Negocjatorzy Unii Europejskiej osiągnęli porozumienie we wczesnych godzinach piątkowych w sprawie przyspieszenia produkcji amunicji i pocisków w Europie, aby pilnie dostarczyć Ukrainę.
„Mamy umowę”, powiedział Thierry Breton, komisarz ds. rynku wewnętrznego, na Twitterze wcześnie w piątek.
„W ciągu zaledwie dwóch miesięcy Europa uzgodniła historyczny program JAK NAJSZYBCIEJ, aby sfinansować rozbudowę swojej przemysłowej bazy obronnej w celu wsparcia Ukrainy i bezpieczeństwa Europy” – dodał.
Biorąc pod uwagę pilną potrzebę dostarczenia Ukrainie broni, której potrzebuje ona do obrony przed inwazją rosyjską i pomyślnego przeprowadzenia kontrofensywy, ustawa o wspieraniu produkcji amunicji (ASAP), która została po raz pierwszy zaproponowana przez Komisję na początku maja, została przyspieszona poprzez proces legislacyjny UE.
Margarita Robles, minister obrony Hiszpanii sprawującej obecnie rotacyjną prezydencję w Radzie UE, powiedział, że szybka transakcja „to kolejny dowód na niezachwiane zaangażowanie UE we wspieranie Ukrainy, wzmacnianie technologicznej i przemysłowej bazy UE w dziedzinie obronności, a ostatecznie w zapewnianie długoterminowego bezpieczeństwa i obrony obywateli UE”.
Szefowa Komisji Ursula von der Leyen z zadowoleniem przyjęła porozumienie, mówiąc, że „przyspieszy to dostawy amunicji na Ukrainę w tym kluczowym etapie wojny”.
ASAP jest częścią trzytorowy plan UE zapewnić Ukrainie milion sztuk amunicji, których potrzebuje w nadchodzącym roku, oraz uzupełnić szybko wyczerpujące się zapasy państw członkowskich.
W ramach pierwszej ścieżki państwa członkowskie UE przeznaczyły amunicję o wartości 1 miliarda euro z pozostałych zapasów, podczas gdy druga ścieżka przewiduje wspólne zamówienia na dodatkową amunicję o wartości 1 miliarda euro.
JAK NAJSZYBCIEJ, albo ścieżka trzecia, przeznaczy 500 mln euro z funduszy UE na wzmocnienie przemysłowych zdolności produkcyjnych bloku w zakresie amunicji ziemia-ziemia i artylerii, a także pocisków. Wprowadza również tymczasowe ramy regulacyjne, aby zaradzić temu, co Komisja nazwała „kryzysem dostaw amunicji”.
Pieniądze zostaną wypłacone kwalifikującym się unijnym przedsiębiorstwom w formie dotacji, aby mogły one zwiększyć produkcję i rozwiązać problem wąskich gardeł, przy czym UE ma nadzieję, że jej fundusze pobudzą prywatne inwestycje na łączną kwotę do 1 mld euro.