Co z telewizorami i monitorami?
Korzyści z wysokiej częstotliwości odświeżania dla telewizora lub monitora są prawie takie same jak dla smartfona. Akcja na ekranie powinna być płynniejsza, a obraz ostrzejszy. Tutaj również ważna jest liczba klatek na sekundę treści. Są chwile, kiedy liczba klatek na sekundę nie odpowiada częstotliwości odświeżania, co może sprawić, że programy telewizyjne i filmy będą wyglądać gorzej.
Wyjaśnienie „efektu opery mydlanej”.
Niektóre telewizory i monitory radzą sobie lepiej niż inne z różnicami między liczbą klatek na sekundę a częstotliwością odświeżania. Wielu po prostu zmniejsza częstotliwość odświeżania, aby dopasować ją do liczby klatek na sekundę, ale wyświetlacze ze stałą częstotliwością odświeżania muszą znaleźć inne sposoby radzenia sobie z tą rozbieżnością.
Na przykład, gdy film jest odtwarzany z szybkością 24 klatek na sekundę, ale częstotliwość odświeżania jest wyższa, telewizor może wstawić dodatkowe klatki, aby wypełnić luki. Może to być stosunkowo proste, gdy częstotliwość odświeżania jest podzielna przez liczbę klatek na sekundę, ponieważ telewizor może wyświetlać wielokrotności tej samej klatki. Na przykład częstotliwość odświeżania 120 Hz wyświetlająca zawartość 24 kl./s może wyświetlać każdą klatkę pięć razy. Ale przy częstotliwości odświeżania 60 Hz i nagraniu 24 kl./s kończy się wyświetlanie nieparzystej liczby klatek, co może powodować drżenie i drżenie u niektórych widzów.
Niektóre telewizory używają wygładzania ruchu (lub interpolacji klatek). Generują i wstawiają nowe klatki poprzez przetwarzanie i łączenie otaczających ramek. Niektórzy producenci radzą sobie z tym lepiej niż inni, ale może to również prowadzić do czegoś, co nazywa się „efektem telenoweli”, który według wielu osób wygląda nienaturalnie gładko.
Przynajmniej w przypadku filmów liczba klatek na sekundę jest stała. W przypadku gier liczba klatek na sekundę może się gwałtownie zmieniać. Jeśli na przykład przejdziesz z zamkniętego tunelu do szerokiej perspektywy lub nastąpi eksplozja, liczba klatek na sekundę może z łatwością spaść z 60 do 20 klatek na sekundę, ponieważ sprzęt nie radzi sobie z większym obciążeniem. Występują komplikacje, gdy liczba klatek na sekundę nie odpowiada częstotliwości odświeżania, w wyniku czego obraz może się zacinać i rozrywać.
Wiele monitorów używa zmiennej częstotliwości odświeżania
Windows przez Simona Hilla
To rozwiązanie różnicy między liczbą klatek na sekundę a częstotliwością odświeżania jest obecne w grach komputerowych od wielu lat. Najpopularniejsze formaty są powiązane z dużymi producentami kart graficznych, więc masz FreeSync AMD i G-Sync Nvidii, ale jest też ogólna zmienna częstotliwość odświeżania (VRR). Jest to ważne dla graczy konsolowych grających na telewizorach. VRR jest obsługiwane przez standard HDMI 2.1, co jest jednym z powodów, dla których ludzie dyskutują, czy telewizor ma port HDMI 2.1, czy nie. (Zapewnia również obsługę 4K przy 120 Hz i tryb automatycznego niskiego opóźnienia).
Niektóre z najnowszych wyświetlaczy smartfonów i tabletów obsługują jakiś rodzaj VRR. ProMotion firmy Apple wprowadził na przykład częstotliwość odświeżania 120 Hz do iPada Pro 2017, ale automatycznie dostosowuje się do treści. Zmiana częstotliwości odświeżania w ten sposób zmniejsza ryzyko zacinania się lub innych niepożądanych efektów, a także może zmniejszyć zużycie energii. Częstotliwość odświeżania może wzrosnąć do 120 Hz, gdy używasz rysika Apple Pencil lub grasz w grę, ale potem spada znacznie niżej, gdy ekran jest statyczny w menu lub na stronie internetowej.
Czy powinienem się w ogóle martwić o częstotliwość odświeżania?
Niektóre osoby wychwytują wyższe częstotliwości odświeżania bardziej niż inne. Być może będziesz musiał spojrzeć obok siebie na wyświetlacze z różnymi częstotliwościami odświeżania, aby zobaczyć różnicę. Gracze, którzy grają w szybkie gry, odczują największe korzyści, ale każdy może cieszyć się aktualizacją. Wyższa częstotliwość odświeżania zmniejsza rozmycie ruchu i sprawia, że akcja wydaje się płynniejsza, może sprawić, że obraz będzie ostrzejszy, a smartfony będą czuły się bardziej responsywne i szybsze. Z drugiej strony mogą już wydawać się całkiem gładkie, a jeśli tego nie zauważysz, nie przejmuj się.