Co to jest Wi-Fi 7? Wszystko co musisz wiedzieć

0
88

Podczas gdy wielu ludzi dopiero niedawno zaktualizowano do Wi-Fi 6, a niektórzy mogą rozważać przejście do Wi-Fi 6E, ich następca jest już na horyzoncie. Wi-Fi 7 to kolejny znaczący postęp i, podobnie jak jego poprzednicy, nowy standard obiecuje szybsze połączenia, mniejsze opóźnienia i możliwość płynnego zarządzania większą liczbą połączeń niż kiedykolwiek wcześniej.

Jeśli chcesz ulepszyć swoje Wi-Fi dzisiaj, Wi-Fi 7 nie jest rozwiązaniem, ponieważ przez jakiś czas wsparcie będzie ograniczone. Ale pierwsi użytkownicy będą podekscytowani wiadomością, że pierwsza partia routerów Wi-Fi 7 ma wylądować na początku 2023 roku. Realistycznie rzecz biorąc, minie sporo czasu, zanim większość z nas rozważy zmianę. Jeśli chcesz zaktualizować pronto, najpierw zastanów się, jak kupić router, zanim sprawdzisz nasze typy najlepszych routerów Wi-Fi i najlepszych systemów Wi-Fi typu mesh.

Aktualizacja z listopada 2022 r.: Dostosowaliśmy harmonogram w miarę zbliżania się Wi-Fi 7 i dodaliśmy wiadomości o ofercie routerów Wi-Fi 7 firmy TP-Link.

Co to jest Wi-Fi 7?

Siódma generacja Wi-Fi obiecuje znaczną poprawę w stosunku do Wi-Fi 6 i 6E i może oferować prędkości nawet czterokrotnie większe. Zawiera również sprytne ulepszenia zmniejszające opóźnienia, zwiększające pojemność oraz zwiększające stabilność i wydajność.

Wi-Fi 7 to IEEE 802.11be w starej konwencji nazewnictwa, gdzie Wi-Fi 6 to IEEE 802.11ax, a Wi-Fi 5 to IEEE 802.11ac. Podobnie jak poprzednie standardy, Wi-Fi 7 będzie wstecznie kompatybilne. Jednak aby skorzystać z nowych funkcji i lepszej wydajności, które obiecuje, będziesz musiał zaktualizować swoje urządzenia. Oznacza to zakup nowych routerów i punktów dostępowych, nie mówiąc już o nowych smartfonach, laptopach, telewizorach i tak dalej.

Jakie korzyści przyniesie Wi-Fi 7?

Wi-Fi 7 będzie szybsze, będzie obsługiwać więcej połączeń i będzie bardziej adaptacyjne, aby utrzymać niezawodną wydajność przy niskich opóźnieniach.

Korzyści te pomogą zapewnić wysokiej jakości wideo i lepsze gry w chmurze, a także będą służyć aplikacjom AR i VR, które wymagają wysokiej przepustowości i niskich opóźnień. Wi-Fi 7 radzi sobie również z przeciążeniem i zakłóceniami, przynosząc wymierne korzyści obszarom z gęsto upakowanymi urządzeniami lub sąsiadującymi sieciami, które nakładają się na siebie. To ostatnie ma największe znaczenie dla przedsiębiorstwa i większych obiektów.

Jak wypada Wi-Fi 7 w porównaniu z Wi-Fi 6E?

Możesz, co zrozumiałe, zastanawiać się, co odróżnia Wi-Fi 7 od Wi-Fi 6E, które zasadniczo obiecuje te same zalety w porównaniu z poprzednimi standardami, otwierając pasmo 6 GHz. Zwłaszcza, że ​​Wi-Fi 7 będzie korzystać z tych samych trzech pasm 2,4 GHz, 5 GHz i 6 GHz. Oto kilka godnych uwagi ulepszeń.

Szersze kanały

Każde pasmo jest podzielone na kanały. Pasmo 2,4 GHz obejmuje 11 kanałów po 20 megaherców (MHz) każdy. Pasmo 5 GHz ma 45 kanałów, ale zamiast ograniczać się do szerokości 20 MHz, można je łączyć, tworząc kanały 40 MHz lub 80 MHz. Pasmo 6 GHz obsługuje 60 kanałów, a dzięki Wi-Fi 6E mogą one mieć nawet 160 MHz. Wi-Fi 7 obsługuje kanały o szerokości do 320 MHz. Im szerszy kanał, tym więcej danych może przesłać.

Prostą analogią jest wyobrażenie sobie, ile ruchu może obsłużyć droga jednopasmowa w porównaniu z trzypasmową autostradą lub sześciopasmową autostradą.

Wyższa QAM

Kwadraturowa modulacja amplitudy (QAM) to metoda przesyłania i odbierania danych w falach o częstotliwości radiowej. Im wyższy, tym więcej informacji możesz zapakować. Wi-Fi 7 obsługuje 4K-QAM, Wi-Fi 6 obsługuje 1024-QAM, a Wi-Fi 5 było ograniczone do 256-QAM.

Potencjalne korzyści komplikuje siła sygnału, hałas w tle i zakłócenia. W konsekwencji, wraz ze wzrostem QAM, zasięg spada i potrzebny jest silniejszy sygnał. Tak więc skok do 1024-QAM w Wi-Fi 6 zapewnił około 25-procentowy wzrost szybkości transmisji danych w porównaniu z Wi-Fi 5. Skok do 4K-QAM w Wi-Fi 7 przekłada się na 20-procentowy wzrost szczytowej wydajności.

Operacja multilink

Być może najbardziej ekscytującym postępem w Wi-Fi 7 jest Multi-Link Operation (MLO). Każdy poprzedni standard Wi-Fi ustanawia połączenie między dwoma urządzeniami na jednym paśmie. Nawet trójzakresowy router Wi-Fi 6E łączy dwa urządzenia w jednym paśmie na stałym kanale (router decyduje, czy połączyć się w paśmie 2,4 GHz, 5 GHz czy 6 GHz).

MLO może łączyć kilka częstotliwości w różnych pasmach w jedno połączenie. Router Wi-Fi 7 może łączyć się z urządzeniem Wi-Fi 7 przez dwa lub więcej kanałów w różnych pasmach jednocześnie. MLO potencjalnie umożliwia szersze kanały zdolne do przesyłania większej ilości danych — wracając do naszej analogii z autostradą, możesz jednocześnie przesyłać ruch na autostradzie i autostradzie.

Szybkość nie zawsze jest priorytetem, ale MLO pozwala również na wydajniejsze działanie. Router Wi-Fi 7 może wziąć pod uwagę przeciążenie i inne zakłócenia i nadawać na najlepszym kanale, aby je ominąć, przełączając się, aby utrzymać stabilne połączenie i małe opóźnienia. MLO może również pomóc złagodzić stosunkowo krótki zasięg pasma 6 GHz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj