UE rozmawia o zamrożeniu aktywów Putina w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę

0
255

Unia Europejska prowadzi rozmowy w sprawie zamrożenia aktywów prezydenta Rosji Władimira Putina i ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę, potwierdza Euronews.

Środek oznaczać będzie zakaz udostępniania im środków przez banki z UE, choć będzie to zależało od stopnia współpracy podmiotów finansowych.

Decyzja wykluczy nałożenie zakazu podróżowania, regularnej sankcji, która często towarzyszy zamrożeniu aktywów, w celu utrzymania otwartych kanałów dyplomatycznych.

Ograniczenia zachodniej dyplomacji zostały obnażone podczas kryzysu granicznego, który teraz przerodził się w pełnoprawną wojnę, chociaż prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał z Putinem jeszcze w czwartek wieczorem.

Informacje po raz pierwszy podał Financial Times.

Z listy wykluczono nazwiska Putina i Ławrowa poprzedni pakiet sankcji i nie było jasne, czy ostatnia tratwa, o której dyskutowano w czwartek podczas spotkanie osobiste przywódców UE posunąłby się nawet do ukarania dwóch najbardziej rozpoznawalnych twarzy rosyjskiego rządu.

Przytłaczająca prędkość, z jaką rozwija się atak militarny, drastycznie zwiększyła presję na kraje zachodnie, aby wymierzyły surowsze i bardziej radykalne kary.

Pierwotny zestaw środków z czwartku został następnie przekazany ministrom spraw zagranicznych bloku, aby dopracowali ostatnie szlify. To właśnie podczas tych ministerialnych dyskusji opcja zamrożenia aktywów finansowych Putina i Ławrowa wróciła do stołu jako realna opcja, rozumie Euronews.

Ostateczny zestaw sankcji zostanie ujawniony w piątek wieczorem. Cały pakiet wejdzie w życie po jego opublikowaniu w dzienniku urzędowym UE.

Ale ten ruch może być bardziej symboliczny niż faktycznie represyjny.

Niejasność otaczająca postać Putina rozciąga się również na jego osobiste bogactwo: według Magazyn fortunywartość netto prezydenta może wahać się od 70 do 150 miliardów dolarów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj