Większość przestępstw przeciwko dzikiej przyrodzie w Europie pozostaje bezkarnych lub niewykrytych – raport

0
88

Niedociągnięcia w egzekwowaniu prawa i ochronie oznaczają, że większość przestępstw przeciwko dzikiej przyrodzie w Europie pozostaje bezkarna lub niewykryta, co naraża zagrożone gatunki europejskie na dalsze ryzyko.

Są to ustalenia A nowy raport opublikowany w środę przez projekt WWF LIFE SWiPE, który zapewnia najbardziej kompleksowy jak dotąd obraz stanu przestępczości związanej z dziką przyrodą w Europie.

Dane zebrane z 11 krajów europejskich pokazują, że w latach 2016-2020 najczęstszymi przestępstwami przeciwko dzikiej przyrodzie były nielegalne zabijanie dzikich zwierząt (27%), używanie zatrutych przynęt (16%) lub zabronionych metod polowania (14%) oraz nielegalny handel dziką fauną i florą ( 13%).

Jednym z nich jest zwalczanie przestępstw przeciwko środowisku, w tym handlu dziką fauną i florą dziesięć priorytetów Rady UE w walce z przestępczością zorganizowaną. Obecnie trwają negocjacje dotyczące zmiany dyrektywy UE w sprawie przestępstw przeciwko środowisku.

„Parlament Europejski i Rada muszą poinformować, że te przestępstwa nie są tolerowane w Europie, zapewniając, że zmieniona dyrektywa w sprawie przestępstw przeciwko środowisku jest wystarczająco mocna i ambitna” – powiedziała Audrey Chambaudet, specjalista ds.

„Wszystkie poważne przestępstwa przeciwko środowisku powinny być objęte dyrektywą, a maksymalne kary pozbawienia wolności muszą być wystarczająco wysokie, aby odstraszać od przestępstw przeciwko dzikiej przyrodzie” – dodała.

Raport ujawnia, że ​​szczygieł jest gatunkiem najczęściej atakowanym, będącym przedmiotem wielu działań przestępczych, w tym turystyki myśliwskiej i nielegalnego handlu. Inne częste ofiary przestępstw związanych z dziką przyrodą to zagrożone gatunki ptaków drapieżnych, będące celem zatrutych przynęt, oraz duże drapieżniki, takie jak niedźwiedzie, wilki czy rysie.

U podstaw problemu leży brak raportowanie przestępstw związanych z dziką przyrodą.

„Dzikie zwierzęta nie są zgłaszane jako zaginione jak ludzie i nie mogą same zgłaszać się jako ofiary, więc większość tych aktów nie jest zgłaszana, a najprawdopodobniej znacznie więcej pozostaje niewykrytych” – powiedziała Roselina Stoeva, kierownik projektu LIFE SWiPE.

Nawet po zgłoszeniu wiele przypadków przestępstw związanych z dziką przyrodą nie zostało ściganych. Według raportu średnio 60% skarg dotyczących przestępstw związanych z dziką przyrodą otrzymanych przez prokuraturę nie zakończyło się aktami oskarżenia prowadzącymi do postępowania sądowego.

Wyspecjalizowana policja, wykorzystanie technologii, takich jak drony do monitorowania, oraz szkolenie większej liczby psów tropiących w celu wykrywania zatruć i innych przestępstw to tylko niektóre przykłady najlepszych praktyk w zakresie wspierania ścigania tych przestępstw w całej Europie.

W sprawozdaniu wzywa się również współprawodawców bloku do rozważenia surowszych kar, w tym pozbawienia wolności, za przestępstwa objęte dyrektywą o przestępstwach przeciwko środowisku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj