Elon Musk obejmuje radykalny eksperyment sprawdzania faktów na Twitterze

0
31

W przeciwieństwie do Polis, projekt Twittera musi znaleźć konsensus nie w odniesieniu do jednego pytania na raz, ale w odniesieniu do wszelkich możliwych kontrowersji na platformie. Notatki społecznościowe robią to, oceniając różnorodność punktów widzenia wśród uczestników, w oparciu o to, jak różni użytkownicy oceniają przydatność notatek innych osób. Wersja Twittera polegająca na pokonywaniu podziałów polega na znajdowaniu notatek uznanych za przydatne przez oceniających, którzy zwykle nie zgadzają się w wielu kwestiach, sugerując, że mają różne punkty widzenia. Ta technika leżąca u podstaw Polis i Notatek społeczności nazywana jest rankingiem opartym na pomostach. Megill uważa, że ​​zespół Twittera wzniósł go na nowe techniczne wyżyny. „Birdwatch dokonał głębokiego przełomu w skalowaniu tego rodzaju systemu na większą populację i większą liczbę problemów”, mówi.

— powiedział wiceprezes Twittera ds. produktów na początku tego miesiąca że wykorzystanie Community Watch ostatnio gwałtownie wzrosło, ale projekt jest wciąż na wczesnym etapie. Dane pochodzą z otwartego źródła i na dzień 8 listopada zawierały tylko 38 494 notatki od 5433 osób – to niewielka grupa, która nadzoruje platformę z ponad 200 milionami użytkowników. Ranking oparty na pomostach nie może też zmienić ludzkiej natury. Jedno niezależne badanie wykazało, że ludzie są bardziej skłonni do pisania notatek na tweetach wyrażających punkt widzenia inny niż ich własny. David Rand, jeden z jego autorów, podsumował w Financial Times że „partnerstwo jest głównym motorem zaangażowania użytkowników w Birdwatch”.

Własne niedawno opublikowane badanie Twittera również wskazuje na podział stronniczy, przy czym o wiele więcej Demokratów niż Republikanów uważa notatki za pomocne. Ale większość Zarówno grupy uważały, że notatki wybrane przez system były raczej pomocne niż nieprzydatne. Zauważono również, że notatki społeczności zmniejszają liczbę udostępnianych przez użytkowników tweetów, które są przesłonięte notatkami zawierającymi zastrzeżenia. Projekt może również odnieść kilka godnych uwagi, choć anegdotycznych, zwycięstw: w tym miesiącu zarówno Biały Dom oraz Elona Muska usunął szeroko rozpowszechnione tweety po tym, jak uwaga Community Watch zwróciła uwagę na brakujący kontekst.

Być może największą słabością Community Notes jest również ta, którą podziela Polis. „Platformy demokracji cyfrowej nie mają żadnego prawdziwego autorytetu” — powiedziała mi tajwańska parlamentarzystka Karen Yu. Polis nadal polega na politykach, którzy przekuwają konsensus uzyskany od obywateli w prawo. Ponieważ użytkownicy platformy społecznościowej mają tak małą władzę nad usługą, z której korzystają, Community Notes jest jeszcze słabszy. Jednym ruchem nadgarstka Elon Musk mógł sprawić, że to – i wszystkie notatki społeczności – zniknęły.

Ale nie sądzę, żeby to zrobił. Stary żart na temat Twittera przypisywany Markowi Zuckerbergowi mówi, że kierownictwo firmy było tak nieświadome, że „wjechało samochodem klauna do kopalni złota i wpadło”. Elon Musk mógł wjechać własnym samochodem klauna do własnej kopalni złota. Wydaje się mało prawdopodobne, aby wiedział, że Birdwatch istniał przed zakupem platformy, ale natknął się na jedną z najbardziej ekscytujących innowacji w zakresie moderacji treści, jakie kiedykolwiek pojawiły się nie tylko na Twitterze, ale na każdej większej platformie.

Dla Muska, który zadłużył Twittera, w Notatkach społeczności jest wiele do kochania. Jest skalowalny, oparty na algorytmach i nie wymaga zatrudniania legionów moderatorów treści. Przede wszystkim przenosi odpowiedzialność za definiowanie prawdy z samego Twittera na jego użytkowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj