5 sposobów, w jakie ChatGPT może poprawić, a nie zastąpić Twoje pisanie

0
83

To było całkiem rok dla ChatGPT, z dużym modelem językowym (LLM), który teraz zdaje egzaminy, tworzy treści, przeszukuje sieć, pisze kod i nie tylko. Chatbot AI może tworzyć własne historie, ale to, czy są one dobre, to inna sprawa.

Jeśli w jakikolwiek sposób zajmujesz się pisaniem, narzędzia takie jak ChatGPT mają potencjał, aby całkowicie zmienić sposób, w jaki pracujesz – ale na tym etapie nie jest nieuniknione, że dziennikarze, autorzy i copywriterzy zostaną zastąpieni przez generatywne boty AI.

Możemy z całą pewnością powiedzieć, że ChatGPT jest niezawodnym asystentem pisania, pod warunkiem, że używasz go we właściwy sposób. Jeśli musisz uporządkować słowa w ramach swojej pracy, oto jak ChatGPT może przenieść twoje pisanie na wyższy poziom — przynajmniej do czasu, gdy cię zastąpi.

Znajdź właściwe słowo

Używanie tezaurusa jako pisarza nie jest szczególnie mile widziane; używanie ChatGPT do wymyślenia odpowiedniego słowa lub frazy też nie powinno być. Możesz użyć bota, aby wyszukać odmiany określonego słowa lub uzyskać jeszcze bardziej szczegółowe informacje i powiedzieć, że potrzebujesz alternatyw, które są mniej lub bardziej formalne, dłuższe lub krótsze i tak dalej.

Tam, gdzie ChatGPT naprawdę przydaje się, gdy sięgasz po słowo i nie jesteś nawet pewien, czy ono istnieje: zapytaj o „słowo, które oznacza poczucie melancholii, ale w szczególności takie, które pojawia się i odchodzi i nie wydaje się mieć jednej przyczyny”, a otrzymasz z powrotem „znudzenie” jako sugestię (a przynajmniej tak zrobiliśmy).

Jeśli rozmawiają postacie, możesz nawet zapytać o słowa lub wyrażenia, które zwykle wypowiada osoba z określonego regionu, w określonym wieku lub o określonych cechach charakteru. Ponieważ jest to ChatGPT, zawsze możesz poprosić o więcej sugestii.

W ChatGPT nigdy nie brakuje pomysłów.

OpenAI za pośrednictwem Davida Nielda

Znajdź inspirację

Cokolwiek myślisz o jakości i charakterze prozy ChatGPT, trudno zaprzeczyć, że jest całkiem niezły w wymyślaniu pomysłów. Jeśli twoja wyobraźnia uderzyła w ścianę, możesz zwrócić się do ChatGPT, aby uzyskać inspirację na temat punktów fabularnych, motywacji postaci, ustawień scen i tak dalej.

Może to być wszystko, od ogólnych po szczegółowe. Może potrzebujesz pomysłów na temat tego, o czym napisać powieść lub artykuł — gdzie to się dzieje, jaki jest kontekst i jaki jest temat. Jeśli jesteś autorem opowiadań, być może mógłbyś rzucić sobie wyzwanie napisania pięciu opowiadań inspirowanych pomysłami z ChatGPT.

Ewentualnie możesz potrzebować inspiracji do czegoś bardzo precyzyjnego, niezależnie od tego, co dzieje się dalej w scenie, lub jak podsumować esej. W jakimkolwiek momencie procesu napotkasz blokadę twórczą, ChatGPT może być jednym ze sposobów na jej pokonanie.

Odszukiwać informacje

Pisanie to często coś więcej niż porządkowanie słów. Będziesz musiał regularnie sprawdzać fakty, liczby, trendy, historię i nie tylko, aby upewnić się, że wszystko jest dokładne (chyba że twoje następne dzieło literackie jest całkowicie w świecie fantasy, który sobie wyobrażasz).

ChatGPT może czasami mieć przewagę nad konwencjonalnymi wyszukiwarkami, jeśli chodzi o wiedzę, jakie jedzenie ludzie mogli jeść w określonym roku w określonej części świata lub jaka jest procedura w przypadku określonego rodzaju przestępstwa. Podczas gdy Google może udostępniać Ci przepełnione SEO strony ze spamem ze sprzecznymi odpowiedziami, ChatGPT faktycznie zwróci coś spójnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj