Czy konfigurowalne kontrolery gier są tego warte?

0
136

Microsoftu i Sony mają dość znormalizowane kontrolery, a kupowanie dodatków jest zwykle niedrogie. Jednak obie firmy oferują wersje, które umożliwiają wymianę joysticków i dodanie dodatkowych wejść. Są też znacznie droższe. Więc zanim wydasz pieniądze, przyjrzyjmy się, dlaczego możesz go chcieć.

Dwa kontrolery, na które tutaj patrzymy, to kontroler Sony DualSense Edge dla PlayStation 5 i Microsoft Elite Controller Series 2 dla Xbox Series X/S i Xbox One. Oba oferują bardzo podobne funkcje mające na celu optymalizację rozgrywki, więc przeanalizujemy je razem.

Istnieje jednak jedna zasadnicza różnica między nimi: Sony sprzedaje kontroler DualSense Edge w pakiecie o wartości 200 USD, który jest dostarczany z zapasowymi łopatkami i dodatkowymi drążkami. Microsoft oferuje podobny pakiet za 180 USD, ale można też kupić zestaw podstawowy za 130 USD. Strony trzecie również sprzedają dodatkowe bity i teoretycznie można nawet wydrukować własne w 3D, ale warto pamiętać, że dla właścicieli PlayStation pełny pakiet jest jedyną opcją.

Wymienne joysticki zapewniają precyzyjną kontrolę

Jedną z najbardziej przydatnych funkcji tych kontrolerów jest możliwość wymiany poszczególnych joysticków. Być może zauważyłeś, że w przypadku standardowych kontrolerów precyzyjne celowanie nie jest łatwe. W rzeczywistości wiele gier na konsole, które wymagają określonego celowania, oferuje jakąś formę wspomagania celowania, aby to zrekompensować. Istnieją jednak sposoby na lepsze ręczne celowanie.

Oba kontrolery oferują opcję wymiany standardowych joysticków na wyższe alternatywy. To może nie wydawać się wielką sprawą, ale nie tylko ze względu na wygodę. Wyższy drążek oznacza, że ​​kciuk znajduje się dalej od środka modułu joysticka. To z kolei oznacza, że ​​przełożenie kciuka na ten sam poziom ruchu wymaga większych ruchów fizycznych, a tym samym większego marginesu błędu, gdy próbujesz wycelować w mały cel. Oba mają również regulowane ustawienie docisku w samym drążku sterującym, aby zwiększyć opór, zapewniając jeszcze większą precyzję.

Jest to oczywiście najbardziej przydatne w grach, w których celowanie jest umiejętnością krytyczną. Strzelanki online od Call of Duty Do Fortnite generalnie polegaj na trafieniu celów, zanim one będą mogły trafić ciebie. Asystent celowania może pomóc, ale zaprowadzi cię tylko do tej pory. Jeśli masz trudności z umieszczeniem celownika w tej samej okolicy co twoi wrogowie, może to być ogromna pomoc.

Z nieco bardziej subiektywnego punktu widzenia, wierzchołki tych drążków kontrolnych mają również różne kształty i tekstury. Zarówno Microsoft, jak i Sony oferują pakiety zawierające patyki z zaokrąglonymi lub wciętymi wierzchołkami, co może wpływać na przyczepność kciuków na patykach. Jest to o wiele bardziej zależne od własnego poziomu komfortu, ale miło jest mieć taką opcję.

Odporność na spust oznacza szybsze reakcje

Przyciski spustowe na kontrolerach PlayStation – L2 i R2 – to coś, co Sony nazywa „wyzwalaczami adaptacyjnymi”, które informują grę, jak mocno naciskasz przyciski, a nawet mogą regulować opór w locie. Powoduje to naprawdę interesujące interakcje, takie jak dalsze cofanie łuku lub odczuwanie oporu podczas otwierania skrzyni w grze.

Jednak wadą tej funkcji jest dość długi czas podróży między rozpoczęciem naciskania przycisku a całkowitym jego wciśnięciem. Jeśli grasz w bardziej konkurencyjne gry, cała fantazyjna wrażliwość może nie mieć znaczenia, ale możliwość jak najszybszego naciśnięcia spustu ma. Tak więc oba kontrolery oferują przełączniki do regulacji odległości skoku spustu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj