„Wielki sabotaż” spowodował wybuchy Nord Stream – mówi prokurator

0
28

Eksplozje, które pod koniec września spowodowały znaczne uszkodzenia rurociągu Nord Stream w pobliżu duńskiej wyspy Bornholm, były wynikiem „rażącego sabotażu” – potwierdzili szwedzcy prokuratorzy.

„Przeprowadzone analizy wskazują na ślady materiałów wybuchowych na kilku znalezionych obiektach obcych” – powiedział w piątkowym oświadczeniu prokurator Mats Ljungqvist, który jest odpowiedzialny za trwające wstępne śledztwo w sprawie eksplozji.

Na chwilę obecną nie ma żadnych wskazówek, kto ponosi winę za incydent, a śledztwo jest w toku.

„Śledztwo wstępne jest bardzo złożone i obszerne. Kontynuowane śledztwo wstępne musi wykazać, czy można kogoś doręczyć z podejrzeniem popełnienia przestępstwa” – czytamy w oświadczeniu.

Szwedzcy śledczy będą nadal współpracować z władzami krajowymi i innymi krajami. Prokuratura prosi o cierpliwość.

„Ważne jest, abyśmy mogli pracować w ciszy i spokoju”, powiedział Ljungqvist, dodając, że nie może udzielić dalszych informacji i nie będzie dostępny dla prasy.

27 września podmorskie wybuchy spowodowały pęknięcie rurociągów Nord Stream 1 i 2, co doprowadziło do ogromnych wycieków metanu.

Chociaż od czasu incydentu krążyły zarzuty o możliwy sabotaż, po raz pierwszy potwierdzono celowe działanie mające na celu uszkodzenie rurociągu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj