Węgry optymistycznie nastawione UE odblokuje fundusze pomimo obaw o praworządność

0
17

Węgierski rząd jest „bardzo optymistyczny”, że Komisja Europejska zrezygnuje z groźby wstrzymania miliardów euro funduszy UE z Budapesztu po tym, jak rząd wdrożył szereg reform mających na celu ograniczenie obaw związanych z rządami prawa.

Bruksela zagroził we wrześniu niewypłacaniem 7,5 mld euro ze zwykłych funduszy spójności UE na Węgry za pośrednictwem nowego mechanizmu praworządności, z dodatkowymi 5,8 mld euro z funduszy na odbudowę po pandemii, które również zostały tymczasowo wstrzymane.

Łącznie daje to prawie 10% szacowanego PKB Węgier na 2022 rok.

Ale Budapeszt nadal mógłby otrzymać fundusze, gdyby kontynuował 17 środków zaradczych, które wynegocjował z Komisją.

Środki te obejmują działania mające na celu usprawnienie procesu udzielania zamówień publicznych, wyeliminowanie konfliktu interesów wśród urzędników państwowych oraz wyeliminowanie uchybień w dochodzeniach i ściganiu spraw dotyczących funduszy UE.

Węgry twierdzą, że był „konstruktywny dialog”

„Jestem bardzo optymistyczny” – powiedział węgierski minister sprawiedliwości Judot Varga dziennikarzom w piątek z Brukseli – „ponieważ w końcu mogliśmy usiąść do stołu i pojawiły się konstruktywne i bardzo profesjonalne zapisy i propozycje, jak zaradzić obawom zgłoszonym przez Komisję. „

Ministrowie spraw wewnętrznych mają omówić osiągnięcia demokratyczne Węgier podczas Rady do Spraw Ogólnych w stolicy Belgii, ale w piątek nie podejmą żadnej decyzji.

Budapeszt ma czas do 19 listopada, aby odpowiedzieć na obawy Komisji Europejskiej, ponieważ organ wykonawczy UE nie ma ogłosić swojej decyzji, czy państwa członkowskie muszą głosować w sprawie wstrzymania funduszy do końca miesiąca.

Aby środek karny przeszedł w życie, musiałby zostać zatwierdzony większością kwalifikowaną.

Varga powiedziała, że ​​„wyśle ​​moje oficjalne pismo przed upływem terminu, 19 listopada, do Komisji Europejskiej w sprawie wypełnienia naszych zobowiązań, a także zobowiązujemy się do regularnego monitorowania i kontynuacji ćwiczeń”.

Wezwała również inne państwa członkowskie, by „wykazały nam polityczną odpowiedzialność i zaangażowanie polityczne, ponieważ w tej sprawie warunkowość może być przypadkiem testowym”.

„To może być piękny przykład konstruktywnego dialogu. Może być symbolem jedności, może być potwierdzeniem prawdziwej solidarności”.

’Szantaż’

Wysoki rangą urzędnik UE, który zastrzegł sobie anonimowość, ponieważ nie został upoważniony do publicznego wypowiadania się w tej sprawie, powiedział agencji informacyjnej Reuters, że Węgry „dostaną pieniądze, ale nie bez spełnienia pewnych poważnych warunków”.

Obiecane reformy oznaczają zmianę w porównaniu z latami, kiedy według grup obrońców praw Orban kierował fundusze unijne do swoich bliskich współpracowników, wzbogacając ich i zapewniając ich lojalność.

Węgry miały nieprawidłowości w prawie 4% wydatkowania funduszy UE w latach 2015-19, według unijnej agencji ds. zwalczania nadużyć finansowych OLAF, co jest zdecydowanie najgorszym wynikiem spośród 27 krajów UE. Orbán mówi, że Węgry nie są bardziej skorumpowane niż inne kraje bloku.

Zdaniem Vargi sprawa „nie dotyczy praworządności. Jest to bardzo rygorystyczna kwestia fiskalna i przejrzystość, w której moglibyśmy być partnerami podczas całej procedury”.

„Węgry są oddane wartościom Unii Europejskiej, tak jak wszystkie państwa członkowskie, które podzielają te wspólne wartości, a także są zaangażowane w interesy finansowe, aby chronić interesy finansowe Unii Europejskiej” – powiedziała.

Jednak niektórzy oskarżyli Węgry o szantaż, wykorzystując swoje prawo weta w innych ważnych kwestiach UE, w tym sankcje wobec Rosji, planowany minimalny globalny podatek od osób prawnych oraz emisja wspólnego długu w celu sfinansowania 18 miliardów euro wsparcia dla Ukrainy.

„Jeżeli UE raz ulegnie szantażowi, na zawsze straci swoje jedyne skuteczne narzędzie rządów prawa” – holenderska eurodeputowana Sophie in 't Veld (Renew), zasiadająca w Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego, argumentował na Twitterze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj