Czy kryptowaluty są zabezpieczeniem? Amerykański sędzia ma podjąć decyzję

0
81

Stuart Alderoty, dyrektor ds. prawnych w Ripple, mówi, że firma jest pewna, że ​​XRP nie spełnia żadnego z kryteriów Howeya, ale jest szczególnie pewna, że ​​nie ma wspólnego przedsięwzięcia – przedsięwzięcia grupowego, które wpływa na losy inwestorów XRP – wśród Posiadacze XRP, tylko „wspólny interes”.

Jednak SEC od dawna twierdzi, że większość kryptowalut to papiery wartościowe, ponieważ ludzie inwestują w celu osiągnięcia zysku i chociaż tokeny znajdują się na szczycie zdecentralizowanych sieci blockchain, wiele projektów jest w praktyce wystarczająco scentralizowanych, aby spełnić definicję wspólnego przedsiębiorstwa .

SEC odmówiła komentarza do tego artykułu.

Przemawiając na wrześniowej konferencji, przewodniczący SEC, Gary Gensler, wezwał firmy kryptograficzne do zarejestrowania się w agencji. „Biorąc pod uwagę, że wiele tokenów kryptograficznych to papiery wartościowe, wynika z tego, że wielu pośredników kryptograficznych zawiera transakcje na papierach wartościowych i musi zarejestrować się w SEC w jakimś charakterze” – powiedział.

Jednak organy rządowe USA zakwestionowały prawo SEC do regulowania kryptowalut. W pozwie złożonym 9 marca przeciwko giełdzie kryptowalut KuCoin, nowojorska prokurator generalna Letitia James zarzuciła, że ​​eter (kryptowaluta sieci Ethereum), wśród innych aktywów kryptograficznych, powinien być traktowany jako zabezpieczenie. Ale Commodities and Future Trading Commission (CFTC), inny amerykański organ nadzoru finansowego, twierdzi, że eter jest towarem i dlatego powinien podlegać jego nadzorowi.

SEC mocno naciskała na branżę kryptograficzną w ciągu ostatnich czterech miesięcy po implozji giełdy kryptowalut FTX w listopadzie, co pochłonęło setki milionów dolarów w funduszach klientów. Od tego czasu SEC rozpoczęła serię szybkich działań przeciwko firmom kryptograficznym obsługującym rynek amerykański.

W styczniu regulator obciążył giełdę kryptowalut Gemini i pożyczkodawcę kryptowalut Genesis Global Capital za usługę, która pozwalała klientom z USA zarabiać na ich aktywach, co według agencji było niezarejestrowaną ofertą papierów wartościowych. W wątek na Twitterzewspółzałożyciel Gemini, Tyler Winklevoss, nazwał zarzuty „sfabrykowanym biletem parkingowym” i ogłosił, że „nie możemy się doczekać obrony”, ale ani firma, ani Genesis nie odpowiedziały na prośbę o komentarz.

Następnie w lutym doszło do ugody z inną giełdą, Kraken, która zgodziła się wstrzymać usługę stakingu kryptowalut w USA i zagroziła pozwem firmy kryptograficznej Paxos w związku z jej stablecoinem BUSD. W obu przypadkach SEC ponownie stwierdziła, że ​​strony naruszyły przepisy dotyczące papierów wartościowych. W oświadczeniu Paxos napisał, że „kategorycznie nie zgadza się z SEC”.

Jednak agencja poniosła niepowodzenia w ciągu ostatnich kilku tygodni w staraniach o zablokowanie giełdy kryptowalut Binance przed zakupem aktywów zbankrutowanego pożyczkodawcy kryptowalut Voyager Digital oraz firmy zarządzającej aktywami Grayscale przed wprowadzeniem na rynek bitcoinowego funduszu giełdowego (ETF).

Ponieważ sprawa toczy się w sądzie rejonowym, jej wynik nie stworzy „wiążącego precedensu” – mówi James Filan, obrońca i były prokurator federalny. Dlatego werdykt nie musi być uwzględniany w orzeczeniach w podobnych sprawach, które będą się toczyć dalej. Wyrok może jednak ustanowić tak zwany „przekonujący precedens”, który może wpłynąć na sposób myślenia sędziów w przyszłych sprawach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj