Duża internetowa firma szkieletowa odcina Rosję

0
129

Wojna Rosji wybór przeciwko Ukrainie zwrócił w tym tygodniu uwagę świata, a prezydent Rosji Władimir Putin kontynuował eskalację konfliktu, gdy Stany Zjednoczone i Europa drastycznie odizolowały Kreml. Chociaż fronty bitwy nie były cyfrowe, Ukraina podkreśliła w tym tygodniu, że Rosja atakuje sieci komputerowe w ogarniętym kraju próbami włamań. Po latach takiej działalności ukraińska infrastruktura internetowa jest prężna, a ukraiński rząd eksperymentuje również z utworzeniem ochotniczej „Armii IT”, która ma organizować rekrutów z całego świata na jej rzecz.

Ukraińcy polegają na platformie komunikacyjnej Telegram, aby uzyskać wiele wiadomości i oficjalnych aktualizacji rządowych na temat sytuacji, a haktywiści również próbują odcisnąć swój ślad w konflikcie, chociaż ich działania są często przyćmione rzeczywistością wojny kinetycznej .

Mamy historię trolla internetowego, który używał taktyk, jak wprowadzające w błąd informacje prasowe i podstępne nazwy domen, aby sabotować konkurencję w branży spirytusu bezalkoholowego. A startup Kytch, który sprzedał urządzenie do naprawy maszyn do lodów McDonald’s, zanim gigant fast foodów zmiażdżył swój biznes, pozywa Golden Aches o odszkodowanie w wysokości 900 milionów dolarów.

Ale czekaj, jest więcej. Podsumowaliśmy tutaj wszystkie wiadomości, których nie ujawniliśmy ani nie opisaliśmy szczegółowo w tym tygodniu. Kliknij na nagłówki, aby przeczytać pełne artykuły. I bądź tam bezpieczny.

Amerykańska firma Cogent Communications zajmująca się infrastrukturą internetową poinformowała w piątek, że kończy relacje ze swoimi rosyjskimi klientami, w tym państwowymi rosyjskimi telekomami Rostelecom i TransTelekom. Globalny Internet jest współzależny, a Rosja ma innych dostawców szkieletowych oprócz Cogent, aby pozostać w kontakcie ze światem, ale firma jest jedną z największych. Cogent powiedział, że rozważył ryzyko, że niektórzy ludzie w Rosji stracą globalną łączność z możliwością, że rosyjski rząd skorzysta z usług Cogenta w organizowaniu kampanii dezinformacyjnych i ataków hakerskich na ukraińskie cele. „Naszym celem jest nie krzywdzenie nikogo. Chodzi o to, aby nie upoważnić rosyjskiego rządu do posiadania innego narzędzia w swojej skrzyni wojennej” – powiedział dyrektor generalny Cogent, Dave Schaeffer. Washington Post.

Od dawna uważano, że niesławny gang ransomware Conti ma siedzibę w Rosji, aw zeszłym tygodniu grupa ogłosiła swoje poparcie dla inwazji Kremla na Ukrainę. Od tego czasu firma Conti doświadczyła serii szkodliwych przecieków. Użytkownik Twittera z szyldem @ContiLeaks zrzucił w niedzielę około 60 000 wiadomości z wewnętrznych czatów Conti, ujawniając szczegóły dotyczące wewnętrznego funkcjonowania organizacji, w tym sposobu rekrutacji i szkolenia członków grupy. Następnie @ContiLeaks opublikował drugi skarbiec, który zawierał ponad 100 000 więcej wewnętrznych wiadomości i plików związanych z dostępem do interfejsów programowania aplikacji i kodu źródłowego grupy. W środę naukowcy zaczęli zauważać, że Conti rozbiera swoją infrastrukturę. Nierzadko zdarza się, że grupy ransomware schodzą do podziemia i odbudowują się pod nową nazwą, ale saga pokazuje powagę kontuzji, jaką Conti otrzymali od proukraińskich haktywistów.

Po ataku ransomware w zeszłym tygodniu producent chipów Nvidia starał się poradzić sobie z hakerami, którzy najwyraźniej ukradli firmie 1 terabajt danych i powoli przepuszczali coraz bardziej wrażliwe dane ze skarbca. Grupa hakerska, znana jako Lapsus$, która prawdopodobnie ma siedzibę w Ameryce Południowej, również twierdziła, że ​​Nvidia próbowała ich „zhakować” lub zaatakować w odwecie. Na początku tego tygodnia osoby atakujące ujawniły informacje o niepublikowanych, nadchodzących procesorach graficznych Nvidia i kodzie źródłowym systemu renderowania Nvidia AI o nazwie DLSS. Po tym, jak firma odmówiła zapłacenia okupu napastnikom, w piątek udostępniła nazwy użytkownika i hasła ponad 71 000 pracowników Nvidii wraz z dwoma certyfikatami do podpisywania kodu, które mogą być nadużywane przez innych atakujących na całym świecie, aby ich złośliwe oprogramowanie wyglądało na autentyczne i godne zaufania.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj