Węgry i Polska gromadzą sojuszników w obronie prawa weta w polityce zagranicznej

0
78

Zasady jednomyślności mogą być wykorzystane przez jedno państwo członkowskie do wykolejenia lub zablokowania zbiorowej decyzji.

Węgry i Polska dążą do utrzymania zasady jednomyślności w polityce zagranicznej i bezpieczeństwa Unii Europejskiej, co jest dosadną odpowiedzią na niedawno utworzoną koalicję, która naciska na przyjęcie większości kwalifikowanej i zniesienie prawa weta.

Posunięcie to zostało ogłoszone w poniedziałek po południu przez węgierskiego ministra spraw zagranicznych Pétera Szijjártó, który powiedział, że trwają wstępne rozmowy, aby sprzeciwić się nowej „grupie przyjaciół” większością kwalifikowaną, w skład której wchodzą m.in. Niemcy i Francja, najbardziej wpływowi członkowie bloku. .

„Oczywiście, po drugiej stronie, jeśli mogę tak powiedzieć, organizowany jest również zespół. Negocjacje odbywały się na szczeblu ambasadorskim tutaj, w Brukseli” – powiedział dziennikarzom Szijjártó.

„Te państwa członkowskie, które chcą zachować jednomyślność i możliwość obrony swoich interesów narodowych w podejmowaniu decyzji w Brukseli – chcą ścisłej współpracy”.

Szijjártó nie wymienił krajów, które brały udział w dyskusjach.

Później, w poniedziałek, jego polski odpowiednik, Zbigniew Rau, wyraził swoje publiczne poparcie.

„Polska nigdy nie poprze idei odejścia od jednomyślności do głosowania większością kwalifikowaną #QMV we wspólnej polityce zagranicznej i bezpieczeństwa” – powiedział Rau. na Twitterze.

Źródło dyplomatyczne poinformowało Euronews, że frakcja opowiadająca się za jednomyślnością może obejmować do dziewięciu krajów UE, chociaż nie opublikowano jeszcze oficjalnej listy.

Nie jest jasne, czy rozmowy doprowadzą do formalnego stowarzyszenia, czy płynnego porozumienia.

Wysiłek ma stanowić przeciwwagę dla utworzonej „grupy przyjaciół”. wcześniej w tym miesiącu przez Belgię, Finlandię, Francję, Niemcy, Włochy, Luksemburg, Niderlandy, Słowenię i Hiszpanię.

Frakcja chce „pragmatycznie” zmienić politykę zagraniczną UE, stopniowo odchodząc od zasady jednomyślności, zasady głosowania, która ma zastosowanie tylko do wybranych obszarów kształtowania polityki UE, takich jak rozszerzenie, podatki i wspólny budżet.

Konieczność posiadania 27 głosów wyrażających zgodę jest często wykorzystywana przez jedną stolicę do odkładania, wykolejenia lub wręcz weta zbiorowych decyzji.

W szczególności Węgry były ostro krytykowane za wielokrotne wykorzystywanie tej indywidualnej władzy do blokowania kluczowych porozumień, co powoduje frustrację innych państw członkowskich.

Ta taktyka została zastosowana po raz kolejny w poniedziałekkiedy Budapeszt zablokował uruchomienie nowej transzy 500 mln euro unijnej pomocy wojskowej dla Ukrainy po tym, jak Kijów umieścił OTP Bank, największy bank komercyjny na Węgrzech, jako „międzynarodowy sponsor wojny”.

Bank, podobnie jak inne prywatne firmy znajdujące się na liście, zdecydowanie odrzuca te twierdzenia, twierdząc, że rozumowanie jest błędne i nieobiektywne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj