Ukraińscy uchodźcy dostosowują się do nowego życia na uniwersytetach UE

0
51

Kiedy Vlada Yurevych przybyła na swoją nową uczelnię po 29-godzinnej podróży autobusem, samolotem i pociągiem, która rozpoczęła się w Równem na Ukrainie, wolontariuszka z ukraińską flagą miała się z nią spotkać.

„Byłam tak wzruszona, że ​​ktoś z Finlandii chciał mnie sprowadzić do domu” – mówi Yurevych, 19-letnia studentka psychologii, która zdalnie ukończy studia licencjackie na ukraińskim uniwersytecie na Uniwersytecie Wschodniej Finlandii (UEF).

Dodaje, że na fińskim uniwersytecie istnieje inny styl nauczania: „Nauczyciele żartują i są bardzo wyluzowani”.

Yurevych jest jednym z tysięcy studentów, którzy opuścili Ukrainę od lutego i teraz poruszają się po różnych systemach edukacji, ubiegając się o tymczasową ochronę lub prawo do pozostania i przygotowując się do roku akademickiego – wszystko podczas radzenia sobie z zakłóceniami i niepokojem wojennym w domu.

W całej Europie uniwersytety i rządy oferują różne poziomy wsparcia, od niższych lub zniesionych czesnego po zajęcia językowe i pakiety powitalne.

Agencja ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) szacuje, że około 7,5% uchodźców z Ukrainy mieści się w przedziale wiekowym 17-24 lata, który „oparto na 4800 ankietach dotyczących zamiarów przeprowadzonych z uchodźcami z Ukrainy w całej Europie od sierpnia do września 2022 roku”.

Od trudności, z jakimi borykają się studenci płci męskiej i zagranicznej opuszczający Ukrainę, po kandydatów wahających się przed opuszczeniem domu, zaoferowanie miejsca na studia to tylko pierwszy krok, mówi Outi Väyrynen, koordynator usług mobilności międzynarodowej w UEF, którego kampus Joensuu znajduje się około 70 kilometrów od Rosji. .

Uniwersytet przyjął 18 studentów z Ukrainy, w tym wielu z regionów Kijowa i Charkowa, oferując elastyczne daty rozpoczęcia i rozwijając więcej kursów w języku angielskim.

„Umożliwienie im bezpiecznego miejsca do nauki stało się bardziej wysiłkiem solidarnościowym” – mówi Väyrynen.

W Holandii 17-letnia Maria Chernova, studentka pierwszego roku, planowała studiować architekturę w swoim rodzinnym mieście, Odesie, ale obecnie jest na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Bredzie.

Od rodziny goszczącej podróż pociągiem trwa dwie i pół godziny, ale Chernova mówi, że wykorzysta ten czas na czytanie, aby uzyskać stopień naukowy w dziedzinie budownictwa.

Znalezienie bliższego zakwaterowania było trudne, podobnie jak radzenie sobie z biurokracją życia w nowym kraju: „Miałem pomoc od rodziny goszczącej i organizacji charytatywnych, ale co, gdybym nie miał wsparcia?”

Od czasu przybycia na American University of Bulgaria (AUBG) w kwietniu 19-letni student drugiego roku Marko Mazepa pomagał uniwersytetowi w organizacji wydarzeń dla ukraińskich studentów i uchodźców.

Rozpocząwszy studia zdalnie z powodu COVID-19 i problemów wizowych, uniwersytet rozumiał, kiedy wojna przerwała mu studia we Lwowie i był dyżurny podczas trudnego przejścia granicznego.

„Otrzymaliśmy wsparcie z tak wielu miejsc. Nie mogę się doczekać, kiedy to spłacę” – mówi.

Wiele uniwersytetów przyjęło coraz bardziej elastyczne podejście do pomocy studentom z Ukrainy w radzeniu sobie ze złożonością asymilacji kursów domowych z nowymi stopniami, wnioskami o wizę i azyl oraz zapewnieniem zakwaterowania.

Jak mówi dr Alán Alpár, prorektor ds. studiów międzynarodowych na Uniwersytecie Semmelweis na Węgrzech, trzeba było ponownie rozważyć typowe procedury przenoszenia studentów, takie jak zapewnienie nakładania się materiałów kursowych z jednej uczelni na drugą, aby sprostać potrzebom humanitarnym.

Sąsiednia Ukraina, wspierany przez rząd program, zapłaci za studia na Węgrzech 1000 studentów, w tym zarówno studentów ukraińskich, jak i studentów zagranicznych z kursów ukraińskich.

Szkoła medyczna w Budapeszcie, Semmelweis, przyjmie w ramach programu 150 studentów z Ukrainy, głównie studentów zagranicznych z Azji Południowej i Afryki.

„Nie jesteśmy pewni, co się stanie z tymi uczniami, ale podejmujemy to ryzyko”, mówi Alpár. „Są w bardzo trudnej sytuacji, więc staramy się pomóc”.

Według Ministerstwa Edukacji i Nauki Ukrainy na ukraińskich uniwersytetach studiuje 76 548 studentów zagranicznych ze 155 krajów.

Shahzeen Yusuf, 23-letnia hinduska studentka medycyny, która w momencie wybuchu wojny była na czwartym roku szkoły medycznej w Kijowie, mówi, że jest wdzięczna za drugą możliwość ukończenia studiów w Budapeszcie – mieście, do którego uciekła wraz z przyjaciółmi po wybuchu wojny na zewnątrz.

„Wyjazd sam na Węgry to jak życie innym życiem i pozostawienie innego na Ukrainie” – mówi Yusuf, która początkowo miała nadzieję, że uda się wrócić do Kijowa, aby kontynuować studia.

„Ale znalazłem tu mieszkanie, a uniwersytet jest w zasięgu spaceru. Nawet pogoda jest dobra – nie pada tak dużo śniegu.”

W obliczu przedłużającego się konfliktu na Ukrainie uniwersytety i rządy w całej Europie przyglądają się długoterminowym planom dla studentów będących uchodźcami, od tego, jak radzić sobie z ukończeniem studiów, po koszty stałego zakwaterowania i czesnego.

UAF, holenderska organizacja wspierająca studentów i specjalistów będących uchodźcami w nauce i zatrudnieniu, ma nadzieję, że lekcje z tego kryzysu mogą pomóc uchodźcom z Ukrainy i spoza niej.

„Długoterminowa wizja edukacji i nauki języków będzie dobra dla odbudowy Ukrainy, kiedy ludzie będą mogli wrócić” – mówi Pepijn Tielens, doradca ds. polityki w UAF.

„Z szerszej holenderskiej perspektywy byłoby dobrze, gdyby to przyjazne środowisko i możliwości były dostępne dla wszystkich uchodźców”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj