Zbyt duża przepaść między UE a USA w zakresie inwestycji farmaceutycznych: przemysł

0
74

Zdaniem branży przepaść w inwestycjach farmaceutycznych między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi jest zbyt duża.

Sektor jest zaniepokojony, że różnica między UE a jej amerykańskimi i azjatyckimi konkurentami pod względem inwestycji i dostępu do najnowszych metod leczenia staje się zbyt duża i jeśli utrzyma się w tym tempie, będzie nie do pokonania.

Pod koniec marca Komisja Europejska przedstawi swoje plany rewizji ogólnego prawodawstwa UE dotyczącego środków farmaceutycznych, co będzie aktualizacją tekstu sprzed 20 lat.

To właśnie w tej dziedzinie przemysł farmaceutyczny intensyfikuje swoje działania lobbingowe, aby wpłynąć na ostateczne propozycje Komisji.

Część ich planu działania była już widoczna w sercu dzielnicy europejskiej w Brukseli, dzięki kampanii reklamowej wyjaśniającej lukę w inwestycjach zaśmieconych na plakatach w całym regionie.

„Istnieją pewne znaczące luki. Luka inwestycyjna między Stanami Zjednoczonymi a UE 20 lat temu wynosiła 2 miliardy euro, a teraz wynosi 25 miliardów euro” – powiedziała Euronews Nathalie Moll, dyrektor generalna Europejskiej Federacji Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych.

„To wzrost różnicy o 1000% i jest to bardzo niepokojące, jeśli ten trend się utrzyma, a my chcemy go zatrzymać i odwrócić”.

Z tego powodu przemysł farmaceutyczny przyjmuje alarmujący pogląd na obecny projekt tekstu Komisji.

Moll mówi, że 25 lat temu 50% nowych metod leczenia pochodziło z Europy, a obecnie jedna na pięć nowych metod leczenia pochodzi z Europy, co stanowi poważne zagrożenie dla zatrudnienia i konkurencyjności w Europie.

Virginia Acha, która pracuje nad globalną polityką regulacyjną w Merck Sharp and Dohme, mówi, że niepokojące jest to, że firmy zaczynają przenosić część swojej działalności poza Europę.

„W ostatnich latach byliśmy niestety świadkami przenoszenia badań klinicznych do innych części świata” – powiedział Acha w rozmowie z Euronews.

„Widzieliśmy, jak inwestycje ponownie przenoszą się do Stanów Zjednoczonych i innych części świata. Stany Zjednoczone przejęły to, co kiedyś było wiodącą przewagą Europy w biotechnologii, a teraz są w USA i chcielibyśmy, aby Europa odzyskała tę rolę”.

Jedną z rzeczy, które firmy farmaceutyczne mają na swoją korzyść, jest ich waga ekonomiczna. Sektor jest wart 43 miliardy euro rocznie, jeśli chodzi o badania i rozwój, i zatrudnia bezpośrednio 840 000 osób, wspierając 2,5 miliona miejsc pracy w UE.

Nieuchronnie pozwala im to napinać mięśnie, że tak powiem.

Na razie jednak wydaje się, że Komisja nie pracuje etapami, posuwając się naprzód z rewizją ogólnego prawodawstwa UE dotyczącego środków farmaceutycznych.

Na pytania odpowiada, że ​​celem reformy jest „znalezienie właściwej równowagi między promowaniem innowacji a zapewnieniem dostępu do przystępnych cenowo leków w całej UE”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj