UE rozważy wykluczenie Rosji ze SWIFT w nowym pakiecie sankcji

0
224

Wydalenie Rosji z SWIFT, szeroko stosowanego systemu transakcji finansowych, powraca do trzeciej rundy unijnych sankcji, pomimo wcześniejszych prób wykluczenia go.

W miarę jak Moskwa kontynuuje inwazję na Ukrainę, kraje zachodnie znajdują się pod coraz większą presją, by zaproponować ekstremalne środki, które zmusiłyby Kreml do zgody na zawieszenie broni i powstrzymanie przemocy.

Przywódcy UE zatwierdzili już dwie rundy sankcji wymierzonych w rosyjski sektor finansowy, energetyczny i transportowy, zaostrzają kontrolę eksportu, w tym półprzewodników, i ograniczają wydawanie wiz. Kary obejmują również zakaz podróżowania i zamrożenie aktywów Wewnętrzny krąg prezydenta Putina.

Razem blok dąży do sparaliżowania co najmniej 70% rosyjskiego systemu bankowego, aby odciąć fundusze potrzebne do sfinansowania inwazji.

„Druga fala sankcji o ogromnych i poważnych skutkach, uzgodnionych politycznie wczoraj wieczorem”, powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. „Dalszy pakiet w pilnym przygotowaniu”.

Ale Kreml wydaje się nie odstraszać groźbami sankcji, jakie UE nakłada w porozumieniu ze Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią, Norwegią, Kanadą, Japonią i Australią.

Wszystkie oczy zwracają się teraz na SZYBKIktóry jest postrzegany jako ostatnia deska ratunku, dramatyczna metoda zmiany nastawienia Moskwy.

Ministrowie spraw zagranicznych UE polecieli w piątek do Brukseli, aby sfinalizować nowy pakiet sankcji i omówić trzeci pakiet sankcji, w którym system płatności powrócił na stół.

„Wiele krajów chce wyjść poza to, co jest dzisiaj uzgodnione”, powiedział w rozmowie z Euronews minister spraw zagranicznych Irlandii Simon Coveney przed udaniem się na spotkanie ministerialne.

„Rozumiem, że istnieje już trzeci pakiet sankcji, który obejmuje: [SWIFT] system, który może być uchwalony w ciągu najbliższych kilku dni” – dodał.

Francuski minister finansów Bruno Le Maire z Paryża nie wykluczył tego kategorycznie.

„To ostateczność, SWIFT, ale jest to jedna z opcji, która pozostaje na stole”, on powiedział reporterzy.

Premierzy Irlandii, Belgii i Holandii wcześniej wezwali UE do bardziej ambitnej odpowiedzi i poważnego rozważenia wykluczenia Rosji z SWIFT.

Uważa się, że Polska, Łotwa, Litwa i Estonia również popierają ten ruch, ale Niemcy, Włochy, Węgry i Cypr wyraziły swoje zaniepokojenie, rozumie Euronews.

Sankcje UE muszą być zatwierdzone jednomyślnie i wymagają zielonego światła od 27 państw członkowskich.

„Możliwe, że niektóre państwa członkowskie nie uznały, że byłoby to rozsądne, aby zrobić to na tym etapie, ale nadal jest to wyraźnie widoczne” – powiedział Euronews wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

„Powinniśmy jasno powiedzieć, że nie powstrzymamy się od najsurowszych sankcji, biorąc pod uwagę to, co się wydarzyło: w Europie trwa wojna”.

„W ciągu ostatnich kilku dni sankcje osiągnęły poziom, który jest prawie wystarczająco dobry, aby wpłynąć na rachunek Władimira Putina”. Obejrzyj wywiad z działaczem Billem Browderem w odtwarzaczu wideo poniżej.

Tymczasem ukraińscy urzędnicy nadal naciskają na blok, aby słowa zamieniły się w czyn.

„ZABRONIJ ROSJĘ OD SWIFT i wyrzuć ją z każdego miejsca”, napisał na Twitterze Dmytro Kuleba, minister spraw zagranicznych Ukrainy, w żarliwym apelu.

On później tweetował że Włochy „zapewniły” go, że poprą zakaz SWIFT.

Dlaczego SWIFT jest tak ważny?

Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (SWIFT) jest systemem o wysokim poziomie bezpieczeństwa system pośredniczący która pozwala bankom i instytucjom na całym świecie przeprowadzać między sobą transakcje finansowe – czyli zwykłe płatności.

System został założony w 1973 roku i ma siedzibę w La Hupe w Belgii. Obecnie SWIFT łączy ponad 11 000 instytucji finansowych w ponad 200 krajach i terytoriach, dzięki czemu jest niezbędnym elementem naszej zglobalizowanej, szybko rozwijającej się gospodarki.

Co najważniejsze, SWIFT jest używany przez państwa członkowskie UE do płacenia za rosyjski gaz i ropę, dwa zasoby stanowiące kręgosłup rosyjskiej gospodarki.

Ponieważ UE jest największym klientem energetycznym Rosji, wielu domaga się teraz usunięcia tego kraju ze SWIFT w celu pozbawienia Moskwy tak potrzebnych funduszy na utrzymanie trwającej inwazji na Ukrainę.

„Jeśli Rosja nie jest już w stanie aktywnie uczestniczyć w międzynarodowym systemie finansowym, ma to ogromny wpływ”, powiedział Euronews Fabian Zuleeg, dyrektor naczelny European Policy Centre (EPC).

„To bardzo utrudnia zarządzanie instytucjami finansowymi w Rosji i bardzo skutecznie odcina zewnętrzne finanse. Myślę więc, że to posunięcie by pomogło”.

Ale ruch jest ryzykowny. Całkowite wykluczenie ze SWIFT oznaczałoby, że praktycznie cały handel UE-Rosja nagle zatrzymałby się, zakłócając znaczną część gospodarki bloku.

Rosja jest piątym co do wielkości partnerem handlowym UE: w 2020 r. całkowity handel towarami między nimi wyniósł 174,3 mld euro, z czego 79 mln euro stanowił eksport UE, według Komisja Europejska.

Gdyby ta ogromna suma pieniędzy zniknęła z dnia na dzień, państwa członkowskie odczułyby ból w sposób natychmiastowy i bolesny. Ceny gazu poszybowałyby w górę, doprowadzając rachunki konsumenckie do nieprawdopodobnych szczytów i zmuszając wiele fabryk do całkowitego zaprzestania produkcji.

“[SWIFT] jest zawsze opcją. Ale w tej chwili nie jest to stanowisko, które chce zająć reszta Europy – powiedział prezydent USA Joe Biden, zapytany o taką możliwość.

„Jeśli Rosja zostanie odłączona od SWIFT, gospodarka ulegnie implozji, będzie to katastrofa dla gospodarki rosyjskiej. A jeśli główni oligarchowie zostaną usankcjonowani, wówczas własne bogactwo Putina zostanie zniszczone i będzie całkowicie niedostępne. materialne rzeczy Władimirowi Putinowi” – ​​powiedział finansista Bill Browder, szef Global Magnitsky Justice Campaign, nazwany na cześć jego byłego prawnika, który został zamordowany w rosyjskim więzieniu.

“Czy on [Putin] przestać atakować Ukrainę w dniu, w którym to nastąpi? Na pewno nie. Ale czy to stawia go w sytuacji, w której wszystko, na co pracował przez ostatnie 20 lat, zostało poświęcone, na pewno tak. I w tym momencie jesteśmy w sytuacji, w której mamy pewną dźwignię”, powiedział Browder dla Euronews.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj