UE sankcjonuje rosyjskiego ministra obrony i szefa sztabu Putina

0
174

Unia Europejska uderza w najbliższe otoczenie Władimira Putina nową rundą sankcji, która ma miejsce zaledwie 48 godzin po tym, jak rosyjski prezydent uznał separatystyczne prowincje Donbasu we wschodniej Ukrainie za niezależne terytoria, wywołując międzynarodowe potępienie i obawy przed nieuchronną inwazją.

Lista celów obejmuje ministra obrony Rosji, szefa sztabu Putina, rzecznika MSZ i kilku dowódców armii, potwierdza Euronews.

W sumie ukaranych zostanie 27 wysoko postawionych osób i podmiotów.

Wszyscy będą podlegać zamrożeniu aktywów: banki z UE będą miały zakaz udostępniania im środków, choć będzie to zależało od stopnia współpracy podmiotów finansowych.

Cele są również spoliczkowane zakazami podróżowania, co oznacza, że ​​nie wolno im wjeżdżać ani przejeżdżać przez terytorium UE.

Uważa się, że jest to jedna z najsilniejszych reakcji odwetowych, jakie UE kiedykolwiek podjęła wobec Federacji Rosyjskiej, kraju, który zapewnia 40% dostaw gazu do bloku.

„Ten pakiet sankcji zaszkodzi Rosji i zaszkodzi bardzo”, powiedział we wtorek po południu Josep Borrell, główny dyplomata UE. porozumienie polityczne zostało osiągnięte.

Borrell potwierdził, że sam Putin został wykluczony z pakietu. Powiedział również, że blok mógł posunąć się dalej w swojej odpowiedzi, ale trzeba było osiągnąć kompromisy, aby osiągnąć jednomyślność.

Ostateczne szczegóły zostały ujawnione w środowe popołudnie po dokonaniu ostatnich szlifów.

Kary wejdą w życie po ich opublikowaniu w dzienniku urzędowym UE. Wszystkie państwa członkowskie będą zobowiązane do przestrzegania środków.

Wojsko, banki i oligarchowie

Najnowsza seria sankcji zawiera wyraźny komponent wojskowy, odzwierciedlając wysoką i nieprzewidywalną stawkę impasu granicznego.

Blok chce bezpośrednio ukarać tych, których uważa się za kierujących kampanią destabilizacji przeciwko Ukrainie, w wyniku której ponad 150 tys. żołnierzy okrążyło kraj, a część już wkroczyła do Doniecka i Ługańska na osobisty rozkaz Putina.

Euronews może potwierdzić, że Siergiej Szojgu, minister obrony Rosji; Igor Osipov, głównodowodzący Floty Czarnomorskiej; Siergiej Surowikin, dowódca naczelny rosyjskich sił powietrznych; i Oleg Saljukow, naczelny dowódca rosyjskich sił lądowych, wszyscy zostali zaatakowani.

Szef sztabu Putina, Anton Vaino, jest również wyróżniony za swoją rolę w konflikcie.

Chcąc odciąć wsparcie gospodarcze potęgi militarnej Rosji, UE zaatakowała także wysokich rangą urzędników związanych z systemem finansowym i bankowym kraju, takich jak Dmitrij Grigorenko, wicepremier Rosji i przewodniczący rady nadzorczej państwa należący do banku VTB i Igor Szuwałow, prezes państwowego banku rozwoju Wnieszekonombank (WEB).

Na liście znajduje się również rosyjski oligarcha Jewgienij Prigozhin, czasami nazywany „kucharzem Putina” ze względu na rozległą sieć restauracji. Blok twierdzi, że Prigozhin jest jednym z głównych sponsorów finansowych za Wagner Group, organizacją paramilitarną składającą się z najemników oraz Internet Research Agency.

z siedzibą w Sankt Petersburgu, Internetowa Agencja Badań prowadzi kampanie internetowe, które rozwijają program polityczny Rosji i wpływają na opinię publiczną na całym świecie. IRA została oskarżona o ingerencję w wybory w USA i szerzenie antyukraińskich narracji.

Poza tym UE ściga urzędników ds. komunikacji postrzeganych jako „propagandyści”, takich jak Maria Zacharowa, obecna rzeczniczka ministerstwa spraw zagranicznych, czy Margarita Simonyan, redaktor naczelna kontrolowanego przez państwo kanału RT.

Oprócz tej grupy 27 celów, UE umieszcza również listę wsteczną wszystkich 351 prawodawców Dumy kto głosował za uznania Doniecka i Ługańska za niezależne.

Pełen pakiet wprowadza także ograniczenia zdolności państwa rosyjskiego do pozyskiwania środków na rynkach kapitałowych UE oraz zakaz importu towarów pochodzących z regionów separatystycznych.

System sankcji został przedstawiony jako „pierwszy krok” w odpowiedzi UE na ostatnie eskalacje i został opracowany we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Urzędnicy UE powiedzieli wcześniej, że przygotowali „bezprecedensowe” kary w przypadku inwazji na Ukrainę na pełną skalę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj