Co zastąpi owady, gdy znikną?

0
394

Mimo to mniej obraźliwe skojarzenie z owadami będzie musiało zawierać kilka nowych pomysłów. Jeśli mamy intensywnie uprawiać mniejsze obszary, aby oddać przestrzeń dziczy, postęp uprawy pionowej, z całorocznymi uprawami układanymi w magazynach i kontenerach transportowych przy użyciu oświetlenia LED i hydroponiki zamiast gleby i pestycydów, będzie potencjalnie dobrze współpracować z automatycznymi zapylaczami, jeśli oryginalna wersja owada odmawia wykonania zadania.

Społeczeństwa zachodnie mogą również zmagać się z sprzeczną z intuicją koncepcją jedzenia owadów jako sposobu ich ratowania. Ogromne połacie ziemi, które zamieniliśmy w pustynie bioróżnorodności, w wielu przypadkach nie są nawet bezpośrednim pożywieniem dla ludzi — jedna trzecia wszystkich uprawnych pól uprawnych jest wykorzystywana do produkcji paszy dla zwierząt gospodarskich, które same zajmują jedną czwartą wolnej od lodu powierzchni planety. siedlisko. Mączniki mączne i świerszcze, oba doskonałe źródła białka, które mogą się rozmnażać w ogromnych ilościach w ciasnych przestrzeniach, są mniej niszczycielską alternatywą dla tradycyjnych zachodnich diet i mogą pomóc złagodzić presję wynikającą z rolnictwa, która nęka owady, takie jak zmiana klimatu, stosowanie chemikaliów i degradacja ziemi. „Jedzenie owadów powoduje znacznie mniej problemów środowiskowych. Są też pyszne – mówi Arnold van Huis, holenderski entomolog, który jadł 20 gatunków owadów, a jego ulubionymi są pieczone termity i szarańcza, smażone w głębokim tłuszczu i podawane z chili.

Być może pewnego dnia pszczoły-roboty pomogą wesprzeć nasze zaopatrzenie w żywność, a rewolucja w sposobie odżywiania się spowolni postępującą niszczenie wspaniałego archiwum życia na świecie. Ale nasze miary sukcesu w zapobieganiu kryzysowi owadów powinny być nieco wyższe. W końcu nie będziemy świadkami zniknięcia ostatniego owada, jak w przypadku ostatniego białego nosorożca północnego lub tygrysa bengalskiego. Bez względu na to, jakie dalsze okrucieństwa wyrządzimy, zawsze będą gdzieś insekty, pełzające po skrzynce z roślinami na parapecie w Chicago, skubiące brzeg pola ryżowego w Wietnamie, uciekające przed płomieniami oblizującymi drzewa gumowe w Australii.

Tragedią będzie to, jak zubożymy się pod względem środowiskowym, duchowym, moralnym. Odkryto, że trzmiele można nauczyć gry w piłkę nożną, rezygnują ze snu, aby opiekować się młodymi w ulu, i pamiętają dobre i złe doświadczenia, sugerując pewną formę świadomości. Chrząszcz skrzypcowy ma niezwykły kształt, jak sama nazwa wskazuje, jak skrzypce, a bok jest prawie niewidoczny. Motyl monarcha jest piękny i może smakować nektar przez stopy. Nie stracimy wszystkiego, ale jest to nikłe pocieszenie, gdy takie cuda są niszczone. „Przyszłość to bardzo uproszczona globalna biota”, mówi entomolog David Wagner. „Będziemy mieli błędy, ale stracimy wielkie, krzykliwe rzeczy. Nasze dzieci będą miały pomniejszony świat. To właśnie im dajemy”.

Uboga egzystencja, w której szpik życia został wyssany z kości naszego otoczenia, z zacisznego krajobrazu, z wyjątkiem maszyn pobierających żywność z pozostałych gleb, może być jednym z lepszych scenariuszy, jakie czekają nas, jeśli rozbijają się owady. małe imperia nie są brane pod uwagę. Najnowsze badania pokazują, że utrata pszczół już zaczyna ograniczać podaż kluczowych roślin spożywczych, takich jak jabłka, jagody i czereśnie. Ptaki owadożerne giną obecnie nie tylko na pozbawionych cech charakterystycznych polach Francji, ale nawet w odległych częściach amazońskiego lasu deszczowego. Wagner i współpracownicy potwierdzili niedawno, że wiele populacji owadów na całym świecie spada o 1-2 procent rocznie. Trend ten określa jako „przerażający”. Może i prawie na pewno będzie gorzej. Ta katastrofa spadnie do pewnego rodzaju nadiru, chociaż wydaje się, że nie jesteśmy jeszcze blisko tego punktu. Wciąż jesteśmy na zboczu, gdzieś.


Wyciąg z Kryzys owadów: upadek maleńkich imperiów, które rządzą światem. Prawa autorskie (c) 2022 przez Olivera Milmana. Wykorzystano za zgodą wydawcy, WW Norton & Company, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj