UE zniesie zakaz żywnościowy w Fukushimie nałożony po wypadku jądrowym

0
84

Kluczowym tematem było również bezpieczeństwo ekonomiczne, zwłaszcza w relacjach z Chinami.

UE zniesie ograniczenia importu produktów rolnych i ryb z Japonii, nałożone po wypadku jądrowym w Fukushimie w 2011 roku.

Według przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen decyzja została podjęta na podstawie najnowszych dowodów naukowych.

Środki, nałożone ponad 12 lat temu, zatrzymały import produktów rolnych i rybnych z Fukushimy do Europy po stopieniu elektrowni jądrowej, które zanieczyściło region.

Von der Leyen ogłosiła to w czwartek po 29. szczycie UE-Japonia w Brukseli, gdzie premier Japonii Fumio Kishida spotkał się z nią i przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem.

„Uzgodniliśmy zniesienie pozostałych restrykcyjnych środków importowych, które były związane z awarią w Fukushimie” – powiedział dziennikarzom przewodniczący Komisji.

„Podjęliśmy tę decyzję w oparciu o wiedzę naukową i dowody oraz w oparciu o ocenę Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, a także zgodziliśmy się rozwiązać kilka innych kwestii handlowych w ciągu tego roku, w szczególności dostęp dla naszych produktów rolnych na rynek japoński”.

Przywódcy omówili również niedawno ogłoszoną przez Chiny decyzję o nałożeniu ograniczeń na eksport galu i germanu. Te dwa materiały są używane w chipach komputerowych, panelach słonecznych i innych kluczowych produktach.

Pekin chce podjąć walkę z kolektywnym Zachodem, który zaostrzył własne restrykcje wobec Chin, w tym eksportu zaawansowanych technologicznie półprzewodników.

Niektórzy eksperci twierdzą, że nie będzie to miało wpływu, jakiego chcą Chiny, ale niezależnie od tego Bruksela i Tokio oświadczyły w czwartek, że zwiększą własną współpracę, aby przeciwdziałać wpływom Pekinu.

„Będziemy nadal ściśle dążyć do utrzymania i wzmocnienia wolnego i otwartego porządku międzynarodowego opartego na rządach prawa, co ponownie potwierdziliśmy na dzisiejszym spotkaniu” – powiedział premier Japonii.

„Zwłaszcza, że ​​mamy do czynienia z trudnymi warunkami bezpieczeństwa, z zadowoleniem przyjmujemy silniejsze zaangażowanie UE w regionie Indo-Pacyfiku”.

Obie strony zgodziły się współpracować w celu znalezienia alternatywnych źródeł surowców krytycznych wykorzystywanych w produktach uważanych za kluczowe. Pekin ma prawie monopol w tej dziedzinie, a UE i Japonia chcą, aby to nadmierne poleganie się skończyło.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj