Departament Stanu USA rezygnuje z Times New Roman na rzecz Calibri

0
56

Departament USA of State wkrótce zmieni domyślną czcionkę z mocnego, ciężkiego Times New Roman na młodszy, fajniejszy Calibri. Według Departamentu Stanu jest to posunięcie mające na celu poprawę czytelności wewnętrznej komunikacji między ambasadami i innymi częściami departamentu. Rozkaz przyszedł w formie e-maila wysłanego przez ówczesnego sekretarza stanu Antony’ego Blinkena przechwycone przez Johna Hudsona w Washington Post. Po tym, jak Hudson napisał na Twitterze o e-mailu, fanatycy czcionek w całym Internecie zostali pobudzeni, chwaląc ten ruch, potępiając go lub reagując głośnym „Hę?”

Jako aktualizacja XXI wieku Calibri ma sens. Jest to czcionka cyfrowa, w przeciwieństwie do czcionki Times New Roman, która została stworzona w 1931 roku dla gazet drukowanych, a następnie poddana inżynierii wstecznej w czcionkę cyfrową. Calibri ma również większy zestaw znaków, dzięki czemu może być używany w większej liczbie języków i w większej liczbie przypadków użycia niż Times. Ale chociaż jest młodszy niż Times, Calibri nie jest najnowocześniejszą czcionką. Microsoft przyjął Calibri jako domyślny krój pisma w 2007 roku, ale w 2021 roku firma wskazała plany wycofania go.

Fred Shallcrass jest projektantem krojów pisma w nowojorskim studiu Frere-Jones Type, który pomagał projektować Seaford, jedną z czcionek, które Microsoft rozważa nad stworzeniem nowego domyślnego kroju pisma. Mówi, że ludzie stają się pasjonatami czcionek, nawet jeśli nie zdają sobie z tego sprawy od razu. „Kiedy zmieniasz krój pisma, zmieniasz czyjeś podświadome rozumienie tekstu” — mówi Shallcrass. „Bardzo przywiązujemy się do tych rzeczy”.

Posunięcie to ponownie wywołało długotrwałą debatę na temat zalet i czytelności czcionek szeryfowych i bezszeryfowych. Times New Roman to czcionka szeryfowa; ma małe boczki, czapki i loki na krawędziach liter, które nadają krojowi charakterystyczny wygląd. Calibri to czcionka bezszeryfowa; ma znacznie czystsze formy liter, w których brakuje wszystkich chorągiewek. Powszechną mądrością we współczesnych czasach jest to, że czcionki bezszeryfowe są łatwiejsze do odczytania na ekranach, dlatego Departament Stanu twierdzi, że zainicjował zmianę.

„Skomplikowane szeryfy mają złą opinię” — mówi Shallcrass. „Nowe ekrany są ostrzejsze, więc jest to o wiele mniej zmartwień niż kiedyś. W pewnym sensie jest to przestarzałe podejście. Miałoby to większy sens, gdyby było to 10 lat temu”.

Żaden krój pisma nie będzie pasował do każdego doświadczenia. Nasz mózg może uznać za łatwe do przeczytania kawałek prozy krojem pisma, w którym niektóre postacie mają złożone kształty lub wyglądają jak inne postacie. Ale osoby z trudnościami w czytaniu ze zrozumieniem lub upośledzonym wzrokiem mogą uznać taki krój pisma za uciążliwy w nawigacji. Żaden pojedynczy krój pisma nie jest idealny dla każdego rodzaju upośledzenia wzrokowego lub poznawczego, ale wybór Calibri przez Departament Stanu powinien znacznie ułatwić czytanie tekstu prawie każdemu.

„Fakt, że rząd prowadzi taką rozmowę na temat dostępności, jest pokrzepiający” — mówi Jason Santa Maria, projektant i autor książki W Sieci Typografii. „Chcesz, aby twoje agencje rządowe dbały o tego rodzaju rzeczy, jeśli ten rodzaj myślenia przenika do innych miejsc, w których tekst i dostępność są najważniejsze”.

Czcionki dostosowują się do technologii, której używamy do ich czytania. To, co działa na ekranach dzisiaj, za kilka lat może wydawać się przestarzałe. Decyzja Departamentu Stanu o przyjęciu kroju pisma, który już wychodzi, może budzić niepokój wśród wiernych czcionek, ale agencje rządowe są znane z powolności i ciężkości, więc przejście na Calibri nie jest zaskakujące. Mimo to możliwe jest, że żadne ustawienie domyślne nigdy nie będzie idealne na zawsze.

„Krój pisma należy do tej samej kategorii, co ubrania, meble i dekoracje” — mówi Santa Maria. „Moda się zmienia, nastroje i wrażliwość zmieniają się w czasie. Czcionki również muszą się dostosować”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj