Wątpliwości, czy wszystkie kraje UE popierają przystąpienie Ukrainy do bloku

0
316

Niecały dzień po Ursuli von der Leyen powiedziała, że ​​chce Ukrainy w UErzeczywistość tego, czy i jak szybko może się to zdarzyć, zaczyna gryzć.

Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej, powiedział, że wśród członków UE istnieją „różne opinie i wrażliwość” na temat akcesji Kijowa.

„Członkostwo to od dawna prośba Ukrainy” – powiedział Michel. „Ale w UE są różne opinie i wrażliwości na temat rozszerzenia.

„Ukraina złoży oficjalną prośbę, Komisja Europejska będzie musiała wyrazić oficjalną opinię, a Rada podejmie decyzję”.

Michel zaznaczył, że został poinformowany o zamiarze wysłania przez Ukrainę oficjalnego wniosku o członkostwo i wyjaśnił procedurę, jaką należy zastosować.

Zapowiedział zamiar zaproszenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do „regularnego” udziału w szczytach europejskich przywódców i podkreślił konieczność wzmocnienia umowy stowarzyszeniowej zawartej między Ukrainą a UE.

Stało się to po tym, jak w poniedziałek Zełenski powtórzył swoje pragnienie przystąpienia do UE „bezzwłocznie”.

„Jestem pewien, że to słuszne. Jestem pewien, że to możliwe” – powiedział Zełenskij.

W niedzielę von der Leyen powiedziała Euronews: „Mamy proces z Ukrainą, który polega na przykład na integracji ukraińskiego rynku z jednolitym rynkiem.

„Na przykład mamy bardzo ścisłą współpracę w sieci energetycznej.

„Tak wiele tematów, w których bardzo ściśle ze sobą współpracujemy i rzeczywiście z biegiem czasu należą one do nas. Są jednym z nas i chcemy, aby się w nich pojawiły”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj