaprzeczył jakiemukolwiek zaangażowaniu.

Inne rodzaje morskiej infrastruktury krytycznej mogą obejmować statki, ale także morskie farmy wiatrowe i terminale skroplonego gazu ziemnego (LNG), z których państwa członkowskie UE coraz częściej korzystają od czasu, gdy Moskwa w odwecie za sankcje przestała dostarczać gaz ziemny.

Zmieniona strategia bezpieczeństwa morskiego przewiduje również wzmocniony nadzór przybrzeżnych i przybrzeżnych statków patrolowych, a także bezpieczniejsze możliwości wymiany informacji między państwami członkowskimi. Komisja wezwała również do zajęcia się niewybuchami i minami na morzu oraz do opracowania wspólnych wymagań dotyczących technologii obronnych, w tym nowej klasy okrętów wojennych i ulepszonych zdolności zwalczania okrętów podwodnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj