Wojna kulturowa w Hiszpanii, gdy popularna skrajnie prawicowa partia Vox bierze na cel mniejszości

0
120

Vox mógłby wejść do rządu krajowego po wyborach 23 lipca. Niektóre decyzje partii na szczeblu regionalnym spotkały się już z potępieniem.

Tęczowa flaga zajęła centralne miejsce w coraz bardziej gorzkiej kampanii wyborczej w Hiszpanii.

Skrajnie prawicowa partia Vox nalegała na usunięcie symbolu ruchu LGBT z urzędów władz regionalnych na Balearach, co wywołało reakcję w całym kraju.

Flaga wisiała też na włosku w innych władzach lokalnych, gdzie Vox zawarł układ o rządzeniu w sojuszu z umiarkowanie konserwatywną Partią Ludową (PP), po tym jak prawica odniosła przekonujące zwycięstwa w wyborach lokalnych w maju.

Jest to część wojny kulturowej, która wybuchła na już spolaryzowanej scenie politycznej Hiszpanii przed przyspieszonymi wyborami 23 lipca.

Vox, ruch nacjonalistyczno-populistyczny, podobnie jak włoscy Bracia, Fidesz na Węgrzech i partia Prawo i Sprawiedliwość w Polsce, pięć lat temu znajdował się na politycznym pustkowiu, ale teraz jest trzecią co do wielkości partią w hiszpańskim parlamencie i może odgrywać kingmaker po wyborach w przyszłym miesiącu, jeśli, jak sugeruje seria sondaży, PP zdobędzie najwięcej głosów.

Krytycy wymieniają prawa gejów i kobiet jako jeden z celów Vox i twierdzą, że sprzeciwia się także lobby transseksualnemu, nielegalnym imigrantom i islamowi.

„Ta partia jest zagrożeniem nie tylko dla feministek, ale także dla kolektywu LGBT i imigrantów” – powiedziała Euronews Patricia Aranguren z Komisji 8M w Madrycie, której nazwa pochodzi od obchodów Międzynarodowego Dnia Kobiet.

„Jesteśmy zdeterminowani, aby nie dopuścić do tego, aby cokolwiek, na co tak ciężko pracowano, zostało odebrane, jeśli dojdą do władzy”.

Przemoc wewnątrzrodzinna a przemoc domowa

Skrajnie prawicowa partia chciałaby zakończyć małżeństwa osób tej samej płci, ponieważ Vox uważa, że ​​tylko małżeństwo między mężczyznami i kobietami jest „naturalne”, ale przyznaje, że związek partnerski jest dozwolony. Vox zakazałby również adopcji parom homoseksualnym.

Jednak Santiago Abascal, lider Vox, powiedział w sobotę na wiecu w Barcelonie, że jego partia popiera prawa homoseksualistów.

„Sąd Najwyższy nie zezwala na żadne nieoficjalne flagi (wywieszane) na budynkach publicznych, a wielu homoseksualistów, którzy głosują na nas, czuje się reprezentowanych przez tę (hiszpańską) flagę, która ich szanuje, flagę Hiszpanii, flagę nas wszystkich” – powiedział. .

Walka z przemocą domową zajmowała również ważne miejsce w kampanii wyborczej.

W Walencji, gdzie konserwatywna PP będzie dzielić władzę z Vox, władze regionalne zmieniły definicję przemocy domowej na przemoc „wewnątrzrodzinną”.

Obie strony obiecały podjęcie działań w celu zwalczania „przemocy w rodzinie, zwłaszcza kobiet i dzieci, gwarantującej równość wszystkich ofiar”.

Vox twierdzi, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą być ofiarami przemocy domowej, ale oficjalne statystyki pokazują, że większość ofiar to kobiety. Według danych rządowych w 2022 r. doszło do 41 321 przypadków przemocy domowej, z czego 37 593 dotyczyło kobiet, a w 3 495 przypadkach ofiarami byli mężczyźni.

Trudna linia do palców dla PP

Według dwóch sondaży opublikowanych w poniedziałek, hiszpańska konserwatywna Partia Ludowa (PP) i Vox, potencjalny partner koalicyjny, nadal zdobyłyby wystarczającą liczbę mandatów, aby utworzyć rząd, ale straciły trochę na popularności na rzecz rządzących socjalistów.

Alberto Núñez Feijóo, lider PP, konsekwentnie powtarzał, że będzie dążył do uzyskania większości bezwzględnej, ale sondaże sugerują, że jego partia nie osiągnie wymaganych liczb.

Lider PP, który kreuje się na umiarkowanego, musiał stąpać po ostrożnej linii z Voxem.

W Walencji lokalny lider PP twierdził, że „przemoc domowa nie istnieje”, zmuszając Núñeza Feijóo do interwencji, mówiąc, że jego partia „nie cofnie się o krok w walce z tym problemem”.

Awantura wywołana przemocą domową w Walencji postawiła PP w rozterce; nie chciał zniszczyć umowy z Voxem, ale wiedział, że może zrazić wyborców, jeśli nie okaże poparcia dla kobiet.

W Estremadurze, zachodnim regionie, PP stanęła przed podobnym dylematem.

Początkowo liderka PP Maria Guardiola przysięgała, że ​​nie może mieć do czynienia z partią, która „zaprzecza przemocy machistów, która odczłowiecza imigrantów, która wyrzuca flagę LGBT do kosza”. Wkrótce potem powiedziała, że ​​jej partia nie ma innego wyjścia, jak tylko zawrzeć układ z Voxem, by rządzić.

„Widzimy regres”

Prawa osób transseksualnych mogą być również zagrożone, jeśli władzę zdobędzie prawicowy rząd koalicyjny.

W lutym Hiszpania jako jeden z pierwszych krajów w Europie zezwoliła na samostanowienie płci od 16 roku życia bez konieczności przeprowadzania oceny psychologicznej lub medycznej.

Zarówno Vox, jak i PP zagrozili uchyleniem tej ustawy, rozpoczynając proces sądowy w Trybunale Konstytucyjnym.

W tym samym czasie PP rozświetliła swoją siedzibę w tęczowych kolorach ruchu LGBT, aby uczcić w zeszłym tygodniu Madrid Pride.

Działacze lobby LGBT powiedzieli, że wydarzenia w Hiszpanii były częścią ogólnoeuropejskiego ataku na prawa, którego zwycięstwo zajęło dziesięciolecia.

„Sytuacja w Hiszpanii staje się coraz bardziej niepokojąca. Widzimy regres w prawach, o które walczyliśmy od dawna” – powiedział Euronews Luis Fernando, generalny koordynator madryckiej grupy Arcopolis.

„Mamy wrażenie, że popierają je nie tylko skrajnie prawicowe partie, ale cała część społeczeństwa. Vox to tylko symptom sytuacji LGBT-fobii. Za nimi stoją ludzie, którzy ich wspierają.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj