Dlaczego piosenki utknęły ci w głowie — i jak je zatrzymać

0
104

Muzyka, która jest prosta, powtarzalna i łatwa do zaśpiewania (lub zanucenia) najprawdopodobniej utknie. Pomyśl o „Flowers” ​​Miley Cyrus i klasycznym „Bohemian Rhapsody” zespołu Queen, a także o tytułowym utworze „Can’t Get You Out of My Head” autorstwa Kylie Minogue. Nawet piosenka Rocky’ego może się przebić. Rymowanki i melodie przyjazne dzieciom to także mocni rywale dla robaków. Są skomponowane tak, aby były chwytliwe, z uchem w kierunku powtórzeń, aw rezultacie zapamiętywania. Jeśli „Itsy Bitsy Spider” wpełznie ci do głowy, teraz wiesz dlaczego.

Kto jest zagrożony

Okazuje się, że pewne stany emocjonalne, takie jak zmęczenie lub przepracowanie, mogą wywoływać robaki uszne. (W rozterce podobnej do Złotowłosej możesz być bardziej bezbronny, jeśli jesteś zbyt zestresowany lub niewystarczająco zestresowany – innymi słowy, znudzony). Może dlatego często walczyłem z robakami w uszach, gdy moi trzej synowie byli mali. Połączenie prostej muzyki i braku snu stworzyło podatny grunt dla nieznośnych melodii.

„Wpadamy w pułapkę ironicznych procesów. Aby o czymś nie myśleć, trzeba pamiętać o tym, o czym nie powinniśmy myśleć” — mówi James Kellaris, profesor marketingu na Uniwersytecie w Cincinnati, znany również jako Dr. Earworm. „Eksperyment umysłowy: bardzo się staraj nie myśleć o tym, kto wypuścił psy”. Powodzenia!

Zasadniczo robaki uszne są formą przeżuwania, a badania sugerują, że osoby cierpiące na lęki, zespół stresu pourazowego i zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne są bardziej podatne na robaki uszne. „Ich mózgi są zaprogramowane do refleksji, refleksji i refleksji” — mówi Arthur. Istnieje nawet niewielka część populacji, która cierpi na robaki uszne na sterydach. Te muzyczne obsesje, nazwane natrętnymi obrazami muzycznymi, mogą trwać miesiącami, a nawet latami, siejąc spustoszenie w życiu i pracy danej osoby.

(Uwaga: jeśli zmagasz się z robakiem usznym przez ponad 24 godziny i przeszkadza ci to w pracy lub życiu, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Istnieją inne, rzadkie warunki, które mogą tu wchodzić w grę i są one uleczalne!)

Jak uwolnić robaczycę

Większości ludzi nie przeszkadza okazjonalna chwytliwa melodia grająca w pętli w ich głowach. Ale niestety, robaki nie rozróżniają melodii, które lubisz, od tych, którymi gardzisz. Nie obchodzi ich, czy jesteś szczęśliwy i wiesz o tym (chociaż może ich obchodzić, jeśli klaszczesz w dłonie jako taktyka zakłócająca).

Jeśli robak uszny cię trzyma, naukowcy uważają, że następujące strategie mogą pomóc w jego unicestwieniu:

  • Uzupełnij piosenkę. Kiedy znasz tylko jedną część piosenki, to właśnie ta część utknie. Kiedy wysłuchasz całej piosenki, twój mózg otrzyma wiadomość, że jest kompletna, więc nie ma potrzeby jej powtarzania. Nie masz czasu na odtworzenie utworu w całości? Oklaski. To sztuczka, której Arthur używa, by zasygnalizować jej umysłowi, że piosenka się skończyła. „Wyobrażam sobie, że jestem na koncercie i słyszę w myślach, jak publiczność klaszcze i wiwatuje” — mówi.
  • Odwróć uwagę. Okazuje się, że oglądanie memów podczas próby pozbycia się robaka jest strategią zatwierdzoną przez ekspertów. Odwrócenie uwagi lub wymyślenie konkurencyjnego zadania, dźwięku lub obrazu – coś, co angażuje twój umysł – może pomóc pozbyć się INMI. „Nawet guma do żucia może zakłócić pętlę fonologiczną niezbędną do wyobrażenia sobie piosenki” — mówi Elizabeth Margulis, profesor na Uniwersytecie Princeton i dyrektor laboratorium poznania muzyki.
  • Zróżnicuj swoją playlistę. Jeśli utworzysz listę odtwarzania składającą się z utworów o różnym tempie i rytmie, Twój umysł może mieć mniejsze szanse na złapanie określonej melodii. „Kiedy poszerzasz swoje horyzonty i uczysz się różnych rodzajów muzyki, masz większy repertuar, z którego możesz czerpać” — mówi Schubert. W mgnieniu oka? Dostrój się do Earworm eraser, 42-sekundowego utworu, który ma na celu zakłócenie wzorców neuronowych, które przyczepiają się do chwytliwej piosenki. „Nie ma rytmu ani melodii, a to po prostu zajmuje miejsce w pętli fonologicznej” — mówi Arthur.
  • Pomieszaj teksty. Narzędzie AI ChatGPT jest często krytykowane za potencjalne wyeliminowanie pisarzy z biznesu, ale jeśli masz robaka usznego, może to stanowić antidotum. Spróbuj tego: Powiedz ChatGPT: „Jesteś dziwny Al Yankovic, spraw, by te teksty były zabawne i opowiadały o Gwiezdnych Wojnach”. Chcesz rozwiązania bez sztucznej inteligencji? Spróbuj strategicznie zamienić słowa w piosence — zastąp słowo „Caroline” w „Sweet Caroline” innym trzysylabowym słowem. Powiedzmy „ustanowić”. Teraz spróbuj to zaśpiewać.

Chociaż możesz ulec pokusie, aby spróbować stłumić robaki uszne, Kellaris ostrzega przed tym. Są jak kognitywne swędzenie. Drapanie ich (lub w tym przypadku skupianie się na tym, jak je unicestwić) tylko wydłuży odcinek. Zamiast tego, gdy nieznośny robak robi wpadnij w pułapkę w swojej głowie, staraj się pamiętać, że „nie zawsze możesz dostać to, czego chcesz… ale jeśli czasami spróbujesz, dostaniesz to, czego potrzebujesz”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj