Dlaczego binge-watching jest lepszy niż wyznaczanie postanowień noworocznych

0
76

„Story to pierwsza na świecie wirtualna rzeczywistość bez wizjera dla geeków” — mówi Cron. „Przeprowadzili badania fMRI, które pokazują, że kiedy gubisz się w historii, te same obszary twojego mózgu zapalają się, jakbyś robił to, co robi bohater”.

To wyjaśnia, dlaczego pomimo tego, że nie ma nic wspólnego z weteranem wojennym Davidem Buddem OchroniarzPłakałem z ulgi, kiedy w końcu szukał leczenia swojego zespołu stresu pourazowego.

„W każdej minucie dnia wpływają na nas różne historie i prawie zawsze nie jesteśmy tego świadomi” — powiedział Cron.

Dlatego możemy odkryć ukryte uczucia i pragnienia oraz wyciągnąć nieoczekiwane lekcje, kiedy pozwolimy sobie obejrzeć film, który nas pociąga. Na przykład od dawna wiedziałem, że w każdym koreańskim serialu lub filmie zawsze toczy się walka między tymi, którzy mają, a tymi, którzy nie mają. Myśleć o Pasożyt, rozbija się o ciebie, oraz Klasa Itaewon. To narodowa obsesja. Ale ostatnio zauważyłem, że nawet kiedy oglądam amerykańskie filmy i seriale, pociągają mnie fragmenty, które przedstawiają walkę klas, nawet jeśli nie jest to centralny element historii, jak w Dziewczyny z Gilmore’a, Biały Lotos, lub Noże na zewnątrz. W rezultacie zacząłem być bardziej świadomy tego, jak postrzegam i odnoszę się do innych, których postrzegam jako bogatszych lub biedniejszych ode mnie.

W międzyczasie jedna z klientek zaczęła rozumieć, dlaczego przewidywalne komedie romantyczne są dla niej tak relaksujące i pociągające. Po spędzeniu dnia w pracy na mediacji w konfliktach między zwaśnionymi stronami, docenia nie tylko to, że zakończenia są szczęśliwe, ale także to, że wszystkie luźne końce są starannie zawiązane. Teraz, zamiast wstydzić się tego, co ogląda, pozwala sobie cieszyć się wieczorem i odżywiać, zamiast iść do łóżka pokonana i wyczerpana.

Jak wykorzystać swoje binge-watching

Łatwo jest zacząć.

Najpierw sporządź prosty zapis tego, co oglądałeś. Zapisz datę, tytuł i być może numer odcinka. Jeśli masz trochę więcej czasu, dodaj kilka notatek, aby przypomnieć sobie, co widziałeś.

Innym sposobem na rozpoczęcie tego ćwiczenia jest sporządzenie listy programów, z których korzystałeś w przeszłości.

Następnie, później, może następnego ranka, poświęć kilka chwil, aby odpowiedzieć na kilka pytań:

  • Która część, jeśli w ogóle, najbardziej Ci się podobała?
  • Co, jeśli w ogóle, przykuło Twoją uwagę lub ciekawość?
  • Kiedy odczuwałeś silne emocje? (Zasugerował to Storr.)

Postaraj się, aby Twoje odpowiedzi były krótkie, aby to ułatwić. W trakcie może się okazać, że chcesz zapisać inne istotne informacje. Na przykład, jeśli uwielbiasz oglądać programy kulinarne, możesz zapisać technikę, którą chcesz wypróbować. Możesz także rozpocząć oddzielną listę tytułów, które chcesz obejrzeć w następnej kolejności.

Po kilku tygodniach lub dłużej poświęć chwilę, aby spojrzeć wstecz na to, co uchwyciłeś. Szukaj motywów i linii. Następnie zbadaj sposoby, aby wejść głębiej. Na przykład może się okazać, że chcesz przeprowadzić badania na temat bohatera lub aktora, różnych sposobów opowiadania podobnych historii lub uzyskać więcej informacji na dany temat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj