UE zgadza się uruchomić nigdy wcześniej niestosowane prawo, aby przyjąć ukraińskich uchodźców

0
114

W obliczu największego exodusu ludzi od zakończenia II wojny światowej, Unia Europejska zgodziła się uruchomić nigdy wcześniej nie używaną dyrektywę, by przyznać tymczasową ochronę Ukraińcom uciekającym przed militarną agresją prowadzoną przez siły rosyjskie.

Według ONZ ponad milion Ukraińców uciekło z kraju, odkąd tydzień temu rozpoczęła się rosyjska inwazja agencja ds. uchodźców.

Zdecydowana większość tych wygnanych osób przybyła do krajów UE, przy czym Polska zarejestrowała ponad pół miliona ukraińskich uchodźców, a Węgry przyjęły ponad 130 tys.

Aby poradzić sobie z dużą i nagłą liczbą migrantów, 27 państw członkowskich odkurzyło dyrektywę UE z 2001 r., która nigdy wcześniej nie była stosowana i ma na celu zapewnienie natychmiastowej pomocy i ochrony uchodźcom wojennym.

Dyrektywa o ochronie tymczasowej omija tradycyjnie przeciążoną procedurę azylową i oferuje szybką i uproszczoną ścieżkę dostępu do ochrony w całej UE.

Ukraińscy uchodźcy otrzymają pozwolenie na pobyt w bloku przez co najmniej rok, okres ten zostanie automatycznie przedłużony o kolejny rok. Państwa członkowskie mogą wówczas zdecydować o przedłużeniu tego wyjątkowego środka o kolejny rok, jeśli wojna będzie nadal pustoszyć kraj.

Chociaż Ukraina nie należy do strefy Schengen bez paszportów, jej obywatele mogą podróżować bezwizowo przez okres do 90 dni. Program UE ma na celu zapewnienie trwałego rozwiązania po wyczerpaniu 90-dniowego limitu.

Po spotkaniu w Brukseli w czwartek ministrowie krajowi osiągnęli jednomyślne porozumienie w sprawie dalszych działań i aktywowania dyrektywy o ochronie tymczasowej. Ustawa wejdzie w życie po formalnym przyjęciu wniosku przez Radę, co ma nastąpić w najbliższych dniach.

Specjalna ochrona zostanie udzielona natychmiast po adopcji.

Decyzja została nazwana „historyczną” i „wielkim dniem” przez Ylvę Johansson, europejską komisarz do spraw wewnętrznych, która chwaliła „jedność” i „twardość” UE podczas całego konfliktu.

„Jestem dumny z bycia Europejczykiem, jestem dumny z solidarności, jaką okazują poszczególni obywatele” wobec Ukrainy – powiedział Johansson na zakończenie spotkania ministrów.

Jej uroczyste słowa powtórzył francuski minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin. Francja sprawuje obecnie rotacyjną prezydencję w Radzie UE i jest jednym z głównych orędowników uruchomienia dyrektywy.

„Nie powinniśmy być naiwni” – zauważył Johansson. „Miliony i miliony ukraińskich uchodźców będą oczywiście stanowić wyzwanie dla naszych społeczeństw”.

Filippo Grandi, Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców, również mile widziana wiadomości, nazywając to „bezprecedensowym”.

Czwartkowa decyzja nie powinna być jedynym krokiem w planach migracyjnych UE i musi towarzyszyć jej dalsze działania logistyczne i wspierające, powiedziała Catherine Woollard, dyrektor Europejskiej Rady ds. Uchodźców i Wygnańców (ECRE).

„Musimy zobaczyć, jak agencja azylowa UE zapewnia wsparcie, w tym operacje, a państwa członkowskie proszą o tego rodzaju wsparcie od agencji” – powiedział Woollard dla Euronews.

„Przede wszystkim najważniejsze jest, aby pozostać zjednoczonym również w odpowiedzi na wysiedlenia ze względów bezpieczeństwa, a także w okresach humanitarnych”.

Jak działa dyrektywa o ochronie tymczasowej?

Zatwierdzona w 2001 r. w następstwie wojen w Jugosławii i Kosowie dyrektywa o ochronie tymczasowej to nadzwyczajny program, który zapewnia natychmiastową i tymczasową ochronę przesiedleńcom pochodzącym z krajów spoza UE

Poza prawem do przebywania w państwie członkowskim UE, dyrektywa umożliwia dostęp do systemu edukacji, rynku pracy, opieki zdrowotnej, mieszkalnictwa, pomocy zawodowej i opieki społecznej.

Ochrona obejmie obywateli Ukrainy i ich bliskich, a także rezydentów długoterminowych innych narodowości, którzy nie są w stanie bezpiecznie wrócić do kraju pochodzenia.

Rezydenci krótkoterminowi, tacy jak pracownicy sezonowi i studenci z wymiany, nie będą korzystać z tymczasowej ochrony, ale mimo to będą mogli wjechać na terytorium UE w celu zaplanowania podróży powrotnych.

Ochronę może udzielić każdy kraj UE, nie tylko pierwszy kraj, do którego dotrze uchodźca. W ostatnich dniach krajowe przedsiębiorstwa kolejowe Niemiec, Austrii, Francji i Belgii oferują bezpłatne bilety dla ukraińskich uchodźców, którzy chcą przejechać przez kontynent i dotrzeć do swojego kraju.

W przypadku osób, które opuściły swoje domy bez paszportów lub innych środków identyfikacji osobistej, Komisja twierdzi, że państwa członkowskie mogą złagodzić kontrole graniczne i zezwolić im na wjazd na swoje terytorium, aby mogli dotrzeć do bezpiecznego miejsca, w którym będą przeprowadzane kontrole tożsamości.

Wysiedleni Ukraińcy mogą przywieźć swoje rzeczy osobiste bez nakładania tradycyjnych opłat celnych.

Ochrona tymczasowa nie oznacza automatycznie przyznania azylu. Jednak osoby objęte specjalnym systemem mogą złożyć wniosek o azyl w dowolnym momencie swojego pobytu.

W szczególności dyrektywa z 2001 r. opiera się na „równowadze wysiłków” między krajami UE: przydzielanie uchodźców odbywa się zgodnie z możliwościami każdego rządu.

Oznacza to znaczący zwrot w stosunku do notatek, które padły podczas kryzysu migracyjnego w 2015 r., kiedy niektóre stolice stanowczo sprzeciwiły się polityce podziału obciążeń, pozostawiając frontowe państwa śródziemnomorskie przytłoczone przyjazdami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj