5 zastosowań ChatGPT, które nie są fikcją fanowską ani oszustwem w szkole

0
114

AI tak jest potężna, że ​​nieuchronnie zniszczy świat — przynajmniej tak mówią ludzie, którzy sprzedają oprogramowanie AI, i nie przychodzi mi do głowy żaden powód, dla którego mogliby kłamać o tym, jakie są niesamowite. Mimo to nie mogę przestać się zastanawiać: do czego przydatna jest sztuczna inteligencja już terazzanim skończy się cywilizacja?

Poeksperymentowałem i rozmawiałem ze znajomymi na LinkedIn i Mastodon. Oto najlepsze przypadki użycia, jakie udało mi się znaleźć.

Burza mózgów

Nienawidzę pisać nagłówków. Spędzam godziny na tworzeniu artykułu, ale większość ludzi zobaczy tylko kilka słów, które zdecyduję się umieścić na górze. Dlatego czasami spędzam tyle samo czasu na nagłówku i pierwszym akapicie artykułu, co na pozostałej części artykułu razem wziętej.

ChatGPT może tutaj pomóc. Kiedy czuję, że utknąłem, zacząłem prosić bota o polecanie nagłówków artykułów. Zazwyczaj daję mu kilka akapitów artykułu i proszę o listę rekomendacji nagłówków. Większość tego, co mi daje, jest zła lub banalna. Kilka pomysłów jest w porządku. Nigdy nie użyję żadnego z tych pomysłów dosłownie, ale czasami wskażą mi kierunek, o którym nie pomyślałem. Nie robię tego za każdym razem, a nawet w większości przypadków, kiedy piszę nagłówek. To po prostu miłe narzędzie, które można mieć pod ręką, gdy czuję, że utknąłem.

Działa to w przypadku wszystkich rodzajów burzy mózgów. Możesz na przykład poprosić o listę motywów imprezowych. Większość pomysłów będzie kiepska lub co najmniej trochę krępująca, ale coś, co otrzymasz, może być na tyle interesujące, że warto na tym budować. Jeśli potrzebujesz mnóstwa pomysłów, szybko, poproszenie ChatGPT o listę może wystarczyć na początek.

Zmiana tonu

Niektóre osoby mają problem z byciem asertywnym podczas pisania prośby. Inni mają trudności z dyplomacją. ChatGPT jest tutaj naprawdę przydatny. Możesz wkleić napisany przez siebie e-mail lub wiadomość i poprosić o inny ton. Możesz na przykład wkleić coś, o czym wiesz, że jest niejasne i poprosić o bardziej asertywną wersję lub wkleić coś, co brzmi nudno i poprosić o uczynienie go bardziej swobodnym.

To będzie dziwne i nie polecam po prostu wysyłania wszystkiego, co daje bot, ale jak powiedziałem w poprzedniej sekcji, zmiany wprowadzone przez ChatGPT mogą pomóc ci zauważyć, jak wygląda twoje pisanie i dać ci pomysły na temat jak to zmienić. Możesz także korzystać z usługi jako prymitywnego edytora kopii, w podobny sposób: po prostu poproś bota o wyczyszczenie twojego tekstu lub wskazanie błędów. To prawda, że ​​nie będzie działać idealnie, ale otrzymasz kilka przydatnych sugestii.

Wymyślanie fałszywych nazwisk

Wymyślanie rzeczy to jedna z rzeczy, w których AI jest dobra z absolutną pewnością. Dlatego jeśli potrzebujesz przekonującej listy fałszywych imion, ChatGPT jest doskonałym miejscem do rozpoczęcia. Użyłem tego podczas testowania oprogramowania, w którym proszę o listę fałszywych nazwisk i adresów do wklejenia do arkusza kalkulacyjnego. Jest świetny w tworzeniu fikcyjnych danych.

Alternatywnie możesz użyć tego, jeśli piszesz powieść lub nazywasz postać w grze: po prostu poproś o długą listę fałszywych imion i użyj dowolnego, który ci się podoba. Słyszałem, że jest to nieocenione dla Mistrzów Podziemi, którzy projektują własne kampanie. Poproś o listę imion krasnoludów lub elfów, a otrzymasz kilka wiarygodnych przykładów.

Wyszukiwanie skrótów klawiaturowych lub formuł arkusza kalkulacyjnego

Jednym z obszarów, w którym dobrze sprawdzają się duże modele językowe, jest wyszukiwanie określonych czynności związanych z komputerem. Na przykład, jeśli istnieje skrót klawiaturowy, o którym wiesz, że istnieje, ale nie możesz go sobie przypomnieć, zapytanie ChatGPT może natychmiast uzyskać odpowiedź. To samo dotyczy formuł w oprogramowaniu do obsługi arkuszy kalkulacyjnych, takim jak Excel lub Arkusze Google — zazwyczaj otrzymasz nawet przewodnik dotyczący użycia, jeśli to zrobisz. Działa to również w przypadku poleceń terminala. Tak, możesz wyszukać te rzeczy w Google, ale jest to przykład czegoś, co jest naprawdę szybsze do zrobienia z ChatGPT i podobnymi usługami.

I tak, kod

Odpowiedź, którą słyszę najczęściej, gdy pytam znajomych, czy używają ChatGPT w pracy, brzmi: „Tak, do pisania kodu”. Nie jestem programistą, ale przypadki użycia są dość niezwykłe. Możesz wkleić kod i zapytać bota, co robi. Jest to przydatne, jeśli zostaniesz poproszony o przejęcie obsługi kodu, który napisał ktoś inny. Możesz dostarczyć kod napisany w jednym języku i poprosić bota o przepisanie go w innym. Lub możesz po prostu poprosić bota o napisanie kodu, który robi określoną rzecz.

Nic z tego nie będzie przydatne dla nikogo, kto jeszcze nie wie, jak pisać kod, ponieważ przez większość czasu to, co wymyśli bot, nie całkiem pracy i właśnie tam wiedza programisty jest najważniejsza. Nie różni się to zbytnio od tego, jak mówiłem o korzystaniu z ChatGPT w moich innych wskazówkach: Oczywiście, może ci to pomóc w pisaniu, ale jest naprawdę pomocne, jeśli już wiesz, jak pisać, więc możesz posprzątać.

I dlatego wspominam o kodzie. Słuchanie o tym, jak programiści korzystają z tej usługi, pomogło mi wymyślić sposoby, w jakie mógłbym z niej skorzystać, i cieszę się, że to zrobiłem. Oczywiście, nic z tego nie zmieni całkowicie sposobu, w jaki wykonuję swoją pracę, ale od czasu do czasu przyspieszy to.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj