Urodzeni w Iranie bracia oskarżeni w Szwecji o szpiegostwo na rzecz Rosji

0
19

Dwóch urodzonych w Iranie braci zostało postawionych przed sądem w Szwecji za rzekome szpiegostwo na rzecz Rosji i jej wywiadu wojskowego GRU przez prawie dekadę – poinformowała w piątek prokuratura.

Jeden z mężczyzn pracował dla szwedzkiej krajowej agencji wywiadowczej.

Władze zidentyfikowały dwóch mężczyzn jako 42-letniego Peymana Kię i 35-letniego Payama Kię.

Bracia zostali oskarżeni o szpiegostwo kwalifikowane, a jeden z nich został również oskarżony o rzekome rażąco nieuprawnione posługiwanie się tajnymi informacjami. Nie było od razu jasne, który z nich został oskarżony o to drugie.

Obojgu grozi dożywotnie więzienie, jeśli zostaną skazani. Dożywocie w Szwecji oznacza co najmniej 20-25 lat więzienia.

„To było złożone śledztwo w sprawie przestępstwa, które jest bardzo trudne do zbadania, a podejrzenie dotyczy bardzo poważnej przestępczości skierowanej przeciwko szwedzkiemu wywiadowi i systemowi bezpieczeństwa” – powiedział główny prokurator Jednostki Bezpieczeństwa Narodowego Per Lindqvist.

„Informacje, które zostały uzyskane, przekazane i ujawnione, mogą, jeśli dostaną się w ręce obcego mocarstwa, zaszkodzić bezpieczeństwu Szwecji” – powiedział Lindqvist w oświadczeniu.

Przestępstwa „bardzo poważne” – mówi prokurator

Jak wynika z aktu oskarżenia, mężczyźni „wspólnie” przekazali informacje GRU w okresie od 28 września 2011 r. do 20 września 2021 r.

Dodał, że dane zostały pozyskane podczas pracy jednego z mężczyzn w szwedzkiej krajowej agencji wywiadowczej i siłach zbrojnych tego kraju.

Dane pochodzą od kilku organów szwedzkich służb bezpieczeństwa i wywiadu.

Jego brat pomagał w kontaktach z „Rosją i GRU, w tym w sprawach przekazywania informacji i odbierania odszkodowań”.

Według zarzutów, Payam Kia „zdemontował i zepsuł dysk twardy, który później został znaleziony w koszu na śmieci”, kiedy jego brat został aresztowany.

Sprawa została zbadana przez szwedzką służbę bezpieczeństwa SAPO. Szwedzka prokuratura stwierdziła, że ​​wiele informacji zawartych w dochodzeniu wstępnym jest tajnych i nie może podać szczegółów.

SAPO powiedział, że nabrał podejrzeń w stosunku do byłego pracownika, a wstępne dochodzenie wszczęto w 2017 roku.

Lindqvist powiedział, że dochodzenie rozpoczęto „ponieważ istniało podejrzenie, że w szwedzkiej społeczności wywiadowczej działa kret, osoba mająca dostęp do informacji poufnych”.

Krajowa agencja szpiegowska potwierdziła, że ​​Peyman Kia pracował tam w latach 2014-2015, a wcześniej pracował w szwedzkich siłach zbrojnych.

„To podczas tych prac musiało mieć miejsce podejrzane przejęcie” – powiedział Lindqvist.

Szwedzkie media podały, że pracował dla zagranicznej agencji wywiadowczej sił zbrojnych MUST i podobno pracował w ściśle tajnej jednostce podległej jej zajmującej się szwedzkimi szpiegami za granicą. Później pracował dla szwedzkich służb celnych.

„Podejrzenie popełnienia przestępstwa to ryzyko, z którego doskonale zdaje sobie sprawę każda służba bezpieczeństwa, chociaż robimy wszystko, aby mu przeciwdziałać” – powiedział Anders Kassman z SAPO.

Peder Ohlsson, szef departamentu prasowego sił zbrojnych, nazwał te zbrodnie „bardzo poważnymi”.

Szwedzki minister obrony Pål Jonson powiedział, że został poinformowany o sprawie, ale odmówił komentarza.

Bracia uzyskali obywatelstwo szwedzkie w 1994 roku. Według szwedzkich mediów młodszy brat pracował podobno dla SAPO.

Zostali aresztowani we wrześniu i listopadzie 2021 r. Obaj zaprzeczyli, jakoby popełnili jakiekolwiek wykroczenie, podały szwedzkie media.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj