UE toruje drogę dla zharmonizowanych przepisów dotyczących udostępniania danych dotyczących najmu krótkoterminowego

0
69

Zasady dotyczące gromadzenia i udostępniania danych w przypadku usług wynajmu krótkoterminowego zakwaterowania, takich jak Airbnb i booking.com, mogą wkrótce zostać zharmonizowane w Europie, po tym jak państwa członkowskie UE uzgodniły potrzebę ram udostępniania na poziomie UE.

W obecnej sytuacji dane z platform internetowych na rynku krótkoterminowego wynajmu mieszkań nie są ujednolicone, a w każdym kraju UE obowiązują różne zasady gromadzenia i udostępniania.

Państwa członkowskie chcą jednak, aby to się zmieniło, a czwartkowe porozumienie może utorować drogę do harmonizacji.

Negocjacje z Parlamentem Europejskim będą musiały ostatecznie rozpocząć się, gdy posłowie do PE ustalą swoje stanowisko w tej sprawie, ale Airbnb i tak z zadowoleniem przyjął tę decyzję.

„Nadal zachęcamy UE do skupienia się w dyskusjach na nieproporcjonalnych przepisach lokalnych, które podważają jednolity rynek i uniemożliwiają wielu zwykłym Europejczykom dzielenie domów i czerpanie korzyści z odwiedzających ich społeczności” – powiedziała firma.

Gdyby nowe zasady weszły w życie, zmniejszyłoby to biurokrację i koszty dla hostów i platform, a jednocześnie umożliwiłoby władzom posiadanie danych potrzebnych do regulowania działalności.

Kenneth Haar z Corporate Europe Observatory powiedział, że decyzja jest krokiem w dobrym kierunku, ale podkreślił, że najważniejszym elementem powinno być powstrzymanie negatywnego wpływu tych platform na czynsze i dostępność mieszkań dla mieszkańców.

„Miasta w całej Europie musiałyby mieć dostęp do skutecznych narzędzi do wprowadzania ograniczeń w ich działalności” – powiedział Haar dla Euronews.

„Widzieliśmy, że przez osiem, dziewięć lat wiele miast w Europie próbowało powstrzymać rozprzestrzeniające się tak szybko zjawisko, aby zachować przyzwoitą liczbę mieszkań i domów dla mieszkańców.

„Bardzo często prawodawstwo europejskie jest uchwalane w imię innowacji i konkurencyjności, a bardzo mało uwagi poświęca się wpływowi, jaki może to mieć na inne interesy społeczne” – dodał.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj