Amerykański problem drzewa za miliardy dolarów rozprzestrzenia się

0
28

Szybko rosnące, odporne na suszę drzewa powoli rozprzestrzeniają się na łąkach na każdym kontynencie z wyjątkiem Antarktydy. Biorąc pod uwagę, jak bardzo jesteśmy zdesperowani, aby zredukować zawartość węgla w atmosferze, miliony nowych sadzonek wyrastających każdego roku mogą wydawać się dobrą rzeczą. Jednak w rzeczywistości ich rozprzestrzenianie się na wrażliwych obszarach trawiastych i zaroślach wywraca do góry nogami ekosystemy i źródła utrzymania. Gdy obszary te przekształcają się w lasy, dzika przyroda znika, zasoby wody kurczą się, a gleba cierpi. Wzrasta również ryzyko katastrofalnych pożarów.

W nowym badaniu opublikowanym w Journal of Applied Ecology, naukowcy wykazali, że ekspansja lasów ma również skutki ekonomiczne. Amerykańscy farmerzy często polegają na wolnych od drzew pastwiskach, aby hodować swój inwentarz. W latach 1990-2019 właściciele ziemscy w zachodnich Stanach Zjednoczonych stracili paszę o wartości prawie 5 miliardów dolarów – rośliny, które jedzą bydło lub owce – z powodu wzrostu nowych drzew. Ilość utraconej paszy w ciągu tych trzech dekad równa się 332 milionom ton, czyli balotom siana wystarczającym do okrążenia kuli ziemskiej 22 razy.

„Łąki są najbardziej zagrożonym i najsłabiej chronionym ekosystemem lądowym” – mówi Rheinhardt Scholtz, biolog zajmujący się globalnymi zmianami i naukowiec współpracujący z University of Nebraska-Lincoln. Nazywane również stepami, pampasami lub równinami, obszary trawiaste na naszej planecie drastycznie się zmniejszyły. Według Scholtza mniej niż 10 procent jest nadal nietkniętych, ponieważ większość została zaorana pod uprawy lub zrównana z ziemią w celu rozwoju człowieka. Jednym z najpoważniejszych zagrożeń stojących przed pozostałymi obszarami trawiastymi jest wkraczanie lasów. „To powolny i cichy zabójca” — mówi Scholtz.

W przeszłości ekspansja drzew na murawy była hamowana przez regularne pożary, które spychały gatunki drzewiaste do miejsc mokrych lub skalistych. Ale gdy europejscy osadnicy stłumili pożary i zasadzili tysiące drzew, aby zapewnić osłony przed wiatrem dla swoich domów i zwierząt gospodarskich, drzewa się rozmnożyły. Kiedy drzewa atakują łąki, prześcigają rodzime trawy i dzikie kwiaty, kradnąc lwią część światła słonecznego i wody. Ptaki, często wykorzystywane jako wodzirej dla zdrowia ekosystemów, biją na alarm: populacje ptaków łąkowych w Ameryce Północnej spadły o ponad 50 procent od 1970 r., badanie z 2019 r. Nauki ścisłe znaleziony.

Według badacza z University of Montana, Scotta Morforda, który kierował badaniami nad utratą paszy na pastwiskach, w ciągu ostatnich 30 lat pokrycie drzew w zachodniej części Stanów Zjednoczonych wzrosło o 50 procent, a zadrzewienie stale rośnie z roku na rok. Łącznie blisko 150 000 km2 niegdyś wolnych od drzew łąk zostało przekształconych w lasy. „Oznacza to, że straciliśmy już obszar wielkości Iowa na rzecz drzew”, mówi Morford, który podkreśla, że ​​dodatkowe 200 000 km2 wolnych od drzew pastwisk — obszaru większego niż stan Nebraska — są „bezpośrednio zagrożone”, ponieważ znajdują się blisko źródeł nasion.

Aby ustalić wielkość utraconej produkcji paszy w wyniku ekspansji lasów, Morford i jego zespół wykorzystali zdjęcia satelitarne w połączeniu z danymi meteorologicznymi, topografią i informacjami o glebie i roślinności naziemnej, aby oszacować zmianę biomasy roślin zielnych (tj. , rośliny niezdrewniałe, takie jak trawy) w odniesieniu do pokrywy drzewnej w czasie. „Nasze modele komputerowe pozwalają nam zwiększać lub zmniejszać pokrywę drzew, jak pokrętło w zestawie stereo, aby zobaczyć, jak wpływa to na produkcję” — wyjaśnia Morford.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj