Duży problem z rozwiązaniem Spotify

0
44

Dla niektórych, Czarny piątek rozpoczyna okres świąteczny. Ale dla innych jest to moment, gdy otwierają Spotify późną jesienią i widzą, że ich Spotify Wrapped jest dostępne. To otwierająca salwa podsumowujących rok treści — i być może najbardziej osobista, dająca możliwość ponownego przeżycia letnich hitów lub wzdrygnięcia się na myśl o łącznych minutach spędzonych na słuchaniu smutnej piosenki po zerwaniu.

Tegoroczna niespodzianka Wrapped spadła w środę. I tak jak przez ostatnie kilka lat, Wrapped zrzuty ekranu zalały Instagram, Twitter i TikTok.

To trend społeczny, który rośnie każdego roku i przebija się przez hałas, podsycaną dumę i/lub autoironiczny humor, w zależności od tego, kim okazali się Twoi najlepsi artyści. A wszystko to opiera się na danych użytkownika, które Spotify opakowuje w fajne neonowe kolory z bezczelnym komentarzem – ruch, który niweluje przerażającą świadomość, że Spotify zawsze słucha. W zamian za rozrywkę swoich użytkowników na cały dzień, Spotify otrzymuje coroczną szansę na napędzanie trendu w mediach społecznościowych i czerpanie korzyści z bezpłatnej reklamy, podczas gdy miliony udostępniają publicznie swoje Wrapped.

Ponieważ coraz więcej firm znajduje się pod ostrzałem za śledzenie użytkowników i przechowywanie danych, Spotify w dużej mierze udaje się uniknąć tak powszechnej krytyki. Zamiast tego wielu oczekuje i wita przybycie Wrapped. Ale jest to również ładnie opakowana manifestacja zdolności streamera muzyki do uchwycenia każdej sekundy, którą ludzie spędzili na słuchaniu od stycznia do października.

„To szczególnie jaskrawy przykład na to, że model biznesowy Spotify opiera się na inwigilacji” — mówi Evan Greer, dyrektor organizacji Fight for the Future zajmującej się prawami cyfrowymi. „Spotify wykonał niesamowitą robotę, wprowadzając nadzór marketingowy jako zabawę i zachęcając ludzi nie tylko do uczestniczenia we własnym nadzorze, ale także do świętowania go, dzielenia się nim i chwalenia się nim całemu światu”.

Spotify wydało swoją pierwszą wersję podsumowania roku w 2015 roku. Ale przyjęło się dopiero kilka sezonów świątecznych później, gdy aplikacja zaczęła wyświetlać ją na kartkach w pastelowych kolorach. Wzmocnił swoje interaktywne spostrzeżenia, jeszcze bardziej personalizując doświadczenie. W 2021 roku Spotify Wrapped zostało udostępnione 60 milionów razy przez użytkowników. Ale ta statystyka nie rejestruje zrzutów ekranu, co jest powszechnym sposobem, w jaki ludzie publikują swoje wyniki w mediach społecznościowych.

W 2022 roku Wrapped ewoluował, aby przypisać każdemu użytkownikowi jedną z 16 osobowości słuchaczy w oparciu o muzykę, którą przesyłał strumieniowo i inne kategorie, takie jak to, jak wcześnie jest, aby coś odkryć lub wiek muzyki, do której zmierza. Spotify zintegrował również Wrapped z WhatsApp i Roblox, aby jeszcze bardziej rozszerzyć swój zasięg. „Wrapped to jeden z najbardziej ekscytujących okresów dla użytkowników Spotify każdego roku” – napisała w e-mailu rzeczniczka Spotify, Laura Batey. „Zbudowaliśmy coś wyjątkowego, czego oczekuje nasza publiczność i na co czeka”.

Spotify jest tak dobry w tworzeniu tych list i przewidywaniu muzyki, którą użytkownicy chcą usłyszeć dzięki solidnemu systemowi sztucznej inteligencji i ogromnej bazie danych. Wydobył również te dane dla dziwnie osobistych reklam, wybierając indywidualne nawyki słuchania użytkowników i anonimizując je przed umieszczeniem na billboardach. „Drogi człowieku, który w Walentynki zagrał 42 razy „Przepraszam”, co zrobiłeś?” przeczytana stara reklama.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj