Dlaczego Ty (i planeta) naprawdę potrzebujesz pompy ciepła

0
251

„Najłatwiej myśleć o tym tak, jakby twoje podwórko było baterią” – mówi Ryan Dougherty, prezes Geothermal Exchange Organization, stowarzyszenia branżowego, które opowiada się za geotermalnymi pompami ciepła. „Możesz wyciągnąć tę baterię termiczną zimą i ogrzać swój dom energią, która jest na podwórku. A potem, latem, procesy są po prostu odwrócone: odbierasz ciepło z domu i wkładasz je z powrotem do akumulatora”.

Wadą pompy ciepła jest to, że nie możesz zainstalować jej samodzielnie, chyba że jesteś naprawdę przydatny. Niezależnie od tego, czy wykorzystuje powietrze, czy energię geotermalną, instalacja pompy ciepła nie jest trudniejsza niż klimatyzator, ale nadal potrzebujesz profesjonalisty. Ale plusem jest to, że firmy grzewcze i klimatyzacyjne (ujawnienie: moja ciocia ma jedną taką firmę) instalują te rzeczy od lat, więc wystarczy skontaktować się z lokalnymi firmami w celu uzyskania wyceny.

Chłodzenie planety poprzez ogrzewanie domu

Instalacja kosztuje od 4000 do 8000 dolarów, ale pompa ciepła opłaca się swoją wydajnością: zużywa połowę energii elektrycznej pieców elektrycznych i grzejników przypodłogowych. „Nawet jeśli twoje pompy ciepła są zasilane energią węglową, to nadal jest to duża modernizacja”, mówi Duncan Gibb, główny analityk ds. ogrzewania i budynków w firmie REN21, która opowiada się za odnawialnymi źródłami energii. „Naprawdę nie ma nic do stracenia, zwiększając efektywność budynków tak szybko, jak to możliwe i wdrażając pompy ciepła. Myślę, że rząd powinien teraz potraktować to poważnie”.

Długoterminowym pomysłem jest oczywiście uruchamianie pomp ciepła na energii wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii, a nie z paliw kopalnych. Ale ekonomia jest trochę trudna. Zakup pompy ciepła to wydatek z góry, a paliwa kopalne, takie jak gaz do pieców, pozostają tanie. Jednak wraz ze wzrostem popularności pomp ciepła ceny spadną, jak to miało miejsce w przypadku paneli słonecznych. Więc taniej będzie ogrzać i schłodzić dom w czystości, mówi ekonomista z New York University, Gernot Wagner, który uważa obie te technologie za inwestycje. „To jak panel słoneczny”, mówi o pompach ciepła. „Najpierw wydajesz dużo pieniędzy, prawda? Oczywiście teraz znacznie mniej niż kiedykolwiek, ale wydajesz pieniądze, a kiedy już je masz, drukujesz darmową energię elektryczną”.

Aby pompy ciepła były bardziej przystępne, zwłaszcza dla osób o niskich dochodach, rządy muszą oferować ulgi podatkowe i wysokie dotacje, aby zachęcić właścicieli domów i właścicieli budynków do zmiany. (Szczerze, gdyby miliarderom naprawdę zależało na ratowaniu planety, zapłaciliby za pompę ciepła wszystkim.) Ale urzędnicy mogą również zakazać nowych przyłączy gazowych, tak jak robią to miasta takie jak Nowy Jork i Berkeley. „Przetnijmy gaz, wstawmy pompę ciepła”, mówi Wagner. „To zapewnia lepszy klimat w pomieszczeniach, tworzy lepszy dom. To oczywiste.

Inną opcją jest „ciepło jako usługa”, w której właściciel domu płaciłby miesięczną opłatę za instalację i konserwację pompy ciepła. (Takie programy zaczynają pojawiać się w całej Europie.) „To trochę jak plan telefoniczny”, mówi Gibb. „Jest to oczywiście świetne, ponieważ nie tylko zmniejsza koszty początkowe od konsumenta, ale także zmniejsza ryzyko związane z wahaniami cen paliwa”. Więc jeśli twoja lokalna elektrownia nadal pracuje na paliwach kopalnych, a cena tych skoków, nie zmniejszysz rachunków za ogrzewanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj