Węgry nadal blokują uwolnienie funduszy wojskowych UE dla Ukrainy

0
85

500 milionów euro jest częścią Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju, który ma na celu pomóc krajom walczącym, takim jak Ukraina.

Unijni ministrowie spraw zagranicznych nie doszli do porozumienia w sprawie nowych funduszy na finansowanie broni dla Ukrainy po tym, jak Węgry zablokowały decyzję o umieszczeniu największego banku w kraju, OTP Bank, na ukraińskiej liście „międzynarodowych sponsorów wojny”.

Ukraińska agencja antykorupcyjna umieściła węgierski bank na czarnej liście, ponieważ twierdzą, że „zapewnia preferencyjne warunki kredytowania rosyjskiej armii, czyli faktycznie nagradza ją za popełnione zbrodnie wojenne”.

Bank, podobnie jak inne firmy z listy, zdecydowanie odrzuca te twierdzenia, twierdząc, że rozumowanie jest błędne i nieobiektywne.

„Będziemy sprzeciwiać się wypłacie tego nowego pół miliarda euro z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju na rzecz dostarczających broń państw członkowskich, dopóki Ukraina będzie utrzymywać OTP Bank na liście międzynarodowych sponsorów wojny” — powiedział Péter Szijjártó, węgierski minister ds. — powiedział w poniedziałek minister.

“OTP jest największym węgierskim bankiem. OTP jest ważnym graczem w węgierskiej gospodarce. Mogę również powiedzieć, że wszyscy jesteśmy dumni z OTP jako węgierskiego banku.”

UE jest gotowa przeznaczyć kolejne 500 mln euro na wsparcie Kijowa w walce z rosyjską inwazją, które pochodzi z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju – pozabudżetowego funduszu finansującego działania o implikacjach wojskowych.

Mimo sporu szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zapewnia, że ​​blok nie ma z tym nic wspólnego i robi wszystko, by rozwiązać sprawę i uwolnić kolejne płatności dla Ukrainy.

„Dwustronne, wielostronne, musimy mieć wszystko, co możliwe, aby zatwierdzić kolejny pakiet wsparcia wojskowego dla Ukrainy” – powiedział Borrell.

„Jeśli jedno państwo członkowskie ma trudności, przedyskutujmy to. Właśnie to zamierzamy zrobić”.

Czarna lista Ukrainy nie ma żadnych konsekwencji prawnych, ale wzywa konsumentów do bojkotu tych firm. Zawiera również wiele europejskich przedsiębiorstw we Francji, Włoszech i Grecji, ale Węgry były jedynym państwem członkowskim UE, które poruszyło tę kwestię na szczeblu UE.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj