UE wysłała schrony i generatory na Ukrainę, gdy nadchodzi zima

0
19

Unia Europejska przekazała Ukrainie ponad 1 miliard euro pomocy humanitarnej, a jej wysiłki koncentrują się teraz na przygotowaniach do zimy, powiedział w czwartek unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego.

Przemawiając w Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego UE w Brukseli, Janez Lenarčič powiedział, że w ciągu dziewięciu miesięcy od rozpoczęcia wojny przez Rosję blok „zapewnił Ukrainie pomoc humanitarną i pomoc w zakresie ochrony ludności o łącznej wartości około 1 miliarda euro”.

„Już kilka miesięcy temu nadaliśmy priorytet zimowaniu” – dodał Lenarčič, a setki jednostek schronienia zostały już rozmieszczone w całym hrabstwie.

Potrzeby energetyczne kraju są również traktowane priorytetowo, zwłaszcza że Rosja zintensyfikowała ataki na infrastrukturę cywilną.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych rosyjskie ataki rakietowe na ukraińską infrastrukturę krytyczną pozostawiły miliony ludzi bez prądu, wody i ogrzewania w co najmniej 16 z 24 regionów kraju oraz w stolicy Kijowie.

W niedawno wyzwolonym Chersoniu ludzie nie mają wody i elektryczności od ponad dwóch tygodni, podczas gdy na rynkach brakuje żywności, większość sklepów jest pusta, a apteki i placówki służby zdrowia nie mają lekarstw – poinformowała w tym tygodniu ONZ.

UE dostarczyła 500 generatorów w ramach swojego mechanizmu ochrony ludności, a kolejnych 300 sfinansowano w ramach pomocy humanitarnej. Przekazano również zestawy naprawcze do naprawy uszkodzeń sieci elektroenergetycznych.

„Ale oczywiście potrzeba znacznie więcej, biorąc pod uwagę wyrządzane szkody” – podkreślił Lenarčič.

Większość tej pomocy jest kierowana przez trzy ośrodki w sąsiedniej Polsce, na Słowacji i w Rumunii, które są również wzywane do przygotowania się na możliwe fale uchodźców w ciągu zimy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj