Wideo Deepfake pokazuje fałszywe wezwanie Zełenskiego do poddania się Ukrainy

0
327

Zmanipulowane wideo prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego wzywającego obywateli do poddania się Rosji zostało udostępnione w Internecie.

Fałszywy film wydaje się pokazywać Zełenskiego przemawiającego do narodu i zachęcającego obywateli do „złożenia broni”.

Jedna z wersji „deepfake” została wyświetlona na Twitterze ponad 120 000 razy.

Twarz i głos Zełenskiego zostały zmontowane na filmie przy użyciu sztucznej inteligencji (AI), aby stworzyć wideo deepfake.

Wirusowy klip różni się od większości dezinformacji, które zostały udostępnione od czasu inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego.

Większość fałszywych plotek pochodzi z obrazów lub filmów wyrwanych z kontekstu, z innych wojen lub wydarzeń na świecie.

„To pierwszy deepfake, który widzieliśmy, że został użyty w celowy i ogólnie zwodniczy sposób” — powiedział Sam Gregory, dyrektor programowy Witness, organizacji zajmującej się prawami człowieka i technologią.

„To nie jest skuteczny deepfake, częściowo dlatego, że nie jest to wyjątkowo dobrze zrobiony deepfake, ale także dlatego, że Ukraina wykonała mistrzowską robotę przed buntem, a następnie szybko odrzuciła wideo”.

„Deepfake nie były głównym problemem rosyjskiej inwazji na Ukrainę” – powiedział Gregory w rozmowie z Euronews.

Na początku tego miesiąca ukraińskie siły lądowe ostrzegły obywateli, aby zdawali sobie sprawę z potencjalnych zmanipulowanych nagrań wideo, które mogą pokazywać pozorne wezwania do poddania się.

„Filmy nagrane za pomocą takich technologii są prawie niemożliwe do odróżnienia od prawdziwych” – powiedział autor w poście na Facebooku.

„[The] celem jest dezorientacja, sianie paniki, niedowierzanie obywatelom i nakłanianie naszych żołnierzy do odwrotu. Zapewniamy, że Ukraina nie skapituluje”.

W środę prezydent Ukrainy szybko uwolnił wideo na jego własnej stronie na Instagramiew którym odmówił złożenia takiego oświadczenia.

„Jedynymi, którzy powinni zrezygnować z broni, są rosyjscy żołnierze” – powiedział Zełenskij.

W środę w Internecie pojawiło się również głębokie wideo z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, które najwyraźniej zostało stworzone w odwecie za fałszywy klip Zełenskiego. Jedna wersja na Twitterze miała ponad 50 000 wyświetleń

Na nagraniu rosyjski prezydent wydaje się ogłaszać kapitulację Rosji i wzywa żołnierzy do „póki żyjesz do domu”.

Film został również zmanipulowany przy użyciu sztucznej inteligencji z niedawnego krajowego przemówienia Putina.

Ukraińskie kanały informacyjne Ukraine 24 i Today, których transmisje na żywo zostały zhakowane w celu promowania tej samej wiadomości o „poddaniu się”, co fałszywe wideo, również wypuściły sprawozdania powtarzając słowa ich prezydenta.

Sam Gregory powiedział Euronews, że wysiłki Ukrainy mające na celu zapobieganie zmanipulowanym filmom Zełenskiego były „naprawdę odpowiednią strategią”.

„Po raz pierwszy widzieliśmy naprawdę znaczące zagrożenie ze strony deepfake, które można przewidzieć w konflikcie” – powiedział.

„Myślę, że zapewnia to model, który ma zastosowanie w niektórych scenariuszach na całym świecie do polityków, przed buntem, a następnie szybką reakcją”.

Świadek stara się pomóc użytkownikom online w zrozumieniu zaufanych filmów wideo z konfliktu na Ukrainie i wzywa platformy mediów społecznościowych do zapewnienia bardziej otwartych wskazówek i narzędzi.

W oświadczenieszef polityki bezpieczeństwa w firmie Meta potwierdził, że usunął fałszywe wideo prezydenta Zełenskiego.

„Szybko sprawdziliśmy i usunęliśmy ten film za naruszenie naszych zasad dotyczących wprowadzających w błąd zmanipulowanych mediów i powiadomiliśmy naszych współpracowników na innych platformach” – powiedział Nathaniel Gleicher.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj