Ukraina pokazuje „rasowe różnice” w stosunku Europy do uchodźców

0
273

Filmy i zdjęcia Ukraińców uciekających ze swojego kraju w poszukiwaniu bezpieczeństwa podbiły serca wielu ludzi na całym świecie.

Rządy starają się, aby ukraińscy uchodźcy czuli się mile widziani i jak najlepiej osiedlili się w swoim nowym domu z dala od domu.

Program Homes for Ukraine został uruchomiony w Wielkiej Brytanii, aby zmienić dom dla osób przybywających z Ukrainy. Podobno ponad 150 000 osób zarejestrowało swoje zainteresowanie od czasu jego uruchomienia w czwartek.

Belgijskie media poinformowały, że rodzina królewska otworzy również swoje podwoje, aby do końca kwietnia gościć w swoich królewskich rezydencjach trzy rodziny ukraińskie.

Ale na pierwszej linii frontu kryzysu uchodźczego są tacy, którzy kwestionują podwójne standardy rządów, jeśli chodzi o przyjmowanie Ukraińców uciekających ze stref wojennych.

Po tym, jak wojna domowa spustoszyła miejsce, które kiedyś nazywał domem, Steve Ali stał się jednym z tysięcy mieszkańców dżungli Calais. Jego wspomnienia o obliczu bardzo niepewnej przyszłości oznaczają, że rozumie, co wielu Ukraińców przeżywa dzisiaj.

„Zaprzeczyłem, kiedy zostałem uchodźcą, nigdy nie spodziewałem się, że zostanę uchodźcą”, mówi.

Ale podczas gdy Steve – który opuścił swój dom w Damaszku w 2013 roku – ubolewa nad rozbieżnością między ciepłym przyjęciem ludzi przybywających z Ukrainy a często wrogim przyjęciem migrantów z Afryki i Azji, mówi, że dzień, w którym Rosja dokonała inwazji, był „ bardzo ciemny dzień”.

Mówi, że „gdyby ukraińscy uchodźcy nie otrzymali uwagi, jaką teraz otrzymują, czułbym się znacznie gorzej”.

Ale mówi też, że oglądanie zdjęć, jak ciepło przyjęli niektórych ukraińskich uchodźców, jest „niepokojące”.

„Chociaż uważam, że to wspaniale, że kryzys wojenny na Ukrainie cieszy się zainteresowaniem całego świata, myślę, że rzuca on również trochę światła na to, jak traktuje się innych uchodźców z Azji i Afryki” – powiedział.

W 2015 r. 1,3 mln osób ubiegało się o azyl w Europie – to mniej niż połowa z 3 mln osób, które uciekli z Ukrainy od początku wojny.

Agencja ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) szacuje, że ponad 40 milionów ludzi z krajów takich jak Syria, Afganistan, Jemen i Nigeria nadal „potrzebuje ochrony lub pomocy humanitarnej”.

„Rozlicz się z tego”

Steve mówi, że należy zwrócić uwagę na „różnice” w sposobie traktowania uchodźców przez władze po przybyciu.

„Ten kryzys naprawdę pogłębia różnice rasowe” – powiedział.

UNHCR podał w swoim śródrocznym raporcie o trendach, że w połowie 2021 r. w Wielkiej Brytanii było 83 489 oczekujących spraw azylowych i 3968 bezpaństwowców.

Wspominając swoje własne doświadczenia jako osoba ubiegająca się o azyl, Steve mówi, że „bycie ubiegającym się o azyl dla wielu uchodźców jest jak bycie w nieustannym torturowym zamknięciu, gdzie nie masz pojęcia, co się wydarzy, nie wiesz, kiedy twoja decyzja będzie chodź”.

Wielu uchodźców w krajach takich jak Wielka Brytania nie może pracować w oczekiwaniu na decyzję dotyczącą ich podania.

Ale w UE ukraińscy uchodźcy otrzymali już tymczasowy status ochrony, który zapewnia im dostęp, szkołę i pracę.

Dla porównania milion osób, głównie z Syrii, które dotarły do ​​wybrzeży Europy, nie otrzymało statusu ochrony automatycznej.

Steve, który teraz zbudował sobie życie w Wielkiej Brytanii jako jubiler, wzywa władze, aby „rozliczyły się z tym”.

„Widząc, jak dzieje się to z innymi, którzy wyglądają jak ty, powinien skłonić cię do większej sympatii” – powiedział.

UE powiedziała w piątek, że nie ma podwójnych standardów w traktowaniu ukraińskich uchodźców w porównaniu z ich odpowiednikami z Bliskiego Wschodu.

W rozmowie z dziennikarzami w Stambule wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas określił obecny kryzys humanitarny jako „wyjątkowy” z europejskiej perspektywy, ale wyjaśnił, że Syryjczycy, którzy uciekli ze swojego kraju, mieli również możliwość ubiegania się o azyl na terenie Europy.

„Upewnimy się, że oferowana przez nas ochrona [to Ukrainian refugees] staje się uniwersalną zasadą w UE” – powiedział Schinas.

„Unia Europejska zawsze będzie miejscem azylu dla osób uciekających przed wojną lub prześladowaniami, nie może być inaczej. To właśnie definiuje nas jako Europejczyków” – dodał.

Tymczasem liczba ukraińskich uchodźców wciąż rośnie, a ONZ ostrzega, że ​​jeśli wojna będzie kontynuowana, mogą pojawić się kolejne miliony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj