Aresztowanie założyciela Celsjusza, Alexa Mashinsky’ego, nie naprawi kryptowaluty

0
88

Jednak upadek stablecoina Terra Luna w maju 2022 r. spowodował dziurę w bilansie Celsjusza za miliard dolarów, co w połączeniu z załamaniem na rynku kryptograficznym sprawiło, że Celsjusza nie był w stanie sprostać gwałtownemu wzrostowi liczby wypłat klientów. 12 czerwca firma ogłosiła, że ​​wstrzyma wypłaty, powołując się na „ekstremalne warunki rynkowe”. Miesiąc później firma złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości na podstawie rozdziału 11, zatrzymując 4,7 miliarda dolarów pieniędzy swoich klientów.

Podobny schemat wystąpił u innych pożyczkodawców kryptograficznych: BlockFi, Voyager Digital i Genesis Global Capital od tego czasu złożyły wniosek o upadłość, w różny sposób dotknięty niepowodzeniami stablecoina Terra Luna, funduszu hedgingowego Three Arrows Capital i giełdy kryptograficznej FTX.

„W ciągu ostatnich 18 miesięcy stało się bardzo jasne, że scentralizowane firmy pożyczkowe stanowią ogromny problem. Skończyło się na tym, że stali się epicentrum” upadku, mówi Kling, którego fundusz ma znaczne aktywa wciąż zablokowane w wyniku bankructwa FTX. „Było tak wiele lekkomyślnych pożyczek”.

Publiczny charakter księgi, na której znajdują się kryptowaluty, mówi Kyla Curley, księgowa kryminalistyki i partner w firmie doradczej StoneTurn, oznacza, że ​​Celsjusza trzeba było w końcu złapać. „Jeśli dane opowiadają historię, agencje rządowe to zauważą i będą ścigać” – mówi.

W ciągu roku od ogłoszenia upadłości przez Celsjusza, Mashinsky został oskarżony przez wierzycieli o kłamstwo na temat charakteru usługi oraz przez niezależnego eksperta powołanego przez sąd upadłościowy o prowadzenie schematu Ponziego, w ramach którego wypłaty dla obecnych klientów były w rzeczywistości finansowane przez innych ‘depozyty.

W kręgach kryptograficznych aresztowanie Mashinsky’ego zostało uznane za „od dawna spóźnione” – dodał Cory Klippsten, dyrektor generalny platformy handlowej Swan Bitcoin.

W skardze Departamentu Sprawiedliwości stwierdza się, że chociaż Mashinsky przedstawiał Celsjusza jako „nowoczesny bank”, zamiast tego prowadził firmę jako „ryzykowny fundusz inwestycyjny, przyjmujący pieniądze klientów pod fałszywymi i wprowadzającymi w błąd pretekstami i zamieniający klientów w nieświadomych inwestorów w biznes daleko bardziej ryzykowne i znacznie mniej opłacalne niż to, co reprezentował Maszinski”.

„Litania zarzutów”, mówi Lisa Bragança, adwokat w Bragança Law i była szefowa oddziału w SEC, będzie „druzgocąca” dla Mashinsky’ego. „To cholernie dużo do udowodnienia przez rząd”, mówi, „ale musi udowodnić tylko kawałki”, aby zapewnić znaczną karę więzienia. Jest również prawdopodobne, że prokuratorzy uzyskali zeznania od wtajemniczonych w Celsjusza, wyjaśnia Bragança – „i to jest duże”.

Na wieść o aresztowaniu Mashinsky’ego wielu wierzycieli Celsjusza zebrało się na kanałach grupowych na Telegramie i gdzie indziej, aby świętować: „Kurwa tak”, napisał jeden z wierzycieli. „Chciałbym zobaczyć spacer sprawcy” – powiedział inny. Ale niektórzy byli bardziej powściągliwi, wskazując, że aresztowanie nie przyspieszy odzyskiwania aktywów. „Chciałbym, żeby istniał sposób, by to szaleństwo skończyło się wcześniej” — napisał jeden z członków kanału.

Inni zostali pozostawieni z niewygodnym poczuciem, że krypto nie zdołało jeszcze oczyścić swoich pokładów ze złych aktorów i że jeśli nadejdzie kolejny cykl szumu, warunki, które zrodziły Celsjusza i FTX, mogą się powtórzyć. Krótko mówiąc, lekcje niekoniecznie zostały wyciągnięte.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj