UE powinna „zachować czujność” po upadku Silicon Valley Bank: McGuinness

0
85

Upadek banku Doliny Krzemowej wydaje się mieć „ograniczony” wpływ na Unię Europejską, ale władze powinny „zachować czujność” wobec dramatycznej sagi rozgrywającej się na rynkach międzynarodowych, powiedziała Mairead McGuinness, europejska komisarz ds. usług finansowych.

„Uważnie monitorujemy sytuację w USA” – powiedział McGuinness w Parlamencie Europejskim w środę.

„Bezpośredni wpływ na Unię Europejską wydaje się być ograniczony, ale powinniśmy zastanowić się, czy można wyciągnąć wnioski dla sektora bankowego Unii Europejskiej”.

McGuinness ostrzegł jednak przed niebezpieczeństwem, jakie stwarza uporczywie wysoka inflacja, która skłoniła banki centralne na całym świecie do podwyżek stóp procentowych w niezwykle agresywnym tempie.

„Musimy zachować czujność w tym nowym środowisku. Wyższa inflacja i rosnące stopy procentowe stanowią różne wyzwania dla stabilności finansowej” – powiedział McGuinness.

„Ilustracją tego jest problem niezrealizowanych strat na portfelu obligacji Silicon Valley Bank”.

Jej komentarze są jak akcje europejskich banków wstrząsnęło nimi zamieszaniespadając w środę aż o 10%, co jest odzwierciedleniem rosnącego niepokoju wśród inwestorów po upadku dwóch średniej wielkości amerykańskich banków, Silicon Valley Bank i Signature Bank, w weekend.

Société Générale i BNP Paribas we Francji, Deutsche Bank w Niemczech i Barclays w Wielkiej Brytanii ucierpiały, ale Credit Suisse został najbardziej dotknięty przez zawirowania na rynku, a jego akcje spadły do ​​rekordowo niskich poziomów podczas handlu.

Audytor banku, PwC, powiedział we wtorek, że zidentyfikował „istotne słabości” kontroli wewnętrznej, co skłoniło Saudyjski Bank Narodowy, największego akcjonariusza szwajcarskiego banku, do wykluczenia dodatkowej pomocy finansowej dla nękanego podmiotu.

„Odpowiedź brzmi: absolutnie nie”, Ammar Abdul Wahed Al Khudairy, prezes Saudyjskiego Banku Narodowego, powiedział telewizji Bloomberga.

„Obecnie posiadamy 9,8% banku. Jeśli przekroczymy 10%, wejdą w życie wszelkiego rodzaju nowe zasady, czy to przez naszego regulatora, europejskiego regulatora, czy szwajcarskiego regulatora, a my nie jesteśmy skłonni wchodzić w nowy reżim regulacyjny”.

Słowa te miały natychmiastowy wpływ na akcje Credit Suisse, drugiego co do wielkości banku w Szwajcarii, i wywołały efekt zarażania innych europejskich banków.

Komisarz McGuinness starała się uspokoić obywateli podczas swojego przemówienia do posłów do PE w Strasburgu, oświadczając, że system bankowy UE jest „ogólnie w dobrej kondycji” po zbudowaniu odporności od czasu krachu finansowego w 2008 roku.

Chwaląc władze USA za podjęcie „szybkich i zdecydowanych” działań w celu zarządzania upadkiem SVB, McGuinness zwrócił uwagę na rozróżnienie siły legislacyjnej za Atlantykiem, mówiąc, że amerykańskie banki podlegają „lżejszym” przepisom dotyczącym płynności w porównaniu z ich europejskimi odpowiednikami.

Zauważyła również, że podmiot taki jak Silicon Valley Bank, który na koniec 2022 roku posiadał aktywa o wartości ponad 200 miliardów dolarów, zostałby uznany za „duży bank” zgodnie ze standardami UE.

„SiliconValley Bank ma bardzo ograniczoną obecność w Unii Europejskiej i jesteśmy w kontakcie z odpowiednimi organami nadzorczymi” – powiedział McGuinness, odnosząc się do Niemiec, Danii i Szwecji.

„Sytuacja wciąż się rozwija i jest w niej wiele osobliwości” – zauważyła. „Nie ma bezpośrednich podobieństw z bankami UE”.

McGuinness wezwał prawodawców do wyciągnięcia wniosków z wydarzeń z tego tygodnia i umieszczenia ich w kontekście szerszych zmian zachodzących w sektorze finansowym w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, kryzysu energetycznego, gwałtownej inflacji i wyższych stóp procentowych.

„Wszystko to potwierdza, że ​​potrzebujemy skutecznego zestawu narzędzi zarządzania kryzysowego dla sektora bankowego, aby chronić zaufanie deponentów, stabilność finansową i podatników” – powiedział komisarz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj