UE sankcjonuje rosyjskich urzędników oskarżonych o „systematyczną” przemoc seksualną

0
76

Unia Europejska zdecydowała we wtorek o nałożeniu sankcji na dziewięć osób, w tym wysokich rangą funkcjonariuszy armii rosyjskiej zaangażowanych w brutalną inwazję na Ukrainę oraz trzy podmioty oskarżone o łamanie praw kobiet na dużą i systematyczną skalę.

To pierwszy raz, kiedy blok wykorzystuje swój system sankcji w zakresie praw człowieka, ustanowiony w grudniu 2020 r., do zwalczania przestępstw związanych z przemocą seksualną.

Posunięcie to, przyjęte jednogłośnie przez 27 państw członkowskich, zostało celowo zaplanowane przed Międzynarodowym Dniem Kobiet, obchodzonym 8 marca na całym świecie.

„Narastający globalny ucisk kobiet i dziewcząt oraz ataki na ich prawa człowieka są alarmujące” – napisali we wspólnym oświadczeniu szef Komisji Europejskiej i szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Lista bierze na cel generała dywizji Nikołaja Anatolewicza Kuzniecowa i pułkownika Ramila Rachmatułowicza Ibatulina z rosyjskich sił zbrojnych, ponieważ dywizje pod ich dowództwem dopuściły się „aktów przemocy seksualnej” wobec ludności cywilnej Ukrainy podczas ataków w marcu i kwietniu ubiegłego roku.

Zarzuty obejmują różne przestępstwa seksualne popełniane „na poziomie systematycznym”, gwałt na kobiecie w ciąży pod Kijowem oraz udział żołnierzy w zbiorowych gwałtach.

Blok wprost zarzuca rosyjskim dowódcom, że byli świadomi tych zbrodni i „w niektórych przypadkach zachęcali, a nawet nakazali” ich popełnienie.

„Jesteśmy również głęboko zaniepokojeni doniesieniami, że rosyjskie siły zbrojne wykorzystują przemoc seksualną wobec kobiet i dzieci na Ukrainie jako broń wojenną” – powiedziała Komisja Europejska.

„Te działania stanowią zbrodnie wojenne, a sprawcy muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności”.

Ponadto UE umieszcza na czarnej liście dwóch policjantów z moskiewskiego posterunku oskarżonych o arbitralne aresztowania i torturowanie Rosjanek, które protestowały przeciwko inwazji na Ukrainę.

W przypadku Ivana Ryabova, policjanta, „ofiary zgłaszają, że bił je, dusił plastikowymi torbami i znęcał się nad nimi fizycznie i słownie przez sześć godzin” – stwierdziły państwa członkowskie w swojej decyzji.

Poza czterema rosyjskimi nazwiskami, zatwierdzona we wtorek lista obejmuje dwóch talibskich ministrów, którzy zostali skazani za ograniczanie praw afgańskich kobiet i dziewcząt poprzez nakładanie dekretów o hidżabie, prawa dotyczące segregacji płciowej i wykluczające polityki edukacyjne.

Na liście znalazło się również dwóch komisarzy rządu Sudanu Południowego i jeden wiceminister junty wojskowej w Mjanmie.

Trzy podmioty objęte sankcjami to więzienie Qarchak w Iranie, Syryjska Gwardia Republikańska i Biuro Szefa Spraw Bezpieczeństwa Wojskowego (OCMSA), wywiad wojskowy Mjanmy.

„Personel OCMSA stosuje wymuszoną nagość, gwałt, elektrowstrząsy, przypalanie genitaliów i nadmierną przemoc podczas arbitralnych zatrzymań i przesłuchań mężczyzn, kobiet i członków społeczności LGBTIQ” – poinformowały państwa członkowskie.

Sankcje obejmują zamrożenie aktywów znajdujących się w dowolnym miejscu na terenie UE, zakaz wjazdu na terytorium UE oraz zakaz świadczenia usług.

„Wysyłamy jasny komunikat do sprawców, że nie ujdzie im to na sucho” – powiedział Wopke Hoekstra, minister spraw zagranicznych Holandii.

„Te przerażające, nieludzkie czyny mają konsekwencje”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj