UE tworzy pierwsze zapasy na wypadek katastrof chemicznych i jądrowych

0
124

Unia Europejska zwiększa swoją gotowość na możliwe zagrożenia chemiczne i nuklearne, ponieważ rosyjska inwazja na Ukrainę zbliża się do rocznego znaku, a zapasy sprzętu mają zostać ustawione w Finlandii, ogłoszono we wtorek.

Komisja Europejska przyznała Finlandii w sumie 242 mln euro na utworzenie pierwszej w bloku strategicznej rezerwy przeciwko zagrożeniom chemicznym, radiologicznym i nuklearnym (CBRJ) do wykorzystania przez wszystkie państwa członkowskie.

„Agresywna wojna Rosji z Ukrainą potwierdziła potrzebę wzmocnienia gotowości UE w zakresie CBRJ” – powiedział Janez Lenarcic, europejski komisarz ds. zarządzania kryzysowego.

Dodał, że zapasy „zapewnią UE znaczącą siatkę bezpieczeństwa umożliwiającą szybką i skoordynowaną reakcję na szczeblu UE”.

Nowa rezerwa obejmie krytyczne medyczne środki zaradcze, takie jak szczepionki i odtrutki, wyroby medyczne i sprzęt do reagowania w terenie, aby zapewnić lepszą ochronę podczas przygotowań do wypadków biologicznych, radiologicznych i jądrowych oraz w odpowiedzi na nie.

Sprzęt ratowniczy i środki medyczne mają na celu ochronę zarówno osób udzielających pierwszej pomocy, jak i ludności cywilnej.

Rezerwa „jest istotnym elementem naszej pracy nad przygotowaniem i wzmocnieniem bezpieczeństwa zdrowotnego w UE”, powiedziała komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides.

Finlandia ma 1300-kilometrową granicę z Rosją i leży blisko państw bałtyckich, które obawiają się eskalacji wojny na Ukrainie, która może doprowadzić do użycia broni nuklearnej lub wypadku nuklearnego.

Elektrownia atomowa Zaporoże na Ukrainie została w marcu zdobyta przez siły rosyjskie i od tego czasu wielokrotnie była ostrzeliwana, budząc obawy przed katastrofą nuklearną.

„Zapasy, które mają zostać utworzone w Finlandii, poprawią gotowość strategiczną i gotowość Unii Europejskiej do reagowania na różnego rodzaju zagrożenia, zwłaszcza w Europie Północnej i regionie Morza Bałtyckiego” – powiedziała fińska minister spraw wewnętrznych Krista Mikkonen. „W zmienionym bezpieczeństwie środowiska, wspólna gotowość UE jest ważniejsza niż kiedykolwiek”.

Celem UE jest wzmocnienie wiedzy eksperckiej w dziedzinie chemii, biologii, radiologii i energii jądrowej w bloku oraz zapewnienie możliwości rozmieszczenia zespołów ds. zdolności i reagowania w dowolnym miejscu na kontynencie.

„Poszczególne kraje nie mają wystarczających możliwości pomiarowych i zasobów eksperckich, aby reagować na wypadki radiacyjne na dużą skalę, a ten projekt jest mile widzianym dodatkiem do europejskiej gotowości na incydenty radiacyjne” – powiedział Karim Peltonen, dyrektor fińskiego Urzędu ds. Promieniowania i Bezpieczeństwa Jądrowego.

Rezerwa ma być gotowa do użytku od 2024 roku i ma na celu wysłanie zaopatrzenia w rejon klęski lub kryzysu w ciągu 12 godzin od przyjęcia oferty pomocy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj