Arktyczne drogi wodne Alaski zmieniają kolor na złowrogi pomarańczowy

0
138

Ta historia pierwotnie pojawił się na Wiadomości z kraju i jest częścią Biurko klimatyczne współpraca.

Dziesiątki niegdyś krystalicznie czystych strumieni i rzek na arktycznej Alasce są teraz jaskrawopomarańczowe i mętne, aw niektórych przypadkach stają się bardziej kwaśne. Ten skądinąd niezagospodarowany krajobraz wygląda teraz tak, jakby kopalnia przemysłowa działała od dziesięcioleci, a naukowcy chcą wiedzieć, dlaczego.

Roman Dial, profesor biologii i matematyki na Alaska Pacific University, po raz pierwszy zauważył wyraźne zmiany jakości wody podczas pracy w terenie w Brooks Range w 2020 roku. Spędził miesiąc z zespołem sześciu absolwentów i nie mogli znaleźć odpowiednia woda do picia. „Jest tak wiele strumieni, które są nie tylko poplamione, ale są tak kwaśne, że zsiadają twoje mleko w proszku” – powiedział. W innych woda była czysta, „ale nie można było jej pić, ponieważ miała naprawdę dziwny mineralny smak i posmak”.

Dial, który spędził ostatnie 40 lat na badaniu Arktyki, zbierał dane na temat zmian klimatu w linii drzew na Alasce w ramach projektu, który obejmuje również prace ekologów Patricka Sullivana, dyrektora Instytutu Środowiska i Zasobów Naturalnych na Uniwersytecie z Alaski Anchorage i Becky Hewitt, profesor nauk o środowisku w Amherst College. Teraz zespół zagłębia się w tajemnicę jakości wody. „Czuję się, jakbym znów był absolwentem laboratorium, o którym nic nie wiem i jestem tym zafascynowany” — powiedział Dial.

Większość rdzewiejących dróg wodnych znajduje się na niektórych z najbardziej odległych obszarów chronionych Alaski: Arctic National Wildlife Refuge, Gates of the Arctic National Park and Preserve, Park Narodowy Kobuk Valley i Selawik Wildlife Refuge.

Zjawisko jest uderzające wizualnie. „Wygląda na to, że coś zostało wyłamane lub coś zostało odsłonięte w sposób, który nigdy wcześniej nie był odsłonięty” – powiedział Dial. „Wszyscy geolodzy skał twardych, którzy patrzą na te zdjęcia, myślą:„ Och, to wygląda jak kwaśne odpady kopalniane ”. Ale to nie są odpady kopalniane. Według naukowców rdzawa powłoka na skałach i brzegach strumieni pochodzi z samego lądu.

Dominującą hipotezą jest to, że ocieplenie klimatu powoduje degradację wiecznej zmarzliny. To uwalnia osady bogate w żelazo, a kiedy te osady trafią do bieżącej wody i otwartego powietrza, utleniają się i przybierają głęboki rdzawo-pomarańczowy kolor. Utlenianie minerałów w glebie może również powodować, że woda staje się bardziej kwaśna. Zespół badawczy jest wciąż na wczesnym etapie procesu identyfikowania przyczyny, aby lepiej wyjaśnić konsekwencje. „Myślę, że kwestia pH” – kwasowości wody – „jest naprawdę niepokojąca” – powiedział Hewitt. Podczas gdy pH reguluje wiele procesów biotycznych i chemicznych w strumieniach i rzekach, dokładny wpływ na skomplikowane sieci pokarmowe istniejące w tych drogach wodnych jest nieznany. Od ryb po pluskwy strumieniowe i zbiorowiska roślinne, zespół badawczy nie jest pewien, jakie zmiany mogą wyniknąć.

Rdzewienie rzek Alaski prawdopodobnie będzie miało również wpływ na społeczności ludzkie. Rzeki takie jak Kobuk i Wulik, w których zaobserwowano rdzewienie, służą również jako źródła wody pitnej dla wielu społeczności, głównie rdzennych mieszkańców Alaski, na północno-zachodniej Alasce. Jednym z głównych problemów, powiedział Sullivan, jest to, w jaki sposób jakość wody, jeśli nadal się pogarsza, może wpłynąć na gatunki, które służą jako główne źródło pożywienia dla rdzennych mieszkańców Alaski, którzy prowadzą styl życia na własne potrzeby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj