ChatGPT ostrzegł mnie przeciwko zapytaniu legendarnego inżyniera Boba Metcalfe’a o jego prognozę z 1996 roku, że Internet upadnie. Stało się to po tym, jak poprosiłem chatbota o wskazówki, jakie pytania zadać człowiekowi, który w tym tygodniu otrzymał nagrodę ACM Turing Award, nagrodę w wysokości 1 miliona dolarów, zwaną Noblem w dziedzinie informatyki. Wyrocznia sztucznej inteligencji zasugerowała, żebym dalej wypytywał go o jego słynne osiągnięcia — wynalezienie Ethernetu, założenie 3Com Corporation, kodyfikację wartości sieci i nauczanie studentów w Teksasie o innowacjach, co robił aż do przejścia na emeryturę w zeszłym roku „aby kontynuować szóstą karierę ”.
Ale ChatGPT uznał, że przywołanie śmiałej prognozy Metcalfe’a było okropnym pomysłem, gdy sieć, której pionierem pomógł, dopiero się rozwijała, że ilość bitów krążących w Internecie spowoduje matkę wszystkich awarii. Czarna skrzynka OpenAI powiedziała mi, że skoro domysły Metcalfe’a okazały się klapą w bardzo publiczny sposób, zaryzykowałbym urazę uhonorowanego, gdybym go podniósł, i od tej pory byłby zbyt zirytowany, by dzielić się swoimi najlepszymi przemyśleniami. Wywiad byłby katastrofą.
O-kay, pomyślałem. A potem kliknąłem link Zoom.
Zdobywca nagrody, który mnie przywitał, wyglądał wspaniale w wieku 76 lat, prawie nie różnił się od faceta, którego ostatnio widziałem jakieś 30 lat temu, kiedy prowadził konferencje techniczne i organizował wspaniałe imprezy w swojej rezydencji w Back Bay w Bostonie. (Rozmawiał ze mną ze swojego domu w Austin, dokąd przeprowadził się ze względu na nauczanie.)
Jak na kogoś znanego z przemądrzałości, wydawało się, że dołączenie do klubu Turinga było naprawdę upokarzane, choć można powiedzieć, że zajęło im to wystarczająco dużo czasu. Prawie 50 lat temu Metcalfe napisał notatkę do swoich szefów w Xerox Palo Alto Research Center, proponując sposób połączenia innowacyjnych komputerów osobistych laboratorium z przełomową drukarką laserową i między sobą. Zainspirowany mało znanym hawajskim systemem o nazwie AlohaNet, wymyślił sposób na dynamiczną obsługę szybkich danych w sieci bez kolizji bitów lub wymuszania rekonfiguracji za każdym razem, gdy pojawiał się nowy użytkownik. Nazwał to Ethernetem. (Opracował go ze współtwórcą, Davidem Boggsem).
Pomysł Metcalfe’a nie tylko rozwiązał problem w PARC, ale przekształcił się w technologię niezbędną dla wszystkich. Z internetu korzysta ponad 5 miliardów ludzi. Czy miał to na myśli, kiedy wymyślił te pierwsze sieci? „Nie, chociaż wygodniej byłoby mi to powiedzieć” — mówi. „PARC było bardzo miejscem typu „zbuduj własne narzędzia”. Ale patrząc wstecz, to, co robiliśmy, pomagało Internetowi przejść od sieci głupich terminali do sieci komputerów osobistych”.
W 1979 roku Metcalfe założył firmę 3Com, aby pomóc w komercjalizacji Ethernetu, po tym jak przekonał firmę Xerox do uczynienia technologii sieciowej otwartym standardem. W latach 80. nieustannie promował ten standard; do tego czasu dokonał błyskotliwej obserwacji, która wyjaśniła rozwój nie tylko internetu, ale także wielu usług zbudowanych na jego bazie: wartość sieci jest proporcjonalna do kwadratu liczby użytkowników. Innymi słowy, za każdym razem, gdy nowy użytkownik dołącza do sieci, staje się ona potężniejsza.
Karta interfejsu sieciowego 3Com Ethernet (NIC) dla IBM PC, 1982.Dzięki uprzejmości Boba Metcalfe’a