12 najlepszych nowych funkcji Androida 14

0
81

Najbardziej na świecie popularny mobilny system operacyjny pracuje nad kolejną nową aktualizacją – Android 14 – która obiecuje ulepszenia w zakresie prywatności, bezpieczeństwa i wydajności. Google, firma zarządzająca systemem operacyjnym, również postawiła sobie za cel poprawę obsługi większych ekranów, takich jak tablety i składane smartfony. Android 14 jest wciąż w fazie rozwoju i jest obecnie dostępny tylko jako podgląd programisty, ale ostateczna wersja prawdopodobnie pojawi się na Twoim telefonie jesienią. Tutaj dzielimy funkcje, które do tej pory przykuły naszą uwagę, i będziemy dodawać więcej, gdy firma udostępni dodatkowe nowe funkcje w nadchodzących miesiącach.

Jeśli się zastanawiasz, Google oficjalnie porzucił alfabetyczne nazwy deserów Androida z Androidem 10, ale wersje nadal mają wewnętrzne nazwy kodowe w tym samym systemie. Zeszłorocznym Androidem 13 był Tiramisu, więc tegoroczny deser z literą „U” nazywa się Upside Down Cake. Zagłębmy się.

Jak pobrać i zainstalować Androida 14

Google udostępnił do tej pory dwie wersje deweloperskie Androida 14. Te podglądy umożliwiają programistom przetestowanie nadchodzącej wersji mobilnego systemu operacyjnego, poznanie nowych funkcji i przygotowanie aplikacji lub gier do poprawnej pracy z nim. Nie zalecamy jeszcze instalowania Androida 14, ponieważ nadal jest on wadliwy i niestabilny i trzeba przeskoczyć kilka obręczy. Nie potrwa długo, zanim Google wyda oficjalną wersję beta i zamiast tego zalecamy poczekać.

Jeśli jesteś zdeterminowany, aby wypróbować podgląd, musisz mieć smartfon Google Pixel (Pixel 4A 5G lub nowszy) i będziesz musiał odblokować program ładujący, który go wyczyści, usuwając wszystko. Jeśli masz zapasowy telefon, z którym chcesz to wypróbować, oto oficjalne instrukcje programistów Androida. Najpierw wykonaj kopię zapasową telefonu z Androidem.

Najważniejsze funkcje Androida 14

Jak dotąd podkreślamy nasze ulubione funkcje i ulepszenia, ale istnieją spekulacje na temat ostatecznej wersji. Więcej informacji znajdziesz w witrynie Google dla programistów. Z tego, co widzieliśmy, Android 14 w dużej mierze wygląda jak niewielka aktualizacja w stosunku do swojego poprzednika, bez większych ulepszeń.

Poprawiona żywotność baterii

Nie ma tu głównej funkcji, ale Google włożyło poważny wysiłek w poprawę wydajności Androida, aby zmniejszyć zużycie energii. Zmiany w sposobie, w jaki system operacyjny obsługuje zadania w tle, pobieranie i przesyłanie, wraz z kilkoma innymi poprawkami, powinny umożliwić właścicielom Androida wycisnąć trochę więcej życia z baterii telefonu. Wygląda też na to, że powróciła opcja sprawdzania „czasu ekranu od ostatniego pełnego naładowania” w menu ustawień baterii (usunięta w Androidzie 12).

Dzięki uprzejmości Google

Większe czcionki i inteligentniejsze skalowanie

Przejście na większą czcionkę w Androidzie 13 było ograniczone do 130 procent na telefonach Google Pixel, ale Android 14 pozwala skalować czcionki do 200 procent. Aby zapobiec chwiejnym układom, system wykorzystuje skalowanie nieliniowe, co oznacza, że ​​słowa, które zostały już przeskalowane (takie jak nagłówki), nie powiększą się, dzięki czemu tekst będzie bardziej czytelny dla osób z upośledzeniem wzroku.

Powiadomienie miga

Android 14 umożliwia włączanie lamp błyskowych aparatu i błysków ekranu dla przychodzących powiadomień. To było dostępne na innych smartfonach z Androidem (takich jak urządzenia Samsung) i iPhone’ach dla lata, ale nie została wbudowana w sam system operacyjny. Możesz włączyć jedno lub drugie lub oba i wybrać kolor, w jakim będzie migać wyświetlacz. Zaprojektowany przede wszystkim, aby pomóc osobom z ubytkiem słuchu, może być przydatny dla każdego, kto nie chce, aby jego telefon hałasował lub brzęczał przy każdym przychodzącym powiadomieniu.

Lepsze wsparcie dla dużych ekranów

Pierwszą rzeczą, którą Google ogłosił we wstępnej wersji zapoznawczej dla programistów, była pomoc dla programistów próbujących tworzyć aplikacje, które z wdziękiem dostosowują się do różnych rozmiarów ekranu. Dzięki większej liczbie narzędzi i porad projektowych dostępnych dla programistów możemy spodziewać się aplikacji, które dobrze działają na smartfonach, składanych telefonach i tabletach. Byłoby to odzwierciedleniem tego, co Apple zrobiło, aby ekosystem aplikacji płynnie przechodził z iPhone’a na iPada i MacBooka.

Dzięki uprzejmości Google

Ograniczanie dostępu do zdjęć i filmów

Jeśli nie podoba Ci się zasada „wszystko albo nic” przyznania aplikacji dostępu do Twoich zdjęć i filmów, z przyjemnością dowiesz się, że Android 14 dodaje opcję wyboru określonych zdjęć i filmów, do których ma dostęp. Apple wprowadziło podobną funkcję w iOS 14.

Rozszerzona ochrona

Ponieważ złośliwe oprogramowanie ma tendencję do atakowania starszych wersji Androida, aby uniknąć ulepszeń bezpieczeństwa w nowszych wersjach, Android 14 nie pozwala na instalowanie starszych aplikacji z Androida 5.1 i wcześniejszych. Istnieje kilka innych zakulisowych ulepszeń w celu poprawy bezpieczeństwa, ale być może najbardziej godnym uwagi jest ulepszona obsługa uwierzytelniania za pomocą kluczy dostępu umożliwiających logowanie biometryczne zamiast używania haseł do większej liczby aplikacji.

Dzięki uprzejmości Google

Preferencje regionalne

Niezależnie od tego, czy wolisz temperaturę w stopniach Celsjusza lub Fahrenheita, poniedziałek lub niedzielę jako początek tygodnia, czy też określone kalendarze lub cyfry, możesz ustawić je w całym systemie w Androidzie 14 i będą one obowiązywać podczas tworzenia kopii zapasowych i przywracania. Ulepszono również obsługę języków związanych z płcią, takich jak francuski, oraz lepsze dostosowywanie języka w zależności od regionu.

Łączność satelitarna

Od jakiegoś czasu mówi się o łączności satelitarnej w telefonach, zwłaszcza od czasu, gdy Apple zadebiutował w zeszłym roku w telefonie iPhone 14 Emergency SOS przez satelitę. Wsparcie dla takiej łączności w Androidzie 14 potwierdził m.in tego tweeta od starszego wiceprezesa Google ds. Androida, Hiroshiego Lockheimera. Wciąż nie jest jasne, co to dokładnie będzie oznaczać, ale może zapewnić lepszą łączność w odległych obszarach, w których obecnie brakuje usług komórkowych.

Przewidujące gesty pleców

Google tego oficjalnie nie ogłosiło, ale najnowsza wersja zapoznawcza programisty zawiera predykcyjne gesty cofania, które pozwalają rzucić okiem na ekran, do którego przeniesie Cię gest przesunięcia wstecz. Obecnie nie jest oczywiste, dokąd zabierze Cię przesunięcie wstecz w Androidzie; czasem jest to ekran główny, czasem poprzedni ekran lub aplikacja. Miejmy nadzieję, że to wyjaśni sprawę.

Klonowanie aplikacji

Osoby posiadające dwa konta w tej samej aplikacji docenią to. Druga instancja aplikacji umożliwia jednoczesne korzystanie z dwóch kont. Niektórzy producenci smartfonów oferują sposoby na zrobienie tego za pomocą wybranych aplikacji i istnieją obejścia, ale oficjalna opcja Androida w menu ustawień prawdopodobnie będzie działać lepiej. Jest to coś, co Google dopiero teraz testuje i może nie być ostatecznej wersji Androida 14.

Zdrowie Połącz

Możesz używać jednej aplikacji do inteligentnej wagi, innej do biegania, a jeszcze innej do śledzenia snu. Aplikacja Google Health Connect oferuje sposób na scentralizowanie danych dotyczących zdrowia i kondycji oraz udostępnianie ich w różnych aplikacjach i usługach, chociaż wciąż jest w wersji beta. Spekuluje się, że aplikacja może być preinstalowana na wszystkich urządzeniach z Androidem 14.

Ulepszone opcje udostępniania

Menu udostępniania w Androidzie od dawna jest niespójne na różnych urządzeniach i aplikacjach z Androidem. Android 14 nie gwarantuje poprawy, ale istnieje szansa, że ​​Google może ustandaryzować i ulepszyć obecną kombinację arkuszy udostępniania, które pojawiają się, gdy próbujesz coś udostępnić. Jest na naszej liście życzeń.


Oś czasu Androida 14

Android 14 jest obecnie w wersji Developer Preview. Prawdopodobnie usłyszymy o wiele więcej o nowych funkcjach podczas Google I/O, konferencji programistów firmy, która odbędzie się 10 maja. Spodziewaj się oficjalnej wersji beta wkrótce (jeśli nie tego samego dnia) i miesięcy wersji beta do Google ujawnia ostateczną wersję pod koniec sierpnia lub na początku września. Telefony Pixel zwykle otrzymują aktualizację jako pierwsze; musisz sprawdzić zasady dotyczące oprogramowania swojego urządzenia, aby zobaczyć, czy i kiedy je otrzymasz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj