UE szuka alternatyw, aby uwolnić się od rosyjskich paliw kopalnych

0
331

Bruksela przedstawi we wtorek nowe plany porzucenia rosyjskich paliw kopalnych w celu osiągnięcia większej niezależności energetycznej po inwazji Moskwy na Ukrainę.

Strategia obejmuje ukierunkowanie na nowych dostawców, przyspieszenie przejścia na zielono i ustalenie obowiązkowych poziomów magazynowania gazu w całym bloku.

„Dywersyfikacja, reorganizacja i odszkodowania w celu ochrony obywateli i firm. Włochy pracują nad jak najszybszym zmniejszeniem zależności od rosyjskiego gazu” – powiedział w poniedziałek włoski premier Mario Draghi po spotkaniu w Brukseli z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. .

„W sobotę rozmawiałem przez telefon z emirem Al Thani Kataru, z którym rozmawiałem w szczególności o tym, jak wzmocnić współpracę energetyczną między naszymi krajami”.

Ale jak Europa może wspierać przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe, które już zmagają się z gwałtownie rosnącymi cenami?

Simone Tagliapietra, Senior Fellow w Bruegel, mówi, że potrzebne jest nowe europejskie narzędzie.

„W krótkiej perspektywie nasi obywatele, nasze przedsiębiorstwa odczują ogromny wpływ, a tak naprawdę już to wszystko ma ogromny wpływ”, powiedział Tagliapietra w rozmowie z Euronews.

„Pamiętajmy, że wysokie ceny energii utrzymują się już od dłuższego czasu, od kilku miesięcy”.

„Myślę, że potrzebujemy nowego europejskiego instrumentu, ponieważ różne kraje tutaj odczują różne skutki. Są kraje, które są bardziej narażone na rosyjski gaz, które ucierpią bardziej niż kraje, które nie są zależne od rosyjskiego gazu lub w ogóle nie są zależne od gazu – powiedział Tagliapietra.

Według Komisji Europejskiej Rosja dostarcza około 40% gazu ziemnego bloku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj