Raport Demografia Europy Eurostatu dokumentuje różne czynniki wpływające na życie dziesiątek milionów ludzi.
Według najnowszych statystyk demograficznych opublikowanych przez Eurostat, populacja Unii Europejskiej zmniejszyła się o ponad pół miliona w porównaniu z rokiem 2020.
Raport ujawnił negatywny wpływ ofiar COVID-19 na populację UE, przerywając roczny wzrost obserwowany do 2020 r.
Pomimo tego, że 17 krajów członkowskich UE wykazało bezwzględny wzrost liczby ludności, siedem krajów podążyło za przeciwnym trendem, w tym we Włoszech, Polsce, Grecji i Chorwacji nastąpiły znaczne spadki.
Coroczne statystyki demograficzne, opracowywane przez europejskie agencje zajmujące się statystykami, mają na celu przyjrzenie się rozwojowi populacji w regionie w oparciu o szereg kluczowych wskaźników.
Oto niektóre z najważniejszych informacji z najnowszego raportu:
Populacja UE spada
Ludność UE w dniu 1 stycznia 2022 r. liczyła 446,7 mln, co oznacza niewielki spadek w porównaniu z tym samym dniem w 2021 r.
Chociaż ogólna liczba ludności wzrosła o 4% w porównaniu z 2001 r., liczba ludności spadła drugi rok z rzędu.
W styczniu 2022 r. w Unii Europejskiej było o 585 tys. osób mniej niż w pierwszym dniu 2020 r.
Populacja UE rosła corocznie do stycznia 2020 r., po czym zaczęła nabierać negatywnej tendencji, co przypisuje się ofiarom spowodowanym pandemią COVID-19.
UE szybko się starzeje
Najnowsze dane pokazują, że ponad jedna piąta mieszkańców UE ma obecnie 65 lat lub więcej.
Dzięki dostępowi do lepszych placówek opieki zdrowotnej odsetek osób w wieku 80 lat lub starszych prawie się podwoił w 2022 r. w porównaniu z 2002 r.
Alternatywnie zaobserwowano również spadek liczby ludności w wieku poniżej 20 lat, co przyczyniło się do ogólnych danych dotyczących starzenia się.
Oznacza to wzrost mediany wieku osób mieszkających w UE.
Mediana wieku w UE w 2022 r. wyniosła 44,4 lat, co oznacza wzrost o prawie sześć lat w porównaniu z danymi sprzed 20 lat.
Podczas gdy Włochy miały najwyższą medianę wieku wśród państw członkowskich i wynosiły 48 lat, Cypr znalazł się na samym dole z wynikiem 38,3 lat.
Kobiety żyją dłużej w UE
Według najnowszych danych dotyczących średniej długości życia kobiety w UE żyją dłużej niż mężczyźni w UE.
Chociaż ogólna oczekiwana długość życia spadła o 1,2 roku między 2019 a 2021 rokiem, dane pokazują, że kobiety żyją o 5,7 lat dłużej niż mężczyźni.
Oczekiwana długość życia w chwili urodzenia dla kobiet wyniosła 82,9 dla kobiet w 2021 r. w porównaniu do 77,2 dla mężczyzn. Wszystkie państwa członkowskie UE poszły w tym samym kierunku.
Ogólna średnia długość życia wzrosła z 77,6 lat w 2002 r. do 80,1 lat w 2021 r. dzięki czynnikom takim jak zmniejszenie śmiertelności niemowląt, rosnący standard życia, lepszy styl życia, lepsza edukacja oraz postęp w opiece zdrowotnej i medycynie opóźniający przedwczesne zgony.