UE rozszerza sankcje przeciwko Rosji, aby zakazać towarów luksusowych

0
286

Unia Europejska rozszerzyła i tak już długą listę sankcji wobec Rosji, aby mocno ograniczyć eksport dóbr luksusowych wyprodukowanych w UE do tego bogatego w ropę kraju.

Zakaz luksusu dotyczy szerokiego katalogu produktów o wartości ponad 300 euro, który obejmuje między innymi odzież, obuwie, skórę, akcesoria modowe, perły, biżuterię, złoto, wyroby ze srebra, diamenty, walizki, torebki, torebki, portfele, peruki, produkty do pielęgnacji skóry , perfumy, a także dzieła sztuki, antyki, sztućce, porcelanę, porcelanę i szlachetną ceramikę.

Zakazane są również kawior, trufle, szampan, wino, wermut i cygara powyżej 300 euro.

Pojazdy o wartości ponad 50 000 euro – zakres często przekraczający najbardziej wyrafinowane modele marek takich jak Mercedes, Ferrari i Porsche – oraz instrumenty muzyczne, które przekraczają 1500 euro, są w równym stopniu objęte zakazem.

W praktyce oznacza to, że wszystkie docelowe produkty wyprodukowane w UE nie mogą już wejść na rynek rosyjski.

Europejski przemysł wysokiej klasy jest znany na całym świecie i odpowiada za ponad 10% eksportu UE, według Komisja Europejska. Z szacunkową wartość o wartości 800 miliardów euro sektor jest silnie zorientowany na eksport i sprzedaje ponad 60% swojej produkcji poza blokiem.

Zakaz luksusu został po raz pierwszy drażniony przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen pod koniec dwudniowego nieformalny szczyt w Wersalu, nazywając to „bezpośrednim ciosem w rosyjską elitę”.

„Ci, którzy podtrzymują machinę wojenną Putina, nie powinni już dłużej cieszyć się swoim wystawnym stylem życia, podczas gdy bomby spadają na niewinnych ludzi na Ukrainie” – powiedziała w piątek von der Leyen.

Ratingi energetyczne, stalowe i kredytowe

Nowe sankcje wprowadzają również zakaz prowadzenia nowych inwestycji w rosyjskim sektorze energetycznym oraz przekazywania wyprodukowanego w UE sprzętu i technologii wykorzystywanych do poszukiwań energii, ale istnieje wyjątek dla energii jądrowej i rafinowanych paliw kopalnych, takich jak gaz i ropa naftowa.

Import rosyjskiej stali o wartości ponad 3,3 miliarda euro jest zakazany z bloku, a rosyjskie firmy nie mogą zatrudniać unijnych agencji ratingowych.

Kilku oligarchów i „propagandystów” uważanych za mających „bliskie relacje” i cieszących się „uprzywilejowanym dostępem” do prezydenta Władimira Putina, takich jak były właściciel Chelsea Roman Abramowicz, zostało ukaranych zakazem podróżowania i zamrożeniem aktywów.

Inne nazwiska to niemiec Borisovich i Alexey Viktorovich, udziałowcy Alfa Group, dużego konglomeratu inwestycyjnego; Armen Sumbatovich, członek zarządu Russian Today; oraz Konstantin Ernst, prezes kontrolowanego przez państwo Channel One.

Daje to 893 łączną liczbę osób znajdujących się na czarnej liście.

Dodatkowo 27 państw zgodziło się pozbawić Rosję statusu państwa najbardziej uprzywilejowanego.

Zgodnie z zasadami Światowej Organizacji Handlu (WTO) wszyscy członkowie przyznają sobie nawzajem ten szczególny status, który obniża taryfy, usuwa bariery handlowe i zapobiega dyskryminacyjnemu traktowaniu.

Blok powołał się na wyjątek bezpieczeństwa narodowego, aby ominąć postanowienia WTO i jest teraz w stanie nakładać wyższe cła na rosyjskie towary kierowane na jednolity rynek UE.

Federacja Rosyjska stał się członkiem WTO w 2012 roku po 18 latach negocjacji.

Najbardziej usankcjonowany kraj na świecie

Najnowsza seria sankcji została zatwierdzona przez ambasadorów UE w poniedziałek wieczorem i wejdzie w życie po ich opublikowaniu w dzienniku urzędowym UE.

Ogłoszenie przychodzi jako wojska moskiewskie kontynuować bombardowanie Ukraińskie miasta, podczas gdy urzędnicy prowadzą rozmowy w celu zakończenia trwającej od tygodnia przemocy.

Unia Europejska zaczął się narzucać sankcje na Rosję po uznaniu dwóch separatystycznych prowincji w regionie Donbasu, epizod postrzegany jako preludium do wojny.

Lista została rozszerzona po tym, jak Kreml rozpoczął zmasowaną inwazję na Ukrainę i była stopniowo poszerzana. Obecnie obejmuje wszystko, od Rosyjskiego Banku Centralnego po państwowe kanały telewizyjne, półprzewodniki i komponenty samolotów.

W ostatniej rundzie zaproponowano również środki mające na celu uniemożliwienie rosyjskim firmom i osobom fizycznym uciekania się do kryptowalut w celu obejścia sankcji.

Kary są opracowywane we współpracy z G7 i zachodnimi sojusznikami, ale nie są dokładnie równoważne.

Głównym celem bloku jest sparaliżowanie aparatu wojskowego Moskwy poprzez ściganie jego głównych źródeł finansowania, mimo że jeden z najbardziej dochodowych produktów eksportowych Rosji – gaz ziemny – został dotychczas oszczędzony przed odwetem.

„Bądźmy też szczerzy. Putin nie będzie pod wrażeniem tego, że rosyjska klasa wyższa nie może już kupować włoskich torebek. To nie zmieni biegu wojny” – powiedział Euronews Guntram Wolff, dyrektor think tanku Bruegel.

„Zachwyci go to, czy Zachodowi uda się skutecznie powstrzymać dochody z ropy i gazu”.

Rosja jest obecnie najbardziej sankcjonowanym narodem na świecie, nagromadziła ponad 5000 różnych rodzajów kar, według Castellum.AI Baza danych.

Reżim Putina przewyższył liczby Iranu, Syrii i Korei Północnej w niecały miesiąc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj