Zachód musi wywierać presję na irański reżim: syn byłego szacha

0
71

Według najstarszego syna byłego szacha Iranu Zachód musi wywierać presję na irański reżim, jeśli chce mieć na niego jakikolwiek wpływ.

W następstwie największych protestów w kraju od lat, Reza Pahlawi, najstarszy syn obalonego szacha Mohammada Rezy Pahlawi, powiedział we wtorek Euronews, że związał się z młodymi aktywistami zarówno w Iranie, jak i poza nim, aby ustanowić sojusz przeciwko Republice Islamskiej .

Pahlavi, który obecnie podróżuje po Europie, mówi, że sankcje wobec Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) muszą zostać utrzymane.

„Dzięki dalszemu zwiększaniu presji na reżim, nałożeniu sankcji na IRGC i uznaniu jej za organizację terrorystyczną [this] może przynieść jeszcze więcej możliwości zamrożenia ich aktywów, co z pewnością jest dużą częścią” – powiedział. „A jednocześnie stworzy element, który jeszcze bardziej zwiększy prawdopodobieństwo dezercji”.

„Większość członków IRGC nie czerpie z tego korzyści finansowych” – dodał.

„Otrzymują pensje, czasami niewystarczające, by sobie z nimi poradzić. Mają nawet dodatkową pracę. Jak długo mogą utrzymać się w tym pakiecie, jeśli uważają, że nadszedł czas, aby ponownie zastanowili się, jak długo chcą pozostać w tym pakiecie reżimu zamiast łączenia się z ludem?”

Zapytany, czy z politycznego punktu widzenia pozuje, Pahlavi powiedział, że tak nie jest i że chce zobaczyć pozytywne zmiany w Iranie.

„Nie ma znaczenia, jakie stanowisko zajmę, ani nie będę kandydował na żaden urząd” – powiedział.

„Jednak moja rola jest bardzo ważna z punktu widzenia kapitału politycznego, którym się cieszę, aby wnieść jak najwięcej solidarności we wspólną misję, która popycha nas do zarządzania okresem przejściowym w kierunku utworzenia zgromadzenia konstytucyjnego, które jest jedynym narzędziem, dzięki któremu przedstawiciele ludu będą musieli podjąć wszystkie decyzje niezbędne do przyjęcia nowej konstytucji, debatować nad treścią przyszłego ustroju, aby ostatecznie ratyfikować go w drodze referendum”.

Jeśli chodzi o stan jego kraju, Pahlavi mówi, że stał się on samodzielną Koreą Północną.

„Wiemy jedno z naszej wewnętrznej perspektywy, że Iran mógł być Koreą Południową” – wyjaśnił.

„Zamiast tego stał się Koreą Północną. Z pewnością cofnął się, a nie poszedł naprzód. Czy to sprzyja większej stabilności? Nie. Czy słabość Iranu jest czymś, co przyczyniło się do większego bezpieczeństwa lub interesów gospodarczych, czy też faktycznie było odwrotnie? Każda strzałka wskazuje w kierunku, że jeśli ta teoria byłaby prawdziwa, wynik netto nie byłby zyskiem, ale w rzeczywistości stratą”.

Jeśli chodzi o wzajemną współpracę Rosji i Iranu, wygnany Irańczyk uważa, że ​​wsparcie Teheranu jest czysto egzystencjalne, oparte na jego własnym przetrwaniu.

„Kiedy masz reżim, który ze słabości jest gotowy, aby w jakiś sposób stać się do dyspozycji lub użyć innych graczy w regionie, wynik netto jest taki, że może to stać się zagrożeniem dla innej perspektywy.

„Obecna współpraca Iranu z Rosją jest wyraźną wskazówką, że reżim w rzeczywistości próbuje liczyć na rosyjskie wsparcie dla własnego przetrwania i w tej grze wspiera to, co Rosja robi teraz na przykład na Ukrainie. “

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj