Co to jest oszustwo związane z ubojem świń?

0
73

Cyfrowe oszustwa jak np nadużycia biznesowej poczty e-mail i oszustwa związane z romansami generują miliardy dolarów dla przestępców. Wszystkie zaczynają się od odrobiny „inżynierii społecznej”, aby skłonić ofiarę do zrobienia czegoś niekorzystnego, czy to zaufania komuś, komu nie powinna, czy też wysłania pieniędzy w pustkę. Obecnie rośnie popularność nowej odmiany tych schematów, znanej jako „rzeź świń”, polegająca na usidlaniu niczego niepodejrzewających celów w celu kradzieży wszystkich ich pieniędzy i operowaniu na masową skalę, w dużej mierze dzięki pracy przymusowej.

Oszustwa związane z ubojem świń powstały w Chinach, gdzie zaczęto je nazywać chińską wersją tego wyrażenia shazhūpán ze względu na podejście, w którym napastnicy zasadniczo tuczą ofiary, a następnie zabierają im wszystko, co mają. Oszustwa te to zazwyczaj schematy kryptowalut, chociaż mogą również obejmować inne rodzaje handlu finansowego.

Oszuści kontaktują się z ludźmi na zimno, wysyłając SMS-y lub inne media społecznościowe, randki i platformy komunikacyjne. Często po prostu powiedzą „Cześć” lub coś w stylu „Hej Josh, fajnie było nadrobić zaległości w zeszłym tygodniu!” Jeśli odbiorca odpowiada, mówiąc, że atakujący ma niewłaściwy numer, oszust wykorzystuje okazję do nawiązania rozmowy i poprowadzenia ofiary tak, aby poczuła się, jakby spotkała nowego przyjaciela. Po nawiązaniu kontaktu atakujący przedstawi pomysł, że zarabia dużo pieniędzy na inwestowaniu w kryptowaluty i zasugeruje celowi rozważenie zaangażowania, dopóki jest to możliwe.

Następnie oszust konfiguruje cel ze złośliwą aplikacją lub platformą internetową, która wydaje się godna zaufania i może nawet podszywać się pod platformy legalnych instytucji finansowych. Po wejściu do portalu ofiary często mogą zobaczyć wyselekcjonowane dane rynkowe w czasie rzeczywistym, które mają pokazać potencjał inwestycji. A gdy cel sfinansuje swoje „konto inwestycyjne”, może zacząć obserwować, jak jego saldo „rosnie”. Tworzenie złośliwych platform finansowych tak, by wyglądały na legalne i wyrafinowane, jest cechą charakterystyczną oszustw polegających na uboju świń, podobnie jak inne elementy dodające wiarygodności, takie jak umożliwienie ofiarom przeprowadzenia rozmowy wideo z ich nowym „przyjacielem” lub umożliwienie im wypłacenia trochę pieniędzy z platformy, aby ich uspokoić. Ta ostatnia jest taktyką, którą oszuści stosują również w tradycyjnych schematach Ponziego.

Chociaż oszustwo ma kilka nowych zwrotów akcji, nadal możesz zobaczyć, dokąd zmierza. Gdy ofiara zdeponuje wszystkie posiadane pieniądze i wszystko, co oszuści mogą im pożyczyć, napastnicy zamykają konto i znikają.

„To jest cała sprawa z ubojem świń – idą na całego”, mówi Sean Gallagher, starszy badacz zagrożeń w firmie ochroniarskiej Sophos, który śledzi ubój świń, jaki pojawił się w ciągu ostatnich trzech lat. „Idą za ludźmi, którzy są bezbronni. Część ofiar to osoby, które miały długotrwałe problemy zdrowotne, osoby starsze, osoby, które czują się odizolowane. Chcą zdobyć każdy ostatni kawałek kwiku i są wytrwali. ”

Chociaż przeprowadzanie oszustw związanych z ubojem świń wymaga z czasem dużo komunikacji i budowania relacji z ofiarami, naukowcy twierdzą, że syndykaty przestępcze w Chinach opracowały scenariusze i podręczniki, które pozwoliły im zrzucić pracę na dużą skalę na niedoświadczonych oszustów, a nawet robotników przymusowych, którzy są ofiarami handel ludźmi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj