W Europie gwałtownie rosnące ceny benzyny stają się nową normą

0
327

Firma taksówkarska Bashira Akrama w West Midlands już odczuwa kryzys związany z gwałtownie rosnącymi cenami paliwa. Niecały tydzień po inwazji Rosji na Ukrainę Akram powiedział, że cena wzrosła do 1,50 funta za litr, co czasami zmuszało go do paniki kupna.

„Zarabiam trochę pieniędzy, ale wydaje mi się też więcej i nie pozostaje mi nic”, powiedział podczas jazdy na Birmingham New Street w West Midlands.

Niesprowokowana inwazja Rosji na Ukrainę od 24 lutego spowodowała gwałtowny wzrost światowych cen ropy w związku z obawami o niezawodność dostaw. Cena za baryłkę ropy Brent – ​​najczęstszy sposób mierzenia ceny ropy w Wielkiej Brytanii – osiągnęła w poniedziałek 139 dolarów, najwyższa od 14 lat.

W innych częściach Europy problemy są takie same. Luigi Barone z Włoskiej Federacji Organizacji Konsorcjów i Uprzemysłowienia (FICEI) powiedział, że przewoźnicy drogowi są w stanie wojny.

„Wiele energochłonnych firm spowolniło produkcję z powodu nieproporcjonalnego wzrostu kosztów energii” – powiedział Barone.

„Oczywiste jest, że wyższe koszty niestety przeniosą się na konsumenta, który uzna to za podwójny drenaż: podwojenie rachunków spowoduje wzrost kosztów wielu artykułów spożywczych na półkach”

Rosja jest największym światowym eksporterem ropy naftowej, wysyłającym ponad siedem milionów baryłek ropy naftowej do krajów na całym świecie, w tym do Niemiec i innych krajów UE.

Jej najważniejszymi partnerami w eksporcie ropy naftowej są Chiny, Holandia, Niemcy, Korea Południowa i Polska, podczas gdy zależność Wielkiej Brytanii i USA od rosyjskiej ropy była mniej wyraźna jeszcze przed inwazją.

Powstaje pytanie, w jakim stopniu sankcje gospodarcze staną na przeszkodzie realizacji ambicji Putina, a jednocześnie sieją chaos na rynkach energetycznych.

Prezydent Joe Biden obiecał we wtorek zakaz importu rosyjskiej ropy „aby zadać ból Władimirowi Putinowi”, podczas gdy Wielka Brytania zapowiedziała, że ​​wycofa rosyjski import produktów naftowych do końca 2022 r. UE planuje ograniczyć rosyjski gaz o dwie trzecie ponad przez następne kilka miesięcy.

To największe wyzwanie dla UE, gdzie 45 proc. gazu pochodziło z Rosji w 2021 r. Rosja była też największym dostawcą ropy do Europy – 27 proc., trzy razy więcej niż Norwegia.

W poniedziałek kanclerz Niemiec Olaf Scholz wyjaśnił, że jego kraj, trzeci co do wielkości konsument rosyjskiej energii w Europie, nie planuje przyłączać się do żadnego zakazu.

We Włoszech Barone wyraził zdziwienie, że narody europejskie nie widziały tego nadejścia, biorąc pod uwagę, że nie jest to pierwsza wojna na Ukrainie. Uważa, że ​​po wojnie w 2014 roku na wschodzie kraju Włochy powinny od razu zacząć planować przyszłość bez taniego rosyjskiego gazu.

Tym razem ma nadzieję, że konflikt skłoni rząd do poważnego spojrzenia na swoją przyszłość energetyczną.

„Konieczne jest, aby Włochy zorganizowały się z poważnym narodowym planem energetycznym” – powiedział.

W Wielkiej Brytanii problem może być mniej dotkliwy ze względu na rządowy limit cen energii, ale rosnące ceny benzyny i oleju napędowego mogą skłaniać konsumentów do bardziej zrównoważonych opcji, takich jak samochody elektryczne.

„To jeszcze bardziej powiększy różnicę w kosztach eksploatacji między korzystaniem z pojazdów elektrycznych a samochodami benzynowymi, przy czym pojazdy elektryczne okazują się już o 66 procent tańsze w eksploatacji”, powiedział Steve Endacott, przewodniczący organizacji Electric Car Organization (ECO).

Robin Mills, dyrektor generalny Qamar Energy z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, powiedział, że jeśli wojna się przeciągnie, ceny ropy będą nadal eskalować w górę o 130 USD za baryłkę.

„Chociaż sankcje nie dotknęły jeszcze przepływów ropy i gazu, istnieje silna presja, aby to zrobić, przynajmniej w przypadku ropy” – powiedział Mills.

Mills dodał, że firmy już teraz unikają zakupów z powodu obaw o reputację i trudności w transakcjach finansowych.

Po powrocie do Birmingham, taksówkarz, Akram dostosowuje się i wprowadza drobne zmiany, przestawiając się na gotowanie elektryczne i starając się oszczędzać na ogrzewaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj