Ustawa o odtwarzaniu przyrody przetrwała głosowanie w Parlamencie Europejskim

0
121

Ustawa o odtwarzaniu przyrody przetrwała dramatyczne głosowanie w Parlamencie Europejskim, ale tylko niewielkim marginesem.

Uważnie obserwowana sesja w środę zakończyła się 336 głosami za znowelizowaną ustawą i 300 przeciw, przy 13 wstrzymujących się, co wywołało gromkie brawa postępowych europosłów.

Wniosek o odrzucenie ustawy w całości, który zadałby poważny cios Zielonemu Ładowi, wcześniej nie uzyskał wystarczającego poparcia, aby przejść.

„Ta ustawa jest dobra nawet dla tych, którzy głosowali przeciwko niej” – powiedział César Luena, socjalistyczny prawodawca, który jest sprawozdawcą i był wyraźnie wzruszony.

„Chcę szczególnie podziękować naukowcom i młodzieży, bo przekonali nas, że musimy mieć to prawo. I będziemy je mieć!”

Rozporządzenie zostanie teraz odesłane do parlamentarnej komisji ds. środowiska, gdzie znajdowało się wcześniej przegłosowano z marginesem 44-44.

Posłowie rozpoczną wtedy negocjacje z państwami członkowskimi, które już się zgodziły wspólne stanowisko w aktach, aby dopracować przepisy i opracować kompromisowy tekst, który mógłby następnie zostać zatwierdzony przez obu współprawodawców.

Oczekuje się, że zbliżające się rozmowy, których powodzenie nie jest w żaden sposób gwarantowane, będą przedłużać się i prowadzić do podziałów w wyniku wielomiesięcznych kontrowersji wokół ustawy o renaturyzacji przyrody, kompleksowego wniosku mającego na celu rekultywację co najmniej 20% zdegradowanych ekosystemów Europy poprzez 2030.

Rozporządzenie ustanawia wiążące cele w siedmiu obszarach działania, takich jak pola uprawne, torfowiska, owady zapylające i dna mórz, mające na celu odwrócenie szkód wyrządzonych środowisku przez niekontrolowaną działalność człowieka i zmianę klimatu.

Po raz pierwszy zaprezentowany przez Komisję Europejską w czerwcu 2022 r., zyskał na znaczeniu później przełomowe porozumienie w sprawie różnorodności biologicznej dotkniętych przez COP15 w grudniu.

Jednak w ostatnich miesiącach ustawa stała się celem bezkompromisowej kampanii opozycyjnej partii prawicowych, zwłaszcza Europejskiej Partii Ludowej (EPP), największej formacji w parlamencie.

EPL wielokrotnie powtarzała, że ​​prawo w obecnej formie zagroziłoby tradycyjnym źródłom utrzymania europejskich rolników i rybaków, zakłóciłoby istniejące od dawna łańcuchy dostaw, zmniejszyłoby produkcję żywności, podniosłoby ceny dla konsumentów, a nawet zniszczyłoby obszary miejskie, aby zrobić miejsce dla zielone przestrzenie.

Twierdzenia te zostały szeroko zakwestionowane przez grupy lewicowe, Komisję Europejską, dziesiątki organizacji pozarządowych, tysiące klimatologów, przemysł odnawialny i duże firmy, takie jak IKEA, H&M, Iberdrola, Unilever, Nestlé i Danonez których wszyscy twierdzą, że odtwarzanie przyrody jest w pełni zgodne z działalnością człowieka i niezbędne do zapewnienia żywotności europejskich gleb.

Nieustanny zasięg EPP w mediach społecznościowych, który w zeszłym tygodniu przedstawił dziwaczne twierdzenie o Święty Mikołajzostało opisane przez organizacje ekologiczne jako „brudna taktyka” i „dezinformacja”.

Gorzko podzielona sala obrad

Spór skutecznie podzielił Parlament Europejski na dwie pozornie nie do pogodzenia frakcje. Widać było polityczną przepaść podczas napiętej debaty we wtorek i po raz kolejny został odsłonięty przez wąski margines w środę.

W okresie poprzedzającym głosowanie o wysoką stawkę kilku konserwatywnych posłów do PE, takich jak Frances Fitzgerald z Irlandii, Sirpa Pietikäinen z Finlandii i Stanislav Polčák z Czech, publicznie zerwało z oficjalnym stanowiskiem EPL i zadeklarowało zamiar nadania ustawie o odtwarzaniu przyrody szansę przejść negocjacje.

parlamentu dokumentacja pokazują, że 21 posłów EPP zlekceważyło zalecenia partii i zagłosowało za całym tekstem.

„W pełni szanuję poszczególnych kolegów, którzy mają własne zdanie” – powiedział na konferencji prasowej Manfred Weber, przewodniczący grupy EPP. „Jestem prawdziwym parlamentarzystą”.

Weber opisał środowe głosowanie jako „puste” zwycięstwo partii lewicowych ze względu na rozwodniony tekst, ale powiedział, że nowe elementy, takie jak awaryjna przerwa w przypadku gwałtownego wzrostu cen żywności, sprawiły, że prawo było bardziej akceptowalne dla jego grupy, co, potwierdził, wróci do stołu negocjacyjnego.

„Walczyliśmy o nasze przekonania i byliśmy bardzo blisko” – powiedział Weber, potępiając „wysoce spolaryzowaną” debatę, którą sam podsycił.

Jeden z powodów, dla których konserwatyści wydawali się mniej wojowniczy, poza upokarzającym rozrachunkiem spowodowanym porażką w parlamencie, wiąże się z bardzo częstym krokiem podjętym przez liberalną grupę Odnów Europę.

Dążąc do przezwyciężenia wewnętrznych różnic, Renew Europe złożyła poprawkę, która niemal słowo po słowie naśladowała stanowisko przyjęte w zeszłym miesiącu przez państwa członkowskie w Radzie UE, które osłabiło kilka zobowiązań w zakresie odbudowy poprzez uelastycznienie wiążących celów.

„W razie potrzeby przełamiemy impas partyzancki” — powiedział Stéphane Séjourné, prezes Renew Europe. „Grupo EPL, czy możemy teraz przestać grać i ponownie pracować razem dla dobra ogółu?”

W reakcji na tę wiadomość Frans Timmermans, wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej odpowiedzialny za Zielony Ład, który był głównym celem kampanii EPL w mediach społecznościowych, z zadowoleniem przyjął poparcie sali obrad i ubolewał, że „tyle nonsensów” zanieczyściło przyrodę Debata o prawie restauracyjnym.

„Podaję otwartą dłoń EPL, aby znaleźć kompromisy, które byłyby dla nich do przyjęcia” – powiedział Timmermans w Strasburgu. „Nie mogliśmy zrozumieć, jaki był ich problem z treścią, ponieważ odrzucili ją z miejsca, nie mówiąc nam dokładnie, co im się nie podoba”.

Zapytany, czy Manfredowi Weberowi można zaufać w zbliżających się negocjacjach, Timmermans nie wydawał się do końca przekonany. „Zrezygnowałem z interpretowania tego, co myśli pan Weber” – powiedział. – Będę musiał zobaczyć, co się stanie.

Ten artykuł został zaktualizowany o reakcje na głosowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj